niedziela, 3 marca 2024

BIEG TROPEM WILCZYM W MICHNIOWIE

W minioną sobotę, w malowniczej scenerii Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, odbyła się trzecia edycja Biegu Tropem Wilczym, który zgromadził imponującą liczbę uczestników. Dokładnie 203. entuzjastów biegania stanęło na starcie, gotowych do pokonania wyznaczonej trasy przez urokliwe lasy Suchedniowa. Jednak atmosfera tego wydarzenia przekroczyła oczekiwania organizatorów, gdy na polanie, gdzie mieściła się zarówno linia startu, jak i meta, zgromadziło się niemal pół tysiąca osób. Wydarzenie przerodziło się w rodzinny piknik, gdzie wszyscy mogli wspólnie cieszyć się sportem i przyrodą.
Przed rozpoczęciem biegu, uczestników i zgromadzonych powitała liczna grupa reprezentująca organizatorów, w tym dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Katarzyna Korus, wiceburmistrz Suchedniowa Dariusz Miernik, nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Jacek Oleś, doradca wojewody świętokrzyskiego Gerard Pedrycz oraz kierownik Działu Obsługi Mauzoleum Janusz Maciejewski. Atmosferę uświetniła także Msza św. odprawiona przez franciszkanina o. Jacka w Domu Ciszy w Mauzoleum.
Rywalizacja odbywała się na dwóch dystansach: 1963 i 7000 metrów. Pierwsi zawodnicy na krótszej trasie finiszowali już po nieco ponad 6 minutach, podczas gdy na dłuższej po około 25 minutach. Zwycięzcami okazali się:
Bieg 1963 m – kobiety:
1. Maja Janduła
2. Justyna Żołądek
3. Aneta Obara
Bieg 1963 m – mężczyźni:
1. Dawid Krzysiek
2. Franciszek Mazurkiewicz
3. Adam Plewa
Bieg 7000 m – kobiety:
1. Anna Gil-Magdziarz
2. Anna Janioł
3. Małgorzata Rdzanek
Bieg 7000 m – mężczyźni:
1. Tomasz Iwan
2. Grzegorz Nelson
3. Michał Kołomański
Podczas imprezy nie zabrakło również wyróżnień dla najmłodszych uczestników oraz najstarszego zawodnika, 89-letniego Janusza Kaus, i najmłodszej zawodniczki, rocznej Amelii Walasek.
Całe wydarzenie miało bogate zaplecze kulturalne i edukacyjne. Uczestnicy mogli zwiedzać stoiska z bronią Polskiej Fabryki Amunicji, uczestniczyć w strzelaniu do tarczy, a także zapoznać się z wystawą IPN "Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963". Dodatkowo, na terenie polany obecne były historyczne grupy rekonstrukcyjne.
Bieg Tropem Wilczym cieszył się wsparciem wielu instytucji i sponsorów, w tym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, lokalnych przedsiębiorstw oraz mediów. Niezaprzeczalny wkład w bezpieczeństwo imprezy mieli policjanci z komisariatu w Suchedniowie, Straż Leśna oraz strażacy, którzy także zapewnili pomoc medyczną w razie potrzeby.
To wydarzenie nie tylko promuje aktywny tryb życia, ale także integruje społeczność lokalną oraz upamiętnia historię i tradycje regionu. Bieg Tropem Wilczym w Michniowie to nie tylko sportowa rywalizacja, to także okazja do wspólnego spędzenia czasu w otoczeniu przyrody i kultury.
(więcej zdjęć Jacentego Kity TUTAJ)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz