poniedziałek, 23 stycznia 2023

TU SIĘ WSZYSTKO ZACZĘŁO...

Wydarzenia z nocy 22/23 stycznia 1863 roku poprzedziły manifestacje patriotyczne z lat 1860-1861, które odbyły się m.in. na Świętym Krzyżu i w Bodzentynie. W okresie tuż przed wybuchem Powstania Styczniowego w Bodzentynie bardzo aktywnie działali trzej patriotyczni księża: proboszcz Antoni Chłuda i wikariusze Antoni Omiński i Izydor Ciągliński.
Ich działalność doceniła lokalna społeczność. 22 stycznia 2023 roku z inicjatywy prezes Fundacji Pomnik-Mauzoleum w Michniowie Ewy Kołomańskiej, Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna z prezesem Michałem Rachtanem oraz ks. proboszcza Parafii Bodzentyn ks. dr Leszka Sikorskiego odbyło się wydarzenie historyczne przypominające atmosferę poprzedzającą wybuch postania.
W południe w kościele pw. Św. Stanisława w Bodzentynie odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. proboszcz Sikorski. W homilii, wygłoszonej specjalnie z ambony, tej samej, z której wspomniani wyżej księża głosili kazania w 1863 roku, ks. proboszcz nawiązał do wydarzeń sprzed 160. lat oddając atmosferę tamtych wyjątkowych dni. Przypomniał, że w Bodzentynie jest świadek tamtych wydarzeń. To 21. kilogramowy orzeł, wykonany w okresie 1861-1862, który ukoronowany w szponach trzyma krzyż, symbol wiaty i koronę cierniową. Przez lata był zapomniany, dopiero w 1970 roku, został odkryty w pobliżu dzwonnicy. Obecnie jest w prywatnych rękach. –Wszyscy parafianie oczekują, że orzeł, ten wyjątkowy symbol naszej pamięci historycznej, wróci na właściwe miejsce. Do tego kościoła – zaapelował ks. proboszcz.
W trakcie nabożeństwa odbyła się prezentacja fragmentów kazań patriotycznych z 1861 roku wygłoszonych przez wikariuszy bodzentyńskich ks. I. Ciąglińskiego i A. Omińskiego oraz śpiewanie pieśni patriotycznych. W rolę historycznych bohaterów wcielili się aktor Mariusz Brykczyński i muzyk Szczepan Królikowski.
[p nabożeństwie odbyło się otwarcie wystawy „Bodzentyn i okolice w Powstaniu Styczniowym” autorstwa Ewy Kołomańskiej. Odsłonięto też na ścianie kościoła i poświęcono tablicę upamiętniającą wikariuszy I. Ciąglińskiego i A. Omińskiego. Pod tablicą delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Uczyniły to władze samorządowe Bodzentyna z przewodniczącą rady miejskiej Teresą Bzymek, burmistrzem Dariuszem Skibą i sekretarzem gminy Wojciechem Furmankiem oraz przedstawiciele organizatorów.
Uczestnicy wydarzenia mogli nabyć wydawnictwo autorstwa Wojciecha Kalwata „Duchowieństwo Bodzentyna w okresie Powstania Styczniowego. Kazania Patriotyczne”. Jacenty Kita
(więcej zdjęć Jacentego Kity na fanpage KLIKNIJ)

4 komentarze:

  1. A ja bym chciał dostać rzetelna analizę rozliczenia z tym powstaniem. Jego celowości i konsekwencji

    OdpowiedzUsuń
  2. https://dakowski.pl/malo-co-jest-wiekszym-a-jednoczesnie-bezmyslnym-samooskarzeniem-jak-slowa-poszli-nasi-w-boj-bez-broni/

    OdpowiedzUsuń
  3. 150 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił w Warszawie powstańczy manifest. Walka o niepodległość z potężnym zaborcą trwała prawie dwa lata – do jesieni 1864 roku. Skutki powstania okazały się katastrofalne pod każdym niemal względem. Zginęło około 30 tysięcy jego uczestników, na Sybir Rosjanie zesłali drugie tyle. Odebrano prawa miejskie setkom miast popierającym insurekcję, doprowadzając je tym samym do ruiny. Jeśli jednym z głównych powodów wybuchu powstania była postępująca rusyfikacja, to po zakończeniu walk proces ów okazał się jeszcze intensywniejszy. Królestwo Polskie, które wcześniej cieszyło się jakąś tam autonomią, stało się Krajem Przywiślańskim. Czy pozytywnym efektem nierównego boju było większe poczucie więzi narodowej i wiara w odmianę losu, jak chcą apologeci powstania? Raczej marazm i beznadzieja – odpowiadają na to pytanie sceptycy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tegorocznych oficjalnych informacjach rocznicowych serwuje się opinii publicznej niedorzeczny przekaz,że było to powstanie realizowane z Ukrainą...?!

      Usuń