poniedziałek, 20 września 2021

6. TOM "ZESZYTÓW SUCHEDNIOWSKICH. HISTORIA"

W sobotę w trakcie konferencji naukowej była promocja szóstego wydania "Zeszytów Suchedniowskich. Historia". Na wstępie jest zamieszczona bibliografia zawartości tomów 1-5 oraz indeks osób i miejscowości. Są materiały z 4 Ogólnopolskiej, Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej z 2020 roku. Oto zawartość tomu szóstego, który warto mieć w domowej biblioteczce:
- Emil Włodarczyk, "Maksymilian Ożdżeński – twórca współczesnego Jędrowa"
- Prof. dr hab. Marek Pajek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), "Dzieje rodziny Warszawskich z Suchedniowa"
- dr Piotr Kardyś, (Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Skarżysku-Kamiennej), „Ostatnia droga”. Przyczyny śmierci mieszkańców parafii Suchedniów w XIX wieku na wybranych przykładach."
- dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), "Skansen jako depozytariusz ludzi, miejsc i czasów."
- mgr Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc) "Architekt i jego dzieło w lokalnej przestrzeni publicznej. Województwo Kieleckie w II RP"
- dr Edyta Majcher-Ociesa, Oliwia Sideł (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach), "Losy chłopskiej rodziny Szczerków z Gniewiec na emigracji we Francji (1927 - 1932)"
- mgr Łukasz Guldon (Archiwum Państwowe w Kielcach),"Z Aleksandrii do Tobruku - droga do wolności we wspomnieniach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach"
-dr Michał Zawisza (Instytut Pamięci Narodowej- delegatura w Kielcach),"Wpływ II wojny światowej oraz powojennej industrializacji na skład środowiska robotniczego na Kielecczyźnie".
Ponadto są artykuły:
- Marcin Janakowski, Schoberowie (Szoberowie), Rodzina Niemieckich inżynierów i górników oraz ich XVIII-wieczny epizod suchedniowski
- Michał Kazimierz Gajzler, Tajemnica listu Stefana Żeromskiego i inne zagadki w genealogii Gajzlerów
Pro memoria
Zygmunt Miernik
Wspomnienia, eseje
Jan Spółczyński, Niezwykła historia zapomnianego pamiętnika
Agnieszka Włodarczyk-Mazurek, Suchedniowskie rody cz. I Ostachowscy
Andrzej Grabkowski, Zapiski starego kolekcjinera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz