sobota, 12 czerwca 2021

NAUKOWO O SUCHEDNIOWIE

Miło mi poinformować, że rynku wydawniczym ukazała się kolejna książka o Suchedniowie. Może nie tyle o samym miasteczku i jego mieszkańcach, co o chronologicznej i chorologicznej analizie zmian środowiska geograficznego małej zlewni Gór Świętokrzyskich w neoholocenie. Jest to bowiem pozycja naukowa, jej tytuł "Subatlantyckie przemiany zlewni Kamionki na Wyżynie Kieleckiej". Autorem jest suchedniowianin dr Paweł Przepióra. Polecam tę pozycję. Znajdziemy tam wiele ciekawych informacji dotyczącego tego terenu. Jest poruszony wątek samego Suchedniowa. Jego historyczny rozwój, zwłaszcza przemysł i współczesne zmiany odbiły się na zlewni Kamionki jak i na samej rzece. W osadach i rzeźbie terenu zapisały się ślady, które można łączyć z kluczowymi, historycznymi zdarzeniami Suchedniowa i okolic np. działalność niektórych kuźnic jak ta w Jędrowie czy Suchyni (badania georadarowe w parku miejskim). Jest dostępna na stronie Uniwersytetu Jana Kochonowskiego w zakładce Zakładu Geomorfologii i Geoarcheologii KLIKNIJ.

3 komentarze:

  1. Moim zdaniem to publikacja o niewielkim wpływie na otoczenie, ale skoro kamionka to zlewnia atlantyku, czemu nie można zaprzeczyć to jestem za! Popieram publikację!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W pełni się zgadzam co do niewielkiego wpływu na otoczenie, ale zależy jak te wyniki zostaną wykorzystane. Stricte naukowe podejście jest mało ciekawe dla osób z poza nauki, ale liczę że takie perełki jak ślady po działalności kuźnicy w Jędrowie cy Suchyni w parku miejskim przy wykorzystaniu metod badawczych mogą posłużyć np. w celu ochrony zabytków. Obecnie cześć tych wyników poszła do konserwatora by młyn w Jędrowie objąć taką ochroną. Reszta to taka dyskusja historyczno-przyrodnicza, wpływ człowieka na środowisko i odwrotnie przelane na papier i na mapę. Kolejna zaleta tej pracy to że na niej zrobiło się doktorat :). Chyba najwazniejszy cel. Prace aplikacyjne są stosunkowo rzadkie, ale tu ze względu na moje pochodzenie uwzględniłem bardzo duży nacisk historyczny Suchedniowa. Może niektóre małe odkrycia lokalsów zainteresują i będą podstawą do dalszego poznawania historii tego obszaru. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. Nie ma fazy na pionie coś robią a do domu przez las. Kolana mi grają bo wilki nadciągają jak tu żyć. Będzie to światełko?

    OdpowiedzUsuń