sobota, 15 kwietnia 2023

KSIĘGA HISTORII SUCHEDNIOWA ZAPISANA W OBRĘBIE MURÓW CMENTARZA PARAFIALNEGO

Prace przy renowacji Starego Cmentarza w Suchedniowie z inicjatywy ks. Prałata dr Józefa Wójcika i działaczy Ligi Obrony Kraju rozpoczęto już w 1993r. Wybudowano wodociąg, rozpoczęto prace przy porządkowaniu terenu za murem. Prace te prowadzone były do końca 1994r. W tym też roku na odcinku od bramy głównej do studni ułożono chodnik z kostki. Wiele osób wspierało tę inwestycję finansowo: Radni, Kombatanci ze Związku Kombatantów RP i b. WP, członkowie Koła Łowieckiego. W pracach uczestniczyli uczniowie SP nr 2 oraz „Strzelcy”. Organizacji pracy i nadzoru nad jej przebiegiem podjął się pan Wacław Pajek.
Suchedniowski, stary cmentarz, to miejsce pochówku tych, którzy tworzyli historię naszej społeczności. Ma piękne położenie, ciekawą topografię, podłoże piaszczyste, które ma wiele zalet. Ale dla mężczyzn niosących trumnę w czasie pogrzebu, zarówno latem, jak i zimą, ten żółty piasek stanowił ogromną uciążliwość. Stąd zrodził się pomysł utwardzenia alejek w granicach całego starego cmentarza. Pomysł spodobał się mieszkańcom. Pojawił się problem braku pieniędzy na zakup kostki i wynagrodzenie dla wykonujących prace.
Podczas październikowej sesji Przewodniczący Rady Miejskiej pan Jerzy Dorobczyński zgłosił wniosek zorganizowania przez radnych w dn. 1 listopada 1994r kwesty przed cmentarzem. Zaproponował, aby udział radnych był dobrowolny, a zebrane środki finansowe w całości zostały przeznaczone na zakup kostki brukowej na budowę alejek. Wniosek jednogłośnie, w całości został poparty przez radnych. W dn. 1 listopada 1994r odbyła się pierwsza kwesta przy bramie cmentarza.
Mieszkańcy i goście przybywający na groby bliskich z uznaniem odnosili się do inicjatywy. Często jednak podkreślali, że w przyszłym roku ocenią efekty planowanych prac. Zbiórka pieniędzy przez radnych organizowana była co roku. Z roku na rok, kwota zebranych środków finansowych była wyższa. Ten fakt przyjmowaliśmy, jako dowód uznania dla naszych działań. Do kwesty w 1995r dołączyli „Strzelcy”.
W miarę nabierania doświadczenia usprawnialiśmy system organizacji prac przy utwardzaniu alejek. Środki finansowe zebrane podczas pierwszej kwesty w dn. 1 listopada 1994r oraz drugiej w roku 1995, przekazaliśmy Społecznemu Komitetowi Budowy Cmentarza. W kolejnych latach na podstawie umów podpisywanych z Powiatowym Urzędem Pracy organizowaliśmy Grupę Robót Publicznych, która pod nadzorem pracownika Urzędu Miasta i Gminy budowała kolejne odcinki chodników. Zakupy kostki brukowej znaczną kwotą wsparł ks. Infułat Józef Wójcik. Do zakończenia prac w roku 1996 pozostały trzy alejki o długości ok. 750 mb. Aby nie przedłużać prac na kolejny rok, gmina włączyła się do zakupu kostki.
Suchedniowianie dbają o chodniki, które z ich udziałem były wybudowane. Osoby, które przyjeżdżają na groby swoich bliskich z poza Suchedniowa, do dziś z podziwem patrzą na zmiany, jakie zaszły na naszym, starym cmentarzu i wokół niego.
Bogata historia suchedniowskiej społeczności w dużej mierze, jak w księdze, zapisana została na licznych pomnikach rozsianych na terenie Suchedniowa oraz na nagrobkach na cmentarzu parafialnym. Cmentarz parafialny był i wciąż jest miejscem szczególnym, oazą spokoju w zabieganym mieście. To kronika dziejów naszego miasta, świadek przeszłości. Dlatego ówczesny Zarząd Gminy sporządził wykaz pomników położonych na terenie miasta oraz nagrobków historycznych i osób zasłużonych znajdujących się na cmentarzu parafialnym. W porozumieniu z dyrektorami suchedniowskich szkół określiliśmy, którymi pomnikami i nagrobkami, w ramach lekcji poznawania bogatej, lokalnej historii, będą opiekowały się poszczególne szkoły. Zakup kwiatów i zniczy należał do obowiązku Urzędu Miasta i Gminy. Dbałość o te miejsce nie ograniczała się tylko do okresu świąt Wszystkich Świętych.
Przecież wspomnienie jest formą spotkania…, a cmentarz jest miejscem wspomnień.
Z poważaniem
Maria Zuba

26 komentarzy:

  1. A barierki przy moście nadal nie pomalowane...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tyle masz do roboty, kup farbę i pomaluj.

      Usuń
  2. Czekają jak kosy wrócą do wyborów napewno będą pomalowane ale czy kosy czy 2050😎🤫

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niezależny,zależny czyli:wszystko wam obiecuję...:(((

      Usuń
    2. Tylko uwierzcie:głupi... :))

      Usuń
  3. Pani Mario na burmistrza bo do senatu niedopuszcza ponoć slaba

    OdpowiedzUsuń
  4. tu na burmistrza to albo aktualny burmistrz albo zastępca bo to ludzie z doświadczeniem, co widać i słychać i czuć

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To oczywiste,że albo,albo gdyż ludzi pracujących z takim zapałem i widocznymi efektami dla dobra ogółu,a przy tym kryształowo uczciwych nie ma zbyt wielu.To widać,słychać i czuć.

      Usuń
    2. Gdyby odwrócić tabelę,byliby na czele:(

      Usuń
  5. brawo i chwała dla pani ze stokowca

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pomnik jej postawić, może chociaż rondo...?

      Usuń
    2. Po co pomnik. Ma zrobioną drogę na Stokowcu. Fabryka się buduje. Wiadukt będzie realizowany. Pani ze Stokowca co obiecała kolejno realizuje!

      Usuń
    3. No i flagowe dokonanie-oczyszczalnia z której suchedniowianie czerpią od lat wspaniały nawóz do swoich ogródków;)

      Usuń
    4. A co ona ma wspólnego z oczyszczalnia?

      Usuń
    5. Czasy odległe,ale chyba razem z p.Gajdą,(ale nie tym z Masłowa),można powiedzieć,że była jej akuszerką w obecnej formie,a na marginesie można by dodać,że odebrano wtedy fuszerkę.

      Usuń
    6. Człowieku czy ty leki wziąłeś? To musiało być ponad ćwierć wieku temu. Ale twoje pomówienie jest teraz. Ja na miejscu pani za stokowca i tych co odbierali zgłosiłbym sprawę do prokuratury! Bo ktoś taki nie powinien być bezkarny!

      Usuń
    7. Chyba trochę za późno:),ale dla chcącego!

      Usuń
    8. Żeby zgłosić pomówienie to jest akurat w sam raz. Jeszcze doba nie minęła!

      Usuń
    9. Możesz być spokojny,że o nadmiar zdrowego myślenia Ciebie nikt nie pomówi;)

      Usuń
  6. Dla tej władzy tylko umarli coś znaczą.. Żywi są gdzieś daleko.. Nie ta proporcja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy okazji wspomnijmy widomy znak możliwości suchedniowskiej władzy i swoisty przechodni pomnik indolencji,oraz"troski i dbałości"o mieszkańców(także ,tych którzy odeszli).Obecna władza dzierży go już 8-9?lat.To DROGA NA NOWY CMENTARZ przy torach.Żenada i bezwstyd.A im toto loto.

      Usuń
  7. Jezeli Blach nie daje rady wyrownac drogi do nowego cmentarza to moze nowy Miernik to zrobi odpowiada za drogi lansuje sie a syf okropny .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj zrobią oni to razem,a przewodniczący Adamiec im pomoże!Już ze dwa miesiące w dewastowanym Parku,leży,chyba technologiczna:)hałda z ziemi,odpadów i gruzu.Przecież żeby ją usunąć,zniszczy się wszystko wkoło.Ilu jest tych z nazwy radnych?,trudno uwierzyć,że nikt z tego gremium nie jechał tą drogą.Żadnego wstydu,refleksji,że to wizytówka ich indolencji,nic.

      Usuń
  8. Chodnik zrobiony a schody nie ruszone teraz będą testować płytki gdzie nadzur budowlany.Jak się nie mylę to budowa gminna niema na kogo zgonic jak na remontowanych ulicach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zalecenia architekta krajobrazu,który ad hoc,ma nowe wizje pożerające parkowe finanse.Zapewne pójdą całe( 6 milionów!złotych)fundusze i jeszcze trzeba będzie dopożyczyć.Prawdziwy suchedniowski"MIŚ".

      Usuń
  9. Po co ona się tu ośmiesza?

    OdpowiedzUsuń