środa, 21 września 2022

AKCJA STRAŻY LEŚNEJ "JESIEŃ 22"

Od dziś do 30 września na terenie Lasów Państwowych w całej Polsce, w tym na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, prowadzona jest akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Jesień 22”.
Akcja jest realizowana poprzez działania kontrolno – prewencyjne. Biorą w niej udział także pracownicy nadleśnictw, policji i straży łowieckiej. Jej celem jest zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochrona zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie od osób przebywających na terenach leśnych przestrzegania obowiązujących przepisów.
Działania te mają na celu wykrycie i przeciwdziałanie każdemu rodzajowi szkodnictwa leśnego, od zaśmiecania lasów poprzez wjeżdżanie do lasu pojazdami po kradzież drewna. W szczególności będą ukierunkowane na przeciwdziałanie i zwalczanie grup szkodnictwa zaliczanego do kategorii tzw. bezprawnego korzystania z lasu, kradzieży drewna oraz kontroli przewożonego i składowanego surowca drzewnego.
Mimo nagłaśniania problemu łamania przepisów prawa przez różne grupy społeczne i zastosowania nowych technologii, w tym kamer, Straż Leśna w nadleśnictwach nadzorowanych przez RDLP w Radomiu każdego roku stwierdza wiele przypadków bezprawnego korzystania z lasu. Dlatego tego typu akcje są wciąż potrzebne. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi. Stąd konieczność przestrzegania określonych zasad. Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to jeden z priorytetów Lasów Państwowych.

35 komentarzy:

  1. Tak to co jest w lasach Suchedniòw pozostałością po wycince i tak zwanym pozyskaniu drewna,to zgroza.nikt tego niewidzi nadleśnictwo powinno dopłacać ludzą za sprzątanie tego bałaganu.No ale lepiej niech gnije .

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Surowca drzewnego!Drewna po prostu.

      Usuń
  2. Ja też potwierdzam. Po wycince drzew zostaje tyle drewna ze można dużo dobrego z tym zrobić. Ci pilarze zostawiają po sobie smieci.
    Tego też pilnujcie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Skoro tyle wiecie jak powinno wyglądać tzw. pozyskanie drewna to czemu nie założycie firm leśnych i zarabiając pieniądze nie chcecie tak wykonywać prace by pozostawał tylko ład i porządek? Zarobicie na chruście a w lesie będzie tylko pięknie. Przecież to takie proste. Nie sączcie jadu tu na forum tylko pokażcie leśnikom dobrą robotę!

      Usuń
    2. To wynaturzony relikt starych czasów.Nastawione na zysk usankcjonowane paserstwo,ze szczytnymi hasłami ochrony i dbałości o las.Jak to wygląda widzi każdy,kto w lesie bywa.Przy takiej rabunkowej gospodarce straci aktualność znane chyba wszystkim powiedzenie: Nie było nas był las.....

      Usuń
    3. Masz rację. Łaś nawet jak jest sadzony później to nie da się już po nim chodzić. Wertepy nic więcej. Skiby są takie że na metr do góry od pługa z lkt.

      Usuń
    4. Cieszcie się że wam lasów nie sprywatyzowali bo patrzyli byście przez płot ,było by Teren Prywatny wstęp wzbroniony

      Usuń
    5. Już nie wiem co lepsze, patrzeć przez płot na las czy spacerować po pustych przestrzeniach i wertepach. Aż się serce kraje.

      Usuń
    6. Władcy kniei je sobie"sprywatyzowali".Rabunek i gwałt na naturze.To prawda,że aż serce boli,jak się na to patrzy.

      Usuń
  3. Kto się sprzedał Eko Bysiowi? Co donice robią na rondzie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na Facebooku Orlicza też ta firma jako sponsor transmisji z meczu. Coraz częściej widzimy to logo. Przypadek?

      Usuń
    2. Te donice pasują tam jak świni kamizelka.Brakuje jeszcze reklamy i kierunkowskazu do fundatora dobroczyńcy.

      Usuń
  4. miasto zgnije i zardzewieje od śmieci jak te donice .......

    OdpowiedzUsuń
  5. Co trzeba mieć w głowie żeby w ten sposób miasto "upiększać"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wywoływani do odpowiedzi milczą.To zła cisza i potwierdza obawy mieszkańców.Panowie B&A&M pokazują swój swoisty szacunek dla tubylców.

      Usuń
    2. BAM ha ha ha

      Usuń
  6. Zapraszam mieszkańców do lasu na Kruk. Zobaczycie ile samochodów z pięknymi wyciętymi drzewami wyjeżdża stamtąd dziennie. Rozumiem, że lasy żyją ze sprzedaży drewna ale przy takim tempie wycinki to za parę lat zostaniemy z niczym. A po wycince bałagan bo przecież najważniejsze to szybko wyciąć przez wynajętą firmę i sprzedać żeby kasa się zgadzała. Dawniej tak nie było. Ale kogo to obchodzi. Postronny człowiek na podnoszone argumenty otrzyma ze strony leśników odpowiedź w stylu "Nie znasz się na gospodarce leśnej". Kolejna sprawa to dziwna cisza naszych władz leśnych w sprawie wysypiska na kopalni, która przecież jest w lesie. Władze miejskie też cichutko siedzą. Ciekawe dlaczego? A firma coraz bardziej wchodzi w miasto na bezczelnego mając mieszkańców za półgłówków. Najpierw strażacy, potem zardzewiałe doniczki (bo teraz taka moda w stolycy) a teraz transmisja z meczu. Tylko patrzeć jak dadzą na transfery. Wszyscy będą zadowoleni. Bo ten nowy sezon zaczął się bardzo źle wizerunkowo dla władz. Najpierw pani pokazała palca a teraz seria porażek, która jak się domyślam spowodowana jest brakiem pieniędzy z miejskiej kasy na zakontraktowanie dobrych zawodników, którzy byli by w stanie utrzymać IV ligę w Suchedniowie. A mimo wszystko kibice to dość duży elektorat.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Uwazam ze przy wyborach kibice Orlicza powlnni ocenic rzadzenie naszej suchedniowskiej wladzy.

      Usuń
    2. Była okazja dziś o 16 w Kuźnicy, aby uzyskać odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Odbyła się debata publiczna, na której byli i Burmistrz i Nadleśniczy i Wice Starosta . No Oni byli, Ci którzy tak narzekają, pouczają i są MOCNI z za klawiatury już NIE. Można było pytać, rozmawiać, ale po co. Lepiej jako ANONIM pokazywać swą nieomylność i mądrość.
      No , ale to taka nasza suchedniowska natura i tradycja.

      Usuń
    3. Chyba tylko TWA było poinformowane,bo trudno doszukać się gdzieś zaproszenia dla gawiedzi.Ale to taki suchedniowski sposób traktowania publiczności.

      Usuń
  7. odnośnie donic.......czy w gminie nie ma osoby z wyczuciem estetyki? pomijając fakt, ze donice swoją stylistyką kompletnie nie pasują do otoczenia....jak można ustawić donice na pochyłym rondzie.....???? proszę spojrzeć obiektywnie. Proponuję tę wątpliwą dekorację przenieść przynajmniej na płaskie podłoże

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie ukrywam że donice zasłaniają i wpływają negatywnie na bezpieczeństwo ruchu drogowego.ciekawe czy ich ustawienie w tak strategicznym miejscu zostało uzgodnione?

      Usuń
    2. Te palety pod donicami,to bardzo ciekawy dopełniający całość akcent(donica+paleta),podkreślający brzydotę tych"instalacji".

      Usuń
    3. palety zgniją donice się przewrócą i w ten prozaiczny sposób upadnie na dno to miasteczko

      Usuń
    4. Donice sięgną bruku:),a tak poważnie to smutek.

      Usuń
    5. Nie lubię narzekać ale te donice to jakiś koszmar

      Usuń
    6. na złom z nimi

      Usuń
    7. A kto pozwolił tak oszpecić Suchedniow tymi donicami gdzie radni

      Usuń
    8. radni? nie zaradni

      Usuń
  8. To ja mam robic porzadek lesnikom .Rece opadaja.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak zwykle wycince winni leśnicy. To ta banda okrutnych rzezimieszków tnie i jeszcze zmusza Was do kupowania drogiego drewna by swoje kieszenie dudkami wypychać. A Wy się nie macie jak bronić i kupujecie drewno ze strachu. Życzę Wam by leśnicy wreszcie się opamiętali i całkowicie zaniechali wycinki. Byście nie musieli kupować drewna, by upadła każda gałąź gospodarki związana z drewnem, byście Wy i Wasze rodziny już tam nie musieli pracować. By Wam dachy domów pozawalały się na te puste łby a rzycie zimą przymroziło. By wszystkie lasy objęto ochroną ścisłą tak by nawet na grzyby leźć nie można było (nie będą musieli leśnicy Was po lasach szukać). Załatwicie "problem" leśników. Będziecie mogli wziąć się za lekarzy.

    OdpowiedzUsuń
  10. Drewno to cudowny dar przyrody.Ci,którzy mienią się właścicielami lasów niszczą je.To swoiste państwo w państwie,a pozyskiwanie drewna w takich ilościach to gwałt na naturze co obserwujemy także w naszych lasach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nadal nie rozumiesz że nie pozyskują tego drewna z własnego "widzi mi się". Pozyskują bo taka jest potrzeba rynku. Rynku który tworzą zwykli ludzie (Ty również) i który ciągle jest nienasycony. Nie kupuj drewna i produktów drewnianych a przynajmniej mocno ogranicz ich zużywanie to i przemysł drzewny nie będzie potrzebował od leśników tyle drewna. Wycinki zostaną ograniczone. Ale przestań winić wyłącznie leśników będąc samemu współwinnym. Uczestnicz we wszystkich publicznych konsultacjach dotyczących gospodarki leśnej (tak są takie i każdy może brać udział!). Zadawaj oficjalnie konstruktywne pytania leśnikom (nie gryzą, nie zlinczują Cię). Postaraj się poznać jak działa proces pozyskiwania drewna, czego oczekuje rynek (konsumpcja drewna) i zobaczysz że nie jest to takie oczywiste jak Ci się wydaje. Za zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe będziesz winić policjantów? Przecież nie oni to wymyślili, są zobowiązani egzekwować. Wiń rządzących. Za wycinanie drzew w lesie wiń sam siebie jako części społeczeństwa które bezpośrednio lub pośrednio drewno konsumuje.

      Usuń
    2. Wycinki zostaną ograniczone z prostego powodu,że brakuje drzew,bo dużo więcej się wycina niż zdoła przyrosnąć.To wiedza powszechnie dostępna,a"leśnicy"z powodu konfliktu interesów to żaden autorytet.Ten protokół rozbieżności nie zostanie podpisany...

      Usuń
    3. To mnie zainteresowałeś. Chętnie poznam źródło tej powszechnej wiedzy. Może jakiś link do danych, publikacji?

      Usuń