sobota, 30 lipca 2022

SZÓSTKA DLA SUCHEDNIOWA

Z okazji (dość niepostrzeżenie) minionej -60 tej rocznicy otrzymania praw miejskich przez Suchedniów postanowiłem zrobić bardzo subiektywny katalog SZEŚCIU kwestii najważniejszych dla Suchedniowa. Takich, które w moje opinii są fundamentalne dla jego rozwoju i poprawy dobrostanu jego mieszkańców. Dlaczego akurat sześć? Sześć, bo wierzę, że Suchedniów może być miastem na szóstkę. 
Oto one:
Szóstka dla Suchedniowa:
I. DROGI
1.Organizacja ruchu samochodowego. Absolutny zakaz ruchu pojazdów wielkotonażowych w centrum miasta. Remonty dróg i poprawa ich funkcjonalności, przywrócenie dwukierunkowej ul Powstańców. Nasadzenia nowych drzewa na remontowanych ulicach, dbałość o zieleń miejską w pasach drogowych.
II. INFRASTRUKTURA
1. Kanalizacja nieskanalizowanych ulic oraz remonty dróg wymagających naprawy nawierzchni i poprawy komunikacji mieście.
III. TERENY ZIELONE –REKREACJA i TURUSTYKA.
1. Mądra rewitalizacja parku miejskiego.
2. Budowa kompleksu rekreacyjnego wokół zalewu.
3. Połączenie zrewitalizowanego parku miejskiego z OSIREM. Zagospodarowanie otoczenia zalewu, budowa ścieżek wyposażonych w liczne ławki, stoliki .
Tarasy widokowe na skarpie przy ulicy Dawidowicza, która powinna stać się swoistym miejskim bulwarem.
W parku powinna powstać kawiarnia i obowiązkowo restauracja na terenie OSiR.
4.Rozbudowa bazy noclegowej OSiR
IV. EKOLOGIA.
1. Niedopuszczenie do powstania składowiska toksycznych odpadów na terenie byłej kopalni glin na Baranowie!
2. Dbałość o czystą wodę - w nieodległej przyszłości modernizacja suchedniowskiej oczyszczalni ścieków, monitorowanie wody w zalewie i przypilnowanie skutecznej modernizacji oczyszczalni ścieków w Łącznej.
3. Walka ze smogiem. Pomoc przy przechodzeniu na ekologiczne źródła energii. Pozyskiwanie funduszy ze wszelkich możliwych źródeł na dopłaty do niskoemisyjnych źródeł energii ( tanich w eksploatacji, niestety drogich na etapie instalacji) takich jak fotowoltaika, pompy ciepła, piece elektrodowe, itp.).
Ułatwienie pozyskiwania alternatywnych materiałów opałowych względem śmieci i węgla – jak np. drewno, pelet itp.
4. Nasadzenia drzew, ochrona zieleni i racjonalne zagospodarowywanie terenów zielonych.
V. BIZNES
1. Utworzenie specjalnej strefa ekonomicznej i terenów inwestycyjnych dla potencjalnych inwestorów z wykorzystaniem terenu po zlikwidowanym Marywilu, a przejętego przez ARP. Trzeba z rządem dojść do porozumienia w tej kwestii, bo dotychczasowa sytuacja generuje tylko straty i powoduje niewykorzystywanie potencjału ekonomicznego tego miejsca.
2. Pozyskanie nowych terenów mieszkaniowych, inwestycje w mieszkania do wykupu i na wynajem.
3. Inwestycje w bazę wypoczynkowo rekreacyjną w naszym mieście.
Jesteśmy miastem o niewykorzystanym potencjale rekreacyjno-turystycznym.
Wykorzystanie potencjału miejsc hotelowych jako bazy do organizacji obozów treningowych dla sportowców. Bazę tę stanowią obiekty już istniejące: hala sportowa, boiska piłkarskie, OSiR Suchedniów, korty tenisowe, zalew, lasek wokół zalewu będący doskonałym terenem treningowym dla biegaczy, rowerzystów, pływaków, triatlonistów, etc…
VI. KONCEPCJA ROZWOJOWA
Na koniec punkt o konieczności przyjęcia jakiegoś kierunku rozwoju miasteczka.
Trzeba wybrać konkretną wizję rozwoju Suchedniowa i zdecydować się na jej realizację.
Dryfowanie bez celu nie jest żadnym pomysłem na miasto.
Trzeba to zmienić.
P.S.
W post scriptum jeszcze uwaga bardzo doraźna:
Otóż trwający już długo remont ulicy Bodzentyńskiej nie może stawiać mieszkańców przed koniecznością jeżdżenia przez 10 miesięcy (albo dłużej) po niemożebnych kamienisto-piaszczystych (ostatnio podlanych nawet wodą) wybojach na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Bodzentyńskiej. To zaledwie kilkunastometrowy odcinek, którym poruszają się wszystkie pojazdy jadące w kierunku Starachowic, oraz sami mieszkańcy Suchedniowa. Można tam ułożyć tymczasowe płyty betonowe, albo gumowe chodniki wyrównujące. Nie musimy jeździć po makabrycznych wybojach.
Podobnie skrzyżowanie ul. E. Peck i ul. Mickiewicza pod bankiem nie musi wyglądać jak fragment kamieniołomu. Te kamienie, które leżą na odcinku trzech metrów naprawdę można usunąć i wyrównać ten malutki kawałek drogi. To kpina, że ktoś nam każe jeździć na tym skrzyżowaniu po kamieniach wielkości dużej pięści.
Ktoś musi zaapelować w naszym imieniu o te konieczne roboty dodatkowe do wykonawcy.
Ja apeluję do tego kogoś.
Z poważaniem, Emil Tokarczyk

31 komentarzy:

  1. Piękne marzenia, oby się zyściły. Miasto pięknie położone, otoczone lasami, z ogromnym potencjałem turystycznym (jako baza wypadowa).. Warto by zadbać o otoczenie i zwiększyć bazę noclegową, a pieniądze same popłyną. Co do samochodowwielotonazowychto już dawno powinny mieć zakaz przejazdu przez miasto, a tym bardziej teraz w trakcie budowy drogi i nie tylko w Suchedniówie, ale i w Michniowie. Przecież tu chodzi o bezpieczeństwo nas mieszkańców, ale i ludzi pracujących na budowie. Niby znaki zakazu są tylko nikt ich nie respektuje, a policja po co ma się telepać po wybojach by sprawdzić jak to jest z przestrzeganiem przepisów i zarządzeń

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak tylko wszystko wymaga czasu i cierpliwości.Dobrze że coś się dzieje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Panie Tokarczyk popieram proszę mażenia przełożyć na realne czasy,nikomu z nieba niekapie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czy malowanie barierek na moście zostało dokończone,czy czekają na wybory.

      Usuń
    2. Emil Tokarczyk31 lipca 2022 10:27

      Malowanie (dokończenie) jest zaplanowane na wtorek na 16:30. W odróżnienu od konkurencji nie będziemy czekać na wobory :) Pozdrawiam i zapraszam zatroskanego obywatela naszego miasta o 16:30 we wtorek na most. Każda para rąk jest na wagę złota.

      Usuń
    3. Czy. będzie taki sam kolor jak rok temu

      Usuń
    4. Emil Tokarczyk31 lipca 2022 13:13

      Tak jest. Taki jest plan :)

      Usuń
  4. 1) Ale ruch samochodów ciężarowych przez ulicę Berezów już Pan jak rozumiem dopuszcza (to przecież nie ścisłe centrum) bo tam to małpy mieszkają więc im nie będzie przeszkadzało?
    Ile będzie kosztowało rozp..nie ulicy Powstańców i skąd wziąć na to pieniądze? Gdzie zbudować parkingi i które drzewa wyciąć? A może po prostu zakazać wjazdu samochodami i będzie po problemie?
    2) To teraz się nie robi kanalizacji? Nie ma planów modernizacji oczyszczalni? Może by tak Pan zobaczył ile zażądali sobie wykonawcy za kanalizację ul. Żeromskiego. Pieniążki jak rozumiem to krasnoludki w wiadereczkach przynoszą?
    Jeśli tak jest w powiecie to może byście się wzięli za remonty ulic powiatowych w mieście. Chodnik na ul. Jasnej to kpina, tak samo jak nawierzchnia ul. Żeromskiego. Ta budowa przejścia na Bugaju też idzie jak krew z nosa, a Pan ma pretensje, że ogromna przebudowa drogi wojewódzkiej trwa już pół roku. Proponuję ruszyć 4 litery i zobaczyć ile już w tym czasie zostało zrobione.
    3) Wreszcie coś mądrego - z tym się mogę zgodzić. Tylko ile to będzie kosztowało i jak to sfinansować?
    4) Temat nie do końca dla miasta. Zielona energia jest za droga żeby tak biedne miasto z własnej kieszenie miało dopłacać do takich biznesów. Od czego jest rząd?
    5) SSE mają działać do 2026r. Co do Marywilu to już rząd pokazał kompetencje i chęci rozwiązania problemu, nie łudziłbym się, że ktokolwiek chce coś z tym zrobić, maja to głęboko w d... Jakoś się nasza bła pani poseł schowała i już liścików nie wysyła o mega-inwestycji na Marywilu albo przebudowie linii kolejowej, ciekawe dlaczego?
    Co do mieszkaniówki to był inwestor który chciał w ścisłym centrum postawić ładny budynek wielorodzinny, pamięta Pan to szczekanie? teraz to już nikt tu nie przyjdzie budować, umiecie zachęcać inwestorów jak nikt inny. A inwestor wyłoży swoje pieniądze w budowę wtedy kiedy będzie miał wysoka pewność, że mu się to opłaci. Budowa w takim punkcie dawał ta pewność bo chętnych na mieszkania i na punkty usługowe byłoby pewnie sporo. Ale przecież zawsze może Pan wyłożyć kasę na budowę bloku pod lasem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Czyli dajcie sobie spokój,i oddajcie miasto ręce inwestorów i różnych dziwnych lobbystów,którym się to opłaci.Co tam tubylcy i ich "szczekanie",niech siedzą cicho i obserwują.W takich właśnie opiniach widać pogardę dla miasta i jego mieszkańców.To,że budynek i teren po jedynce jest miejski(i taki powinien pozostać),to jeden z niewielu pozytywów obecnych włodarzy.

      Usuń
    2. "Ta budowa przejścia na Bugaju też idzie jak krew z nosa, a Pan ma pretensje, że ogromna przebudowa drogi wojewódzkiej trwa już pół roku"
      Remont przejścia na Bugaju, to mały pikuś przy tym co się dzieje z remontami na starej siódemce. Proponuję tam popatrzeć, a nie czepiać się Emila.

      Usuń
  5. Poza tym co zrobiono z Marywilem to największa hańbą dla miasta Suchedniów jest to, że budynek i teren po szkole podstawowej NR 1 na ul. Ogrodowej stoi już tyle lat bez zagospodarowania. Ktoś liczył ile pieniędzy rocznie nie wpływa do budżetu miasta z tytułu podatków z tego miejsca gdyby teren został sprzedany i powstałby tu hotel, czy zamknięte osiedle z zabudową wielorodzinną? Czy kogoś to w ogóle interesuje? Jaki jest racjonalny powód pozostawienia tego miejsca w takim stanie jakie jest (czyli beznadziejnym stanie) i nie czerpaniem z niego korzyści finansowych tylko po to by nadal należało do gminy? Czyżby ktoś z urzędu chciał kupić dla siebie taniej a potem sprzedać z zyskiem i zrobić złoty interes życia? Skandal! I tyle w temacie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Albo jakaś objazdowa fundacja ze świętym w nazwie kupi jak szkołę na Sportowej.To teren przy zalewie,OSIR i powinien pozostać miejski!

      Usuń
  6. Cudze chwalicie swego nie znacie sami nie wiecie co posiadacie...

    OdpowiedzUsuń
  7. SET
    Panie Tokarczyk gdzie teraz się w tenisa gra bo u nas miał być kort pierwszej klasy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Emil Tokarczyk31 lipca 2022 09:53

      O kort w Suchedniowie pytaj Panie Anonimowy burmistrza (korty należą do miasta, nie do mnie)i dyrektora OSiRu, bo obaj biorą co miesiąc od lat pieniądze za opiekę nad obiektem. Ja jedynie zostawiam na kortach od 30-tu lat pieniądze grając i organizując turnieje. Jeśli chcesz Panie Anonimowy zagrać zapraszam w czwartek o 18-tej. Pasuje Ci to zadzwoń i zarezerwuj kort? No i daj znać, że masz ochotę zagrać żebym wiedział. Strasznie potrzebujemy nowych tenisistów w naszym mieście ;) A gdzie ja gram t jest moja prywatna sprawa, jak się poznamy to może Ci powiem.

      Usuń
  8. Ktoś kto nie może dokończyć pomalowania barierek na moście przy ul. Bodzentynskiej przez dwa lata wogole nie powinien się zajmować naszym miastem 🙃

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Emil Tokarczyk31 lipca 2022 09:43

      Gwoli ścisłości barierki były malowane niecały rok temu i będą dokończone we wtorek w tym tygodniu. Wiedizałem że "życzliwi" rzucą się na mnie z tego powodu, ale ja jestem odważny i postanowiłem napisać ten post na 60-ciolecie miasta, choćby nagle wszyscy zaczęli nagle interesować się kortami w Suchedniowie i tenisem, barierkami i moim zyciem osobistym. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam we wtorek o 16:30 bo będziemy wspólnie malować nasz wspólny most. Pański, mój i reszty suchedniowian.

      Usuń
    2. Anonimowy, Twoje teksty mają jakiś podtekst osobisty lub "polityczny". Tak płytkie komentarze tylko zaskarbiają przychylność, moją oraz pewnie wielu osób z Suchedniowa, za Jego poświęcany czas na rozwój tego miasta.

      Usuń
  9. Suchedniów ma dwie dekady zaniedbań. To miasto dogorywa. A my jesteśmy tego świadkami.

    OdpowiedzUsuń
  10. OSIR w tym wydaniu jest nie do przyjęcia

    OdpowiedzUsuń
  11. Panie Emilu ładnie Pan to opisał ale to utopia, ponieważ aby to zrealizować potrzeba jedności wśród mieszkańców i koordynacji działań a jak wiemy tego nie ma. Ze spraw bieżących czy widzieliście Państwo tą z premedytacją wybitą szybę przystankową na przeciwko Lewiatana? I dla kogo upiększać ten Suchedniów Panie Emilu?

    OdpowiedzUsuń
  12. Nie wiem czy dobra byla decyzja o wykonaniu jezdni jednokierunkowej ul.Powstancow,bo w obecnej sytuacji gdyby byla dwukierunkowa napewno by odciazyla ul.Mickiewicza i ul. Bodzentynska.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A moim zdaniem zmiana organizacji ruchu na Powstańców po dziesiątkach lat jazdy po niej w dwóch kierunkach to był kretyński pomysł.Po zlikwidowaniu wysepek ruch do 3.5t może tam szybko wrócić.

      Usuń
  13. Jak była to ''decyzja" władzy t.z.n "dobra" nie dyskutować.

    OdpowiedzUsuń
  14. Ładna fotka Panie Emilu

    OdpowiedzUsuń
  15. Następny bajkopisarz, obecny w kampaniach tyle naobiecywał że pewnie sam już nie pamięta co. Ale spoko suchedniowianie łykną te obietnice jak pelikan i dzioba otworzą po więcej. Więc życzę sukcesów, lepiej nie będzie ale przynajmniej nowe twarze. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Emil Tokarczyk31 lipca 2022 19:01

      A co konkretnie naobiecywałem, kiedy i komu, jakbyś tak mógł ironiczny sarkasto doprecyzować? Czy nie mógłbyś jednak,co? Jak to z Tobą jest? Mógłbyś? Również pozdrawiam :)

      Usuń
  16. Ktoś tu zwrócił uwagę że przy wyłączeniu ścisłego centrum z ruchu wysokotonażowego pomija się Berezów. Przy obecnym rozwiązaniu komunikacyjnym (brak obwodnicy) nie ma możliwości odciążyć także Berezowa, ale czy to jest powód by rezygnować z tego pomysłu? Bo nie będą mieli wszyscy to niech nikt nie ma? Jakie to "polsko-sprawiedliwe". Liberum veto wiecznie żywe!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście ,że nie,ale przy odrobinie "starań"można ograniczyć tam ruch ograniczeniami czasowymi,tonażowymi,czy wreszcie częstymi kontrolami ITD,czy Policji.Trzeba tylko chcieć i widzieć problem.

      Usuń
  17. Problemem tego miasta są jego mieszkańcy, którzy przy wyborach kierują się trudnymi do zrozumienia dla mnie kryteriami. Wystarczy jabłek dać trochę, karaoke zrobić, jakiś złom pomalować i się wygrywa wybory. Pomijam już hejt, który jest z lubością przez większość przyjmowany. Krótko mówiąc macie co chcecie i jakoś nie widzę nadziei na zmiany.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda! Od siebie dodam tylko, że powoduje to zniechęcenie do kandydowania ludzi poważnych, fachowców z dorobkiem, którzy rzeczywiście mogliby zmienić to miasto!

      Usuń