niedziela, 29 maja 2016

Suchedniów miastem

Budowa Kombinatu.
Członkowie Prezydium Rady Narodowej Osiedlowej w Suchedniowie w 1962 roku: Władysław Działak - przewodniczący, Władysław Miernik - zastępca, Zygmunt Pasek - sekretarz i członkowie: Zygmunt Pawłowski, Zdzisław Smurzyński, Albin Karpiński.
Rada Ministrów, doceniając zamierzenia rozwojowe Suchedniowa, ujęte w planie perspektywicznym, zaliczyła z dniem 18 lipca 1962 Suchedniów do rzędu miast. Pierwsze posiedzenie Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Suchedniowie odbyło się 17 sierpnia. Nastąpiła reorganizacja Rady Narodowej. MRN składać się może z 30 do 50 radnych, podczas gdy RN Osiedla liczyła 27 radnych. Ustalono liczbę radnych na 31 osób. Wytypowano kandydatów, których dokooptowano do Rady: Wawrzyniec Ślusarczyk - członek ZSL, Stanisław Krogulec - bezpartyjny, Ryszard Obara - członek PZPR, Bronisław Rychłowski - członek PZPR. Odbyło się ślubowanie nowo powołanych radnych.
Postanowiono zorganizować uroczyste obchody 20 lecia PPR i 17 rocznicy wyzwolenia Kielecczyzny. Część oficjalną stanowić będą wspomnienia działaczy PPR, część artystyczną - recytacje i sztuka teatralna. Realizuje się program "Roku Ziemi Kieleckiej", istnieje także możliwość zorganizowania "Dni Suchedniowa". Przewidziana jest akademia - referat o historii Suchedniowa, jego teraźniejszości i przyszłości.
Przeprowadzono spotkania z działaczami PPR, popularyzowano historię powstania PPR, zorganizowano konkurs recytatorski, zorganizowano akademię z okazji "Międzynarodowego Dnia Solidarności Ruchu Oporu", odbyło się spotkanie z pisarzem Waldemarem Babiniczem.
W dziedzinie oświaty i kultury odnotować należy budowę Szkoły Tysiąclecia, Domu Kultury, istnienie dwóch szkół Zasadniczych, otwarcia szkoły przysposobienia zawodowego, ogniska muzycznego, Klubu Sportowego "Orlicz" i świetlicy.
Projektowane obchody "Dni Suchedniowa" odbędą się w połączeniu ze 100 letnią rocznicą powstania styczniowego, zorganizuje się sesję z wystawieniem pamiątek z dziejów Suchedniowa i wmurowaniem tablic, przeprowadzi się imprezy sportowe, zaprosi "Wesoły Autobus" i t.p. PMRN przekazało na Apel Honorowego Komitetu Budowy Pomnika w Treblince pięćset złotych. (zapiski Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz