Strony

wtorek, 7 kwietnia 2015

Tadeusz Zubiński w Narodowym Korpusie Języka Polskiego

Z pewnością niewiele osób zna lub słyszało o naszym "ziomalu" Tadeuszu Zubińskim, pisarzu, tłumaczu, krytyku, eseiście, który pochodzi z Suchedniowa. Jest to mój kolega globtroter, który mieszkał i tworzył na Litwie i na Łotwie, w Czechach, Hiszpanii, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Od 1999 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a od 2009 roku należy do Związku Literatów Polskich. O tym, że jest doceniany, świadczą liczne przykłady z jego polszczyzny, które znalazły się w Korpusie Języka Polskiego. Narodowy Korpus Języka Polskiego to zbiór tekstów, w których szuka się typowych użyć słów i konstrukcji oraz innych informacji o ich znaczeniu i funkcji. Korpus jest niezbędny do pracy językoznawcom, korzystają z niego również badacze literatury, kultury, informatycy, bibliotekarze i inni specjaliści z wielu dziedzin życia. 
I właśnie w tym Korpusie znalazły się między innymi publikacje książkowe Zubińskiego: „Ciche Kraje”- Wydawnictwo Oświatowe FOSZE, Rzeszów 2006- całość także na kraj. .
„Etniczne Dziedzictwo Bałtów”- Stowarzyszenie Dom Polski Sarmacja, pod patronatem Ambasad Litwy i Łotwy, Warszawa 2007-.całość także na kraj. .
Współautor– Polija un Baltija Kultūras Dialogā -Daugavpils 2007.

„Herder w Rydze i inne szkice bałtyckie”- Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2008- .całość także na kraj
„Mitologia bałtyjska”- Armoryka, Sandomierz 2009.
Historia Literatury Łotewskiej i Łatgalskiej”-Armoryka, Sandomierz 2010. Pierwsza w  historii polskiego piśmiennictwa.
„Słownik mitów i tradycji rodzimych narodów Estonii, Litwy i Łotwy”-Oficyna Wydawnicza „Radostowa”, Starachowice 2010.
„Mitologia estońska i liwska”-Armoryka, Sandomierz 2011, Wydawnictwo „Księgarnia Literacka im. Sióstr Chodakowskich” Sandomierz 2014. Pierwsza w historii polskiego piśmiennictwa.
Rozmówki polsko- łotewskie”–Wydawnictwo „KRAM”- tłumaczenie i adaptacja- Warszawa 2011.
„Wielki Szary Wilk- Kārlis Ulmanis”-Wydawnictwo Antyk- Marcin Dybowski, Komorów 2012. Pierwsza biografia tego łotewskiego męża stanu w historii polskiego piśmiennictwa.
„Historia Literatury Estońskiej”Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2013. Pierwsza w historii polskiego piśmiennictwa.
„Generał Johan Laidoner albo Estonia Heroiczna”- Wydawnictwo Antyk- Marcin Dybowski, Komorów. 2013( Dwa wydanie w jednym roku, drugie poszerzone i przejrzane) Pierwsza biografia tego estońskiego męża stanu i przyjaciela Polski w historii polskiego piśmiennictwa.
Szkice, eseje:
„Wyspa Zaczarowana, celtyckie legendy i mity dawnej Irlandii”-
Armoryka, Sandomierz, I wydanie 2008, II wydanie 2009. III wydanie Wydawnictwo „Księgarnia Literacka im. Sióstr Chodakowskich” Sandomierz 2014.    
„Czechy Egzotyczne”- Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2012.    
Uważam, że Zubiński jest to najpłodniejszy suchedniowski pisarz i postaram się przybliżyć jego dorobek, a właściwie ostatnie wydawnictwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz