Tematem tegorocznej 3 edycji konkursu „Spotkania ze Sztuką” było malarstwo Stanisława Wyspiańskiego. Zadaniem konkursowym - przedstawienie przez ucznia własnej interpretacji wybranego obrazu malarza.
Laura wybrała jeden z najbardziej rozpoznawalnych pasteli Stanisława Wyspiańskiego „Chochoły”. Autorską interpretacją miejskiego pejzażu o zmroku, opuszczonego i pełnego tajemniczego nastroju zdobyła 1 miejsce w kategorii klas IV-VI. 3 kwietnia w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odebrała dyplom i nagrodę w towarzystwie koleżanek i kolegów z klasy i grupy uczniów z klasy trzeciej. Wycieczka, na którą pojechała do wybranego Muzeum Narodowego jest jedną z nagród, jakie zapewnia organizator konkursu @Fundacja PGE (Fundacja - Spotkania ze Sztuką poza dyplomem i voucherami do Empiku.
W programie wycieczki było zwiedzanie Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich i warsztaty. Głównym punktem wycieczki było wręczenie dyplomu i nagrody laureatce konkursu. Zajęcia muzealne przeprowadzone zostały przez panie Izabelę Tokar i Ninę Dziedzic – edukatorki w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Kielcach. Warsztaty „Budujemy Pałac” rozpoczęły się od omówienia strony architektonicznej Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Dzieci dowiedziały się, jak powstał pałac, do kogo należał i komu zawdzięcza swój wygląd. Poznali takie pojęcia, jak: skrzydła, arkady, loggia, tympanon, hełm itp. Na koniec uczestnicy zaprojektowali swoją własną rezydencję. Podczas warsztatów przyozdobili poszewkę do poduszki o wymiarach 40x40 pastelami do tkanin, którą otrzymali jako pamiątkę.
Przypomnijmy, że gronie laureatów i wyróżnionych w prestiżowym konkursie plastycznym „Spotkania ze Sztuką” jest troje uczniów naszej szkoły:
- Laura Fidos z klasy 4, która w II kategorii (klasy IV – VI) zajmuje 1 miejsce;
- Szymon Piasta z klasy 2, który w I kategorii (klasy I – III) zajmuje 3 miejsce;
- Zuzanna Obara z klasy 5, która w II kategorii (klasy IV – VI) otrzymuje wyróżnienie.
Zuzanna i Szymon zaprosza swoje klasy na wycieczkę w maju.
Konkurs był skierowany do uczniów klas I-VIII ze szkół podstawowych zlokalizowanych w miejscowościach na terenie Polski, liczących poniżej 50 000 mieszkańców.
Spośród 2683 nadesłanych prac plastycznych jury wyłoniło 150 laureatów konkursu. Poza indywidualną nagrodą dla laureatów i wyróżnionych, nagrodzeni uczniowie są zaproszeni z koleżankami i kolegami z klasy na wycieczkę do jednego z pięciu Muzeów Narodowych objętych mecenatem PGE: w Warszawie, w Lublinie w Krakowie, w Gdańsku oraz w Kielcach. Wycieczki obejmują wyjątkowe lekcje muzealne, które odbędą się w terminach od 3 marca 2025 roku do 10 czerwca 2025 roku.
Konkurs jest objęty Patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny objęły https://niezlasztuka.net/ oraz Onet.
O konkursie: Katarzyna Wasilewska, Wiceprezes Fundacji PGE.
„Konkurs to najlepsza metoda, aby zachęcić dzieci i młodzież do interakcji. Sam wybór obrazu do przedstawienia zobowiązuje ich do zapoznania się z dorobkiem artystycznym polskich malarzy, a to właśnie walor edukacyjny ma dla nas największą wartość.”
Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci i młodzieży, a także upowszechnianie wiedzy o dziełach sztuki oraz zachęcenie do korzystania z kultury. Tematem tegorocznej edycji jest malarstwo Stanisława Wyspiańskiego. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie przez ucznia własnej interpretacji wybranego obrazu Stanisława Wyspiańskiego.
Zgodnie z zapisem (punkt VI.1.) w Regulaminie Konkursu, uczestnikami wycieczki są:
(…) VI. Nagrody
1. Laureaci Konkursu (tj. uczniowie z klasy, do której uczęszcza Uczestnik będący laureatem Konkursu lub uczniowie o rok młodszej/starszej klasy Uczestnika (w sytuacji wskazanej w pkt II ust. 2 Regulaminu) wraz z opiekunami) zostaną uhonorowani nagrodami w postaci jednodniowej wycieczki do wybranego przez klasę Muzeum Narodowego
Organizatorem Konkursu dla dzieci i młodzieży, a także fundatorem nagród jest Fundacja PGE z siedzibą w Warszawie, ul. Mysia 2, 00-496 Warszawa
Więcej informacji:
@Fundacja - Spotkania ze Sztuką
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz