wtorek, 21 stycznia 2025

32. MARSZ SZLAKIEM POWSTAŃCÓW STYCZNIOWYCH

Sobotnie uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji poległych Powstańców Styczniowych. Przewodniczył jej ks. proboszcz Dariusz Pląsek, który w homilii podkreślił udział mieszkańców Suchedniowia w zrywie niepodległościowych oraz rolę duchowieństwa w walkach zbrojnych.
W trakcie nabożeństwa komendant marszu Daniel Woś uhonorował Medalami Pamiątkowymi ks. proboszcza, parafię i księży w niej pracujących, Rycerzy Kolumba, w imieniu których medal odebrał Szymon Lech oraz władze gminy. W imieniu samorządu medal odebrała zastępczyni burmistrza Agnieszka Jaszczur.
Daniel Woś przypomniał też historię marszu i jego inicjatora – śp. Tadeusza Wosia. Na zakończenie uroczystości kościelnych okolicznościowy wiersz odczytał Wojciech Domagała.
Następnie uczestniczy marszu przeszli pod Krzyż Przedpowstańczy (pierwszy został postawiony w tym miejscu w 1861 roku), gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.
W drodze z Suchedniowa do Bodzentyna uczestnicy marszu zatrzymali się w Michniowie, gdzie zapalili znicze pod Mogiłą Pomordowanych, a Daniel Woś przypomniał tragedię z 1943 roku, która rozegrała się w tym miejscu.
W Bodzentynie, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej, uczestnicy obchodów najpierw udali się pod kościół św. Ducha, gdzie odsłonięta została tablica upamiętniająca Pierwszy Powstańczy Lazaret założony przez Józefę Eleonorę z Krajewskich Bogucką oraz Józefę Niwińską. Tablicę ufundowała rodzina Krajewskich.
Główne uroczystości w Bodzentynie odbyły się na Rynku Górnym. Gminę Suchedniów reprezentowali zastępca burmistrza Agnieszka Jaszczur, wiceprzewodniczący rady miejskiej Marcin Pałac oraz radny Jacek Uba.
jaki

1 komentarz:

  1. Komu potrzebny ten marsz 163 lata po i pamiętamy dajmy na mszę świętą a nie robić parodia i kosami szable i sztandary przymuszanie samorządów a może zacisze kościoła i świeczka będzie lepsze.Miesiecznica.

    OdpowiedzUsuń