poniedziałek, 27 listopada 2023

SESJA POPULARNO-NAUKOWA, WYSTAWA I KALENDARZ NA 2024 ROK W SOK "KUŹNICA"

Wydarzenie wielokulturowe, zorganizowane w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" 26 listopada, poświęcone było architekturze drewnianej regionu świętokrzyskiego, szczególnie w powiecie skarżyskim. Spotkanie miało bogaty program, obejmujący sesję popularno-naukową, wystawy grafik, archiwalnych zdjęć i pocztówek przedstawiających drewniane budynki, promocję katalogu obiektów oraz kalendarza z grafikami Jana Spółczyńskiego.
W trakcie spotkania, prelegenci - m.in. Marcin Janakowski z Fundacji Wczoraj dla Jutra, dr Piotr Kardyś z Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz dr Krzysztof Karbownik z Muzeum Wsi Kieleckiej - poruszali tematy związane z katalogowaniem zabytków, historią budowli drewnianych oraz ich znaczeniem jako dziedzictwa kulturowego. Opowiadano także fascynujące historie związane z niektórymi z tych budynków, jak dom, który przetrwał bombardowanie podczas II wojny światowej.
Dr Karbownik zaprezentował nieznane fakty dotyczące "Kałamarzyka", słynnego drewnianego dworku translokowanego do Muzeum Wsi Kieleckiej, odkrywając jego rzeczywistą historię i strukturę.
Podkreślono również smutne losy niektórych zabytków, takich jak zniszczone domy po poecie Janie Gajzlerze i doktorze Witoldzie Poziomskim, co stanowiło przykład niedoceniania roli zabytków w budowaniu tożsamości lokalnej i atrakcyjności turystycznej.
Spotkanie zakończono prezentacją kalendarza na rok 2024 z grafikami Jana Spółczyńskiego oraz wręczeniem pamiątkowych egzemplarzy uczestnikom. Całe wydarzenie było inicjatywą Fundacji Wczoraj dla Jutra we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Suchedniowie, wspartą przez Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" i dofinansowaną ze środków Gminy Suchedniów. Wystawy grafik, fotografii i pocztówek będą dostępne w SOK do końca roku, a później przeniesione do budynku Urzędu Miasta i Gminy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz