sobota, 25 czerwca 2016

Zasady korzystania z urlopów


Zbliża się sezon urlopowy, poprosiliśmy Biuro Rachunkowe Moniki Mularczyk o przybliżenie zasad korzystania z urlopów.
Z pewnością wiele osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy lub z krótkim stażem pracy zastanawia jak prawidłowo wyliczyć należny urlop wypoczynkowy. Podstawą do wyliczenia urlopu jest 10 letni staż pracy. Wymiar urlopu wypoczynkowego za cały rok kalendarzowy pracy wynosi 20 dni dla osób ze stażem pracy krótszym niż 10 lat i 26 dni dla pracowników zatrudnionych powyżej 10 lat.
Prawo do urlopu nabywa się z góry już w pierwszym dniu roku, albo w przypadku zatrudnienia 
w trakcie roku, w pierwszym dniu zatrudnienia. Wymiar urlopu powinien pozostawać w proporcji do zakładanego okresu pracy w danym roku. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego mu urlopu.
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do jego etatu. Za podstawę bierze się wymiar urlopu przysługującego ze względu na staż pracy - 20 lub 26 dni.
Jeśli z obliczeń wynika niepełny dzień urlopu podlega on zaokrągleniu w górę do pełnego dnia (zaokrąglenie niepełnego dnia urlopu nie dotyczy urlopu przysługującego w roku kalendarzowym, w którym pracownik po raz pierwszy w życiu podjął pracę). Urlop wypoczynkowy jest udzielany wyłącznie na dni, które są dla pracownika niepełnoetatowego dniami roboczymi oraz w wymiarze tylu godzin, ile w danym dniu pracownik powinien przepracować.
Niekiedy zdarza się, że udzielenie urlopu pracownikowi niepełnoetatowemu na faktyczne dni pracy powoduje skorzystanie przez pracownika z większej niż 20 lub 26 liczby realnych dni wolnych od pracy. Taka "zwyżka" może być skutkiem wcześniejszego zaokrąglenia wymiaru urlopu, jakiego należy dokonać ustalając jego wymiar proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz