sobota, 28 marca 2015

SUO w Gminie Suchedniów

Kierownik MOPS Magdalena Ogonowska.
Poprosiliśmy Magdalenę Ogonowską, kierowniczkę Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Suchedniowie o poinformowanie jak są realizowane w naszej gminie specjalistyczne usługi opiekuńcze (SUO).
M-GOPS realizował pomoc w formie usług opiekuńczych w stosunku do 12 osób. Usługi opiekuńcze świadczone były przez 3 opiekunki domowe. Pomocą usługową objęte są osoby starsze, chore, samotne, wymagające pomocy innych  osób (głównie ze względu na swój stan zdrowia), którym rodzina, z różnych względów nie może zapewnić koniecznej opieki.Od lipca 2014 roku zostały również uruchomione specjalistyczne usługi opiekuńcze. SUO przeznaczone są dla osób z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo oraz wykazujących inne zakłócenia czynności psychicznych. SUO świadczone są przez wykwalifikowany personel. Działania terapeutyczne w środowisku mają doprowadzić do zminimalizowania skutków niepełnosprawności w sferze zdrowia psychicznego. Odpłatność za specjalistyczne usługi opiekuńcze ustala się na wniosek osoby zainteresowanej w zależności od posiadanego dochodu na osobę w rodzinie. Minimalny poziom dochodu, od którego obliczana jest odpłatność, odpowiada obowiązującemu kryterium dochodowemu osoby samotnie gospodarującej tj. 542 zł. Aktualnie SUO objęte jest 1 dziecko autystyczne.

Jeśli usługi opiekuńcze nie są pomocą wystarczającą i występują inne przesłanki określone ustawą o pomocy społecznej -  za zgodą danej  osoby lub na mocy postanowienia sądu,  można skierować taką osobę do domu pomocy społecznej. Od roku 2004, na podstawie obowiązujących  przepisów – gmina jest trzecim ogniwem co do ponoszenia odpłatności za pobyt pensjonariusza w domu pomocy społecznej. W pierwszej kolejności zobowiązani do opłat są  bowiem: osoba skierowana i jej rodzina (zstępni i wstępni). W roku 2014 skierowanych zostały  4 osoby, łącznie przebywa 13 osób,  natomiast wydatkowana na ten cel kwota wynosiła łącznie  254.658,00 zł. i dotyczyła ponoszenia kosztów  pobytu w/w, jak również obejmowała opłaty za pobyt osób skierowanych do placówek  w okresach wcześniejszych. Decyzja o skierowaniu do domu pomocy społecznej nie zawsze jest automatycznie związana z ponoszeniem odpłatności, gdyż w niektórych typach placówek oczekiwanie na miejsce trwa nawet do jednego roku .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz