czwartek, 12 czerwca 2014

Sztandar Szkoły - stałym znakiem istnienia

Sztandar to symbol, świętość.
Jego miejsce jest gdzieś pomiędzy
hymnem narodowym, a przysięgą wojskową...”
kardynał Stefan Wyszyński
Poczucie przynależności do określonej grupy społecznej kształci postawy poczucia własnej wartości, bezpieczeństwa, dumy, kultury społecznej. Sytuuje każdego z nas w określonej rzeczywistości. To poczucie wspólnoty przydaje danemu miejscu niezaprzeczalną wartość odbieraną indywidualnie poprzez pryzmat doświadczeń, wspomnień, przeżywanych zdarzeń. Każda zbiorowość musi jednak posiadać pewne emblematy, które uwierzytelniałyby tę nierozłączność. Ikoną wyróżniającą społeczność szkolną spośród pozostałych grup jest Szkolny Sztandar. To dumne wyrażenie przynależności stanowi stały element wizerunku placówki, łącząc niewidzialną nicią przeszłość z teraźniejszością.
Cofając karty historii, przywołujemy w pamięci 5 czerwca 1971, kiedy to przed dawnym
budynkiem Szkoły Podstawowej nr 3 zebrała się liczna rzesza uczniów, pracowników, zaproszonych gości, by świętować doniosłe wydarzenie- nadanie szkole imienia Stefana Żeromskiego oraz  wręczenie sztandaru ufundowanego przez Komitet Rodzicielski i Opiekuńczy. Drzewiec sztandaru i gablota zostały zamówione w Zakładach Drzewnych w Suchedniowie. Widoczne z daleka, umieszczone na dużym transparencie, słowa naszego patrona „…nikogo nie kocham. 
Ciebie jedną kocham cudowna, rodzinna ziemio”  uświadamiały zgromadzonym wspaniałość
małej ojczyzny. Ówczesny kierownik szkoły pan Stanisław Piasek skierował do zgromadzonych takie m.in. słowa „ Przekazany sztandar jest i będzie symbolem pobudzającym do coraz lepszej i intensywniejszej pracy w zakresie wychowania obecnych i przyszłych pokoleń, na miarę wielkiego imiennika szkoły Stefana Żeromskiego” .Głos zabrali również przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego i Opiekuńczego: Eugeniusz Miernik i Stefan Adamczyk. Następnie odbyło się wręczenie sztandaru pięcioosobowemu Pocztowi Sztandarowemu z klas ósmych. W skład pierwszego w historii szkoły pocztu weszli uczniowie: Urszula Miernik, Barbara Miernik, Krzysztof Miernik, Tadeusz Grabowski i Jerzy Niemczyk.

Od tamtych zdarzeń minęły dziesiątki lat…Haftowany sztandar służył kolejnym pokoleniom, łączył minione z obecnym. Nadwyrężony zębem czasu, z nieaktualnymi już napisami i symbolami, czekał na odnowienie. W październiku 20013 r. obecna Rada Rodziców podjęła uchwałę o renowacji   sztandaru i uaktualnieniu treści na nim się znajdujących. Trudu restauracji podjęły się siostry bernardynki z klasztoru w Świętej Katarzynie. Koszt odnowy wyniósł 3 tys. złotych. Środki te pozyskano ze wspólnych składek trwających cały mijający już rok szkolny. Uroczysta msza święta, w czasie której sztandar został poświęcony, odbyła się 30 maja. Ta fizyczna reprezentacja wartości i tradycji, które stanowią nieodłączny element funkcjonowania szkoły, buduje nierozerwalną więź między członkami społeczności Trójki.
Dyrektor Szkoły nr 3 gorąco dziękuje wszystkim, szczególnie  Rodzicom i nauczycielom, którzy przyczynili się do renowacji sztandaru. Szczególne podziękowania Dyrektor Szkoły kieruje do pana Krzysztofa Adamca i pani Agnieszki Tusznio za ogromne zaangażowanie w to wyjątkowe i odpowiedzialne przedsięwzięcie. (info: SSP nr 3, Marta Przeworska).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz