Strony

środa, 30 kwietnia 2014

"Jaskółka Biznesu" dla "ZEG-WIL"

Wiesław Zegadło (z lewej) z nagrodą.
Poznaliśmy tegorocznych laureatów Nagrody Starosty Skarżyskiego "Jaskółka Biznesu", która jest przyznawana za wybitne osiągnięcia na polu działalności gospodarczej w powiecie skarżyskim. Nagroda została wręczona w pięciu kategoriach: Kobieta Przedsiębiorcza, Innowacyjny Przedsiębiorca, Pośrednictwo Pracy, Poradnictwo Zawodowe, Szkolenia.
W kategorii Szkolenia nagrodę odebrał suchedniowianin Wiesław Zegadło, właściciel firmy "ZEG-WIL". Wspomniana firma jest producentem mebli od ponad 30 lat, a zwłaszcza pięknych i funkcjonalnych stołów oraz krzeseł. (info: Powiat Skarżyski).

Zajęcia w Świetlicy Środowiskowej

Dzieci spędzające wolny czas w Świetlicy Środowiskowej działającej przy parafii św. Andrzeja Apostoła, właściwie nie mają "laby", ponieważ opiekunowie dbają o to, aby pobyt w świetlicy przyniósł wymierne korzyści. Dzieci najchętniej uczestniczą w zajęciach świetlicowych, gdzie mogą się spełniać w grach i zabawach. Ale to nie wszystko, w ostatnim czasie zorganizowano spotkanie wielkanocne, a także uczono robić na drutach oraz przygotowywać posiłki realizując program "Przez żołądek do serc". Pobyt w świetlicy to nie tylko rozrywki, ale również okazja do podciągnięcia się w nauce. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Świetlica Środowiskowa).

Michniów jest Happy!

Podczas nagrywania (fot. M. Gałczyński).
Zapraszam do obejrzenia teledysku "Michniów jest Happy!", który powstał dzięki inicjatywie Centrum Kształceniowo-Integracyjnemu w tej miejscowości. Film zrealizowała firma Piotra Przeworskiego - Projekt HD. Jednocześnie na stronie Facebooka Nasz Suchedniów w albumie CKI Michniów, są zdjęcia Michała Gałczyńskiego zrobione podczas nagrywania klipu.
Aby obejrzeć i wysłuchać kliknij TUTAJ.

CLIL - nowa metoda nauczania języka angielskiego

Co się za tym kryje? Ten angielski skrót rozszyfrowuje się jako Content and Language Integrated Learning, czyli zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu, uczenie się jakiegokolwiek szkolnego przedmiotu w języku angielskim. W ostatnich latach CLIL stało się słowem-kluczem w edukacji w Europie i na świecie, a szczególnie wzrosło zainteresowanie takim sposobem nauczania w szkole podstawowej i średniej. W "Trójce" również wprowadzono tę innowacyjną metodę nauczania w klasach czwartych i piątych. Na lekcjach języka angielskiego uczniowie uczą się matematyki, przyrody, historii po angielsku. Ostatnio uczniowie obu klas czwartych poznawali problematykę ochrony środowiska naturalnego, segregacji surowców wtórnych i recyklingu. Pracowali metodą CLIL i jednocześnie metodą projektu. Efekty zaprezentowali na plakatach wykonanych w kilkuosobowych grupach, ciekawymi technikami plastycznymi i na bardzo dobrym poziomie językowym.

wtorek, 29 kwietnia 2014

Awans szkół z Suchedniowa i Ostojowa

W poniedziałek, 28 kwietnia rozegrano czwarty rzut Świętokrzyskiej Ligii Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w badmintonie w powiecie skarżyskim. Do finału wojewódzkiego awansowały po dwie najlepsze drużyny, wśród Gimnazjów: Suchedniów, Mirzec (dziewczęta) i Suchedniów, Łączna (chłopcy), a wśród szkół podstawowych: SSP Ostojów, SSP nr 3 Suchedniów (dziewczęta) i SSP Ostojów, SSP Łączna (chłopcy). 
Oto wyniki z ostatniego turnieju, nad którego sprawnym przebiegiem sprawowali nadzór sędziowie Krzysztof Piątek i Dominik Ziętkowski:

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Ekologia w Przedszkolu

W czwartek, 24 kwietnia dzieci z suchedniowskiego Przedszkola włączyły się w obchody Dnia Ziemi, którego celem jest propagowanie proekologicznego stylu życia oraz zwrócenie uwagi na ochronę środowiska naturalnego. Okazało się, że przedszkolaki mają dużą wiedzę o przyrodzie i sposobach jej ochrony, o czym przekonywały recytując wiersze i śpiewając piosenki o tematyce ekologicznej. Niespodziewanie do przedszkola zawitała Ekowróżka, która przekazała dzieciom dobre rady. Nie mogło zabraknąć też ekologicznych konkurencji sportowych, jak chociażby wyścig z plastikowymi butelkami czy segregowanie odpadów (atrapy) na czas. Maluchy wspólnie z rodzicami wykazały się niezwykłą fantazją, przygotowując wspaniałe stroje na pokaz mody ekologicznej. Uwieńczeniem uroczystości było złożenie przysięgi "Młodego ekologa". (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Przedszkole).

Uroczystość kanonizacyjna

W kościele (fot. J. Kita).
Cały kraj żył w niedzielę kanonizacją Jana Pawła II. Ci suchedniowianie, którzy nie mogli być na Placu św. Piotra w Watykanie, uczestniczyli w Mszy św. w kościele pw. Andrzeja Apostoła i uroczystości przygotowanej przez Rycerzy Kolumba. Wcześniej przed tablicą "papieską" wierni odmówili różaniec, a następnie na "Znak Pokoju" wypuszczono ponad 100 gołębi z placu przed kościołem.
Po Mszy św. można było ucałować relikwie Jana Pawła II, a następnie uczestniczyć w wieczorze słowno-muzycznym w wykonaniu dzieci z Przedszkola, chórów Sonatina, Rycerzy Kolumba i Scholi. Po Apelu Jasnogórskim przeprowadzonym przez Grupę Pielgrzymkową o godzinie 21.37 było "światełko do nieba", czyli pokaz sztucznych ogni. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Parafia).

niedziela, 27 kwietnia 2014

Klęska Orlicza!

Koledzy "uczcili" 300 meczów Miśka.
No i co mam napisać o tym meczu - chyba tylko tyle, że się odbył. Po raz ostatni takie lanie biało-niebiescy otrzymali również na własnym boisku. Miało to miejsce 20 września 1998 roku, kiedy MKS Końskie wygrał w Suchedniowie 7:0. Starsi kibice pamiętają tamten mecz, a wysoka porażka była związana z grą zawodników przeciwko trenerowi Stanisławowi Majowi. Tym razem suchedniowianie grali na poziomie, na jaki ich aktualnie stać. Jedynym miłym akcentem, ale jeszcze przed spotkaniem, było podziękowanie Michałowi Kubcowi za rozegranie w barwach biało-niebieskich 300 meczów. Tym samym „Misiek” wstąpił do ekskluzywnego klubu - 9 piłkarzy, którzy mają rozegranych minimum 300 meczów.

W hołdzie Świętemu Patronowi

Z okazji kanonizacji Jana Pawła II - Patrona suchedniowskiego Przedszkola - w środę 23 kwietnia, w tej placówce odbyła się uroczysta Wieczornica pełna wspomnień o Naszym Świętym. Dzieci pod kierunkiem nauczycielek przybliżyły postać bł. Jana Pawła II. Wspominano uroczystości związane z nadaniem imienia placówce oraz poświęcenia pomnika Papieża Jana Pawła II i sztandaru. Dzieci śpiewały ulubione pieśni Patrona, w tym między innymi "Barkę", "Taki mały taki duży" oraz "Hymn Rodzin", czyli nieformalny hymn szkół i placówek noszących imię J.P.II. Maluchy i opiekunowie cieszyli się, że mogli w ten sposób uczcić osobę Ojca Świętego Jana Pawła II, który darzył dzieci szczególną miłością i bardzo leżało mu na sercu ich dobro, i wszyscy są dumni, że Przedszkole ma za Patrona Ojca Świętego.

Spotkanie branży budowlanej

W piątek, 25 kwietnia w suchedniowskim hotelu "Resident" odbyło się spotkanie przedstawicieli branży budowlanej, które było imprezą towarzyszącą otwarciu Centrum Budowlano-Hydraulicznego o czym pisałem wcześniej. Kilkudziesięciu przedsiębiorców z naszego miasta i nie tylko, miało możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami zaprezentowanymi przez firmy budowlane.
Była to doskonała okazja do uzyskania informacji o pozyskaniu nowych środków, a prelekcję na temat perspektyw

Przedszkole i "Jedynka" laureatami!

Na scenie (fot. J. Kita).
W piątek, 25 kwietnia w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbyła się Suchedniowska Wiosna Teatralna "MASKArada 2014", której była to już 16. edycja. W imprezie zostało zaprezentowanych siedem inscenizacji. Młodzi wykonawcy stanęli na wysokości zadania i jury w składzie: Zbigniew Zaczyński i Zenon Juchniewicz nie miało łatwego zadania w ogłoszeniu końcowego werdyktu. Ostatecznie postanowiono przyznać dwie nagrody i laureatami zostały:
zespół "Przedszkolandia" z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Suchedniowie oraz zespół "Łowcy legend" z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Peck w Suchedniowie. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie SOK "Kuźnica").

sobota, 26 kwietnia 2014

Centrum Budowlano-Hydrauliczne

W dniu wczorajszym w Suchedniowie przy ulicy Kościelnej 26 e otwarto, o powierzchni około 4 tysiące metrów kwadratowych Centrum Budowlano-Hydrauliczne (CBH). W trzech pomieszczeniach handlowych znajduje się asortyment, posegregowany w zależności od gabarytów i przeznaczenia. Jest to największa tego typu placówka w naszym mieście, która w swej bogatej i różnorodnej ofercie ma produkty znanych firm, miedzy innymi Domax, Norgips, Stalco, Isover, Sempre, LZMO, Viessmann, Beretta, KAEM, Wienerberger, YTONG.

400 tysięcy odsłon!

Z wielką radością informuję, że w dniu wczorajszym strona Nasz Suchedniów zaliczyła i przekroczyła 400 tysięcy wejść. Jest mi niezmiernie miło, że od 5 grudnia 2012 roku udało się tak popularnie rozwinąć ten serwis, ale to tylko dzięki Wam drodzy internauci. Dziękuję Wam bardzo i zapraszam do odwiedzania witryny, na której będę w dalszym ciągu na bieżąco informował o Suchedniowie i jego mieszkańcach, nie zapominając o bogatej historii.

piątek, 25 kwietnia 2014

Palma wielkanocna z "Trójki"

Zwycięska palma z "Trójki".
Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie przeprowadził konkurs plastyczny pt. "Palmy wielkanocne" z cyklu "Wielkanoc w sztuce ludowej". Poziom prac był zadowalający, a sam konkurs atrakcyjny i pożyteczny. W piątek, 25 kwietnia jury w składzie: Andrzej Karpiński, Zenon Juchniewicz, Kamil Garbala po obejrzeniu nadesłanych prac, przyznało nagrody i wyróżnienia. Jury doceniło duży wkład pracy włożony przez uczestników biorących udział w konkursie oraz nauczycieli plastyki. Oceniając prace, zwracano szczególną uwagę na ich samodzielność i autentyczność.
Laureatem konkursu została Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stefana Żeromskiego w Suchedniowie.
Wyróżnienia przypadły dla Klubu Seniora "Kreatywni" i Koła Gospodyń Wiejskich "Michniowianki".

Nasz Suchedniów ma 1.000 lajków

Fan page Naszego Suchedniowa polubiło tysiąc użytkowników. W pierwszej kolejności chciałem podziękować Wam Czytelnicy za odwiedzanie strony, na której staram się zamieszczać ciekawe informacje o Suchedniowie i jego mieszkańcach. Wiem, że wielu z Was jeszcze nie polubiło  mojego Fanpage'a, ale jeżeli jesteście na tej stronie to dla mnie już jest wystarczający powód, aby dalej pisać dla Was.
Pierwszy wpis na Fan page zamieściłem 1 stycznia 2013 roku, a więc w przeciągu niecałych 16 miesięcy tyle lajków. Dziękuję i zapraszam!
Nagroda za tysięczne polubienie przypadła Edycie Chrzęszczyk.

Mecze na "Baranskiej"

Pisałem o niedzielnych meczach na boisku "za rzeką", ale nie tylko tam ówczesna "kawalerka" ganiała za piłką. Koledzy z Baranowa mieli swoje boisko "na Barańskiej" na leśnej polance pod Górą Baranowską, w okolicach dzisiejszej ulicy Harcerskiej. Na zdjęciu zrobionym przez Andrzeja Sasala na początku lat 70-tych ubiegłego stulecia są "piłkarze" z Baranowa. Proszę zwrócić uwagę, że fotka była w kolorze, co na tamte czasy było ewenementem.

Przed meczem z Partyzantem

W ubiegłym sezonie Partyzant Radoszyce złoił skórę Orliczowi w meczach mistrzowskich wygrywając w Suchedniowie 5:1 i w Radoszycach 5:0. W tym sezonie jesienią Orły wygrały na wyjeździe 2:0 po bramkach Kostova i Cheneshkova. Dla Tihomira był to pierwszy gol w barwach biało-niebieskich.
Dotychczas drużyny spotkały się w 15 meczach mistrzowskich, z których Orlicz wygrał 6, 4 zakończyły się remisami, a 5 wygrał Partyzant. Stosunek bramek jest korzystniejszy dla gości i wynosi 26:25. W Suchedniowie Orlicz wygrał 3 razy, 2 remisy i 2 porażki, bramki 12:12.
Jest to mecz zespołów bezpośrednio sąsiadujących w tabeli, które mają szansę na awans do 3 ligi. Teoretycznie faworytem są goście, ale póki piłka w grze, wszystko jest możliwe - przekonaliśmy się o tym w spotkaniu z Alitem Ożarów.
Ponadto grają:
26 (sobota) godz. 11 Orlicz - KKP Korona Kielce (tramp. st.)
26 (sobota) godz. 13 Orlicz - Nidzianka Bieliny (jun. st.)
26 (sobota) godz. 10 Wierna Małogoszcz - Astra (młodzik st.)

czwartek, 24 kwietnia 2014

Foto zagadka (2)

Dzisiejsza foto zagadka to obiekt w Suchedniowie, a właściwie fragment tego budynku. Myślę, że jest tak charakterystyczny, że nie sprawi kłopotu z rozpoznaniem.
Odpowiedź na pierwszą foto zagadkę - było to zdjęcie z roku 1975, a przedstawiało fragment ulicy Powstańców (róg z Krótką), gdzie kiedyś mieściły się między innymi sklepy nabiałowy i mięsny. Obecnie jest tam sklep obuwniczy.

Niedzielne mecze

Przed meczem /1973/.
Tradycja w narodzie zanika, chciałoby się powiedzieć obserwując dzisiejszą młodzież w Suchedniowie. Jeszcze w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia, w każdą niedzielę przed południem grano w piłkę na boisku "za rzeką" - dzisiejsze boisko za zalewem. Niejednokrotnie były to spotkania pomiędzy ulicami. Grywaliśmy wtedy między innymi ze Stokowcem, Krukiem, Bugajem. Gdy schodziliśmy po meczu na tradycyjne winko, na murawę wbiegali młodsi adepci piłki kopanej. Troszkę przesadziłem z tą murawą, tam był prawie sam piach, ponieważ trawa nie miała kiedy wyrosnąć, ponieważ cały czas była tratowana przez piłkarzy. Jak widać na zdjęciu nie mieliśmy w tamtych czasach strojów i obuwia, grało się na "bosaka", jedna drużyna w koszulkach, druga bez, aby się różniły na boisku.

Mapa Ostojów i Michniów z 1855 roku

To już kolejna mapa z roku 1855 z naniesionymi działkami. W części dotyczącej Michniowa widzimy znane z poprzedniej mapy opisy osady podleśnego "28X", sążniaka "29Y" i strzelca obrębu Jędrów "30Z". Ponadto jest karczma "27W", kowal "26V", szkoła "25T". W Ostojowie pod oznakowaniem "102Q" są zakłady górnicze, a pod "98O" karczma. Na końcu Ostojowa zaznaczona jest "Krzyszka". W Łącznej pod "74E" jest zaznaczona karczma.

Badania mammograficzne

Geneva Trust Polska Sp. z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Profilaktyka i Diagnostyka  zaprasza mieszkanki gminy Suchedniów w wieku 50-69 lat (rocznik 1945-1964) na bezpłatne badania mammograficzne, które będą przeprowadzone 8 maja w godzinach: 9-13 oraz 14-17. Badania zostaną przeprowadzone w mammobusie specjalnie zaprojektowanym dla potrzeb mammografii. Rejestracja telefoniczna: 58 325 76 20; 58 325 76 21.
Prosimy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz poprzednie badanie mammograficzne. Bezpłatnymi badaniami mammograficznymi objęte są Panie, które nie miały wykonywanych badań w ciągu ostatnich 2 lat.

środa, 23 kwietnia 2014

Zaproszenie na "MASKAradę 2014"

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie zaprasza na XVI Suchedniowską Wiosnę Teatralną "MASKArada 2014", która odbędzie się w sali widowiskowej naszej placówki w dniu 25 kwietnia o godzinie 10.
Regulamin
Karta zgłoszeniowa

Mapa Ostojowa i Jędrowa z 1855 roku

Mapa Jędrowa z 1855 roku przedstawia podział na działki rolne tzw. kolonii Ostojów. Pod literką "Ł" na Ostojowie był kowal, pod "N" karczma, a pod "O" zakłady górnicze w Jędrowie Młynie. Mapa jest częściowo zniszczona, ale w opisie dotyczącym Michniowa można odczytać, gdzie była siedziba podleśnego, sążniarza i strzelca. Były to odpowiednio działki "28X", "29Y" i "30Z", a pod literką "W" była karczma.
Proszę zwrócić uwagę na nazwę lasu pomiędzy Berezowem a Michniowem - Szczery Borek.

Postępowania spadkowe

Na Baranowie przed sklepem /1941/
(fot. Z. Miernik).
Postępowania spadkowe są prowadzone "od zawsze", gdy w rachubę wchodzi podział majątku lub jego dziedziczenie. Nie inaczej było w Suchedniowie. W pierwszym przypadku postępowanie przeprowadzone było przed II wojną światową, a w drugim po jej zakończeniu.
Wydział Hipoteczny przy Sadzie Grodzkim w Kielcach obwieszcza, że toczy się postępowanie spadkowe po śmierci Chaima Kanara, wierzyciela sumy 400 rubli z % i kosztami, zabezpieczonej pod Nr. „k” Nr. 1 działu IV wykazu hipotecznego nieruchomości we wsi i gm. Suchedniów, pow. kieleckiego, hip. Nr 28. Termin zamknięcia postępowania spadkowego oznaczony został na dzień 18 listopada 1937r., i w terminie tym osoby interesowane winny zgłosić prawa swoje w kancelarii tegoż wydziału, pod skutkami prekluzji.
W tym drugim przypadku mamy dwie sprawy:
Oddział Hipoteczny Sądu Grodzkiego w Kielcach obwieszcza, że na dzień 14 grudnia 1946 roku wyznaczony został termin pierwiastkowej regulacji hipoteki dla:
4. Nieruchomości we wsi Baranów gm. Suchedniów zapisanej w tab.  likw. pod Nr 1 i Nr 2 o obszarze 3 ha3592 mtr. kw. należących do s–ców Eugienii P.
6. Nieruchomości w osadzie i gminie Suchedniów, przy ul. Handlowej, o obszarze 270 mtr. kw. nabytej przez Henryka i Krystynę małż. P. od Józefa K. i Antoniego i Heleny małż. M.

Mapa Suchedniowa z 1859 roku

Fragment mapy z roku 1859.
Kontynuuję publikowanie map Suchedniowa. Dzisiaj mapa z roku 1859, a więc sprzed powstania styczniowego 1863 roku. Niejednokrotnie kolega Andrzej zadawał mi pytanie, gdzie znajdowały się Kuźniczka, Gorczyca, Grabka - ta mapa daje odpowiedź, że są to miejsca wzdłuż Kamionki. Na mapie nie ma Kruka, Konstantynowa, które to wsie powstały dopiero na podstawie ukazu carskiego z 1864 roku dotyczącego uwłaszczenia chłopów, nadający im uprawianą przez nich ziemię.

Foto zagadka (1)

Zdjęcie zostało zrobione w Suchedniowie. Celowo nie podaję roku oraz miejsca. Kto zgadnie, w którym miejscu i w jakich latach zostało zrobione zdjęcie? Starsi suchedniowianie nie powinni mieć problemów z rozpoznaniem miejsca i podaniem lat (do wyboru lata 60, 70 lub 80-te). Ale jeżeli jesteś spostrzegawczy(a), to również nie powinno to sprawić kłopotu.

poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Mapa Suchedniowa z początku XIX wieku

Dzisiaj mapa leśnictwa Samsonów, straży Suchedniów z początku XIX wieku. Przedstawia podział na cztery oddziały: Kruk, Kamienna Góra, Jaśle i Zarobienie (tej ostatniej nazwy nie jestem pewien). Na mapie nie ma jeszcze wsi Kruk, jest tylko zaznaczona droga, ale mamy nazwę lasu "Kruk", co wskazywałoby, że nazwa późniejszej wsi Kruk pochodzi od nazwy lasu.
W leksykonie pisałem o Wymysłowie - teraz każdy będzie mógł zobaczyć, gdzie był zlokalizowany. Proszę zwrócić uwagę, gdzie leżał Baranów - pod samym lasem. Również Pstrążnica była wioską nie wchodzącą w skład wsi Suchedniów. Na wysokości Baranowa i od strony Rejowa są oznaczenia "Strzelec" - prawdopodobnie są to osady służbowe, podobnie jak "Podleśny". Natomiast w lesie zaznaczono kopalnie, niestety nie podając nazwy. W części dotyczącej Suchedniowa zaznaczona jest ulica Handlowa oraz Bugaj i Kościelna wraz z kościołem. Najistotniejsze to, że nie zaznaczono jeszcze układu ulic na Sokolicy.

Rycerze Kolumba zapraszają

Działający przy parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie Rycerze Kolumba zapraszają do udziału w kanonizacji Błogosławionego Jana Pawła II. Na czas uroczystości mają do dyspozycji boisko sportowe (bezpłatnie) w Rzymie, w bliskiej odległości od stacji kolejowej Termini. Z tego obiektu do Bazyliki św. Piotra można się dostać pieszo (ok. 5 km) lub środkami komunikacji miejskiej. Boisko może pomieścić 600-1200 pielgrzymów pod namiotami. Pielgrzymi, którzy chcieliby skorzystać z tej możliwości noclegu, muszą zabrać z sobą namioty i śpiwory. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Dariuszem Wolniakiem (tel. 510 170 530).

Suchedniowskie Gimnazjum prowadzi

Gra Wierzbińska Maria.
10 kwietnia odbył się 3 rzut Świętokrzyskiej Ligii Szkół Gimnazjalnych w badmintona. W suchedniowskiej hali sportowej rywalizowały reprezentacje gimnazjów z terenu powiatu skarżyskiego: z Łącznej, Mirca i Suchedniowa.
Klasyfikacja indywidualna chłopców po 3 turniejach:
1. Kwaśniewski Patryk Suchedniów - 1157 pkt.
2. Miernik Miłosz Suchedniów - 1127
3. Ślusarczyk Mateusz Suchedniów - 1073
4. Dulęba Wojciech Suchedniów - 892
5. Gałczyński Karol Suchedniów - 891
6. Gralec Ernest Mirzec - 759
7. Lech Kacper Mirzec - 737
8. Dudek Patryk Mirzec - 721

Jak drzewiej świętowano w Suchedniowie

Zjazd rodzinny w Suchedniowie 1898r.
Mamy czas Świąt Wielkanocnych. Zapraszam do lektury wspomnień Janusza Trzebińskiego, jak wyglądały święta w Suchedniowie na początku XX wieku.
Wielki Tydzień cechował się niezwykłą powagą: post, który był ściśle przestrzegany, w kościele grzechotki zamiast dzwonów, odwiedzenie Grobu Pana Jezusa. A w kuchni! Matka z ciocią zagłębiona w książkach kucharskich, głównie Ćwierciakiewiczowej, albo w starych przepisach po babkach, czy nawet prababkach, odprawiając jakieś czary nad ciastem, całe dyskusje, co i gdzie dodać, czego za dużo, czego za mało, dramaty, że ciasto nie rośnie lub że przerosło, palenie w piecu chlebowym, żeby miał odpowiednią temperaturę i inne kulinarne zagadnienia. Wszystko to stwarzało charakterystyczny nastrój przedświąteczny, który tak lubiłem.

SSP Ostojów prowadzi po 3 turniejach

Gra Dulęba Małgorzata.
10 kwietnia odbył się III rzut Świętokrzyskiej Ligii Szkół Podstawowych w badmintona, którego gospodarzem była Samorządowa Szkoła Podstawowa w Ostojowie. Turniej odbył się na hali sportowo–rehabilitacyjnej w Suchedniowie.
W mistrzostwach wzięło udział 25 zawodniczek i 30 zawodników z 6 szkół podstawowych:  SSP Wielka Wieś, SSP Łączna, SSP Mirzec, SSP nr 1 Suchedniów, SSP nr 3 Suchedniów, SSP Ostojów.
Sędzią Głównym zawodów był nauczyciel SSP Ostojów -  Krzysztof Piątek oraz Dominik Ziętkowski, nauczyciel SSP nr 3 w Suchedniowie. Po trzech turniejach w klasyfikacji drużynowej prowadzą zawodniczki i zawodnicy ze szkoły w Ostojowie.

niedziela, 20 kwietnia 2014

Wielkanoc w kościele

Wielka Sobota (fot. D. Wolniak).
W Wielką Sobotę kapłani nie odprawiali Mszy św., podobnie jak w piątek. Wierni przez cały dzień adorowali Najświętszy Sakrament w Bożym Grobie. Wieczorem suchedniowianie uczestniczyli w Liturgii Wigilii Paschalnej, która składa się z Liturgii Światła i z Liturgii Chrzcielnej. Niedziela Wielkanocna, czyli Święto Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła się Mszą rezurekcyjną. Mieszkańcy naszego miasta uczestniczyli w procesji z Najświętszym Sakramentem. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Parafia).

Święcenie pokarmu

W sobotę, już od rana suchedniowianie, całymi rodzinami podążali do kościoła aby poświęcić pokarm. Według tradycji, w tym dniu kapłani święcą pokarmy, które później znajdują się na wielkanocnym stole. Najważniejsze w koszyczku wielkanocnym są: wędliny, sól, pieprz, jajka i figurka baranka. Proboszcz ks. Marek Migocki święcił pokarmy w kościele oraz w kaplicy na ulicy Kieleckiej.

"Jajko Kolumba"

Rycerze przed kościołem (fot. D. Wolniak).
W Sobotę Wielkanocną Rycerze rady 15299 w Suchedniowie dla wszystkich Parafian przygotowali "Jajko Kolumba". Po święceniach pokarmu, z życzeniami Radosnych Świąt Zmartwychwstania przekazywali poświęcone Jajko jako symbol Nowo Rodzącego się Życia - BO JEZUS TO ŻYCIE.
Równocześnie prowadzili akcję "Bilet dla Brata", sprzedając cegiełki na ten cel w postaci płyty z poezją Jana Pawła II "Miłość mi wszystko wyjaśniła" i kubków kanonizacyjnych z Janem Pawłem II. Cały dochód będzie przeznaczony na Światowe Dni Młodzieży, które od początku są wspierane przez Rycerzy Kolumba. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Rycerze Kolumba).

Misterium Męki Pańskiej

Fragment Misterium (fot. D. Wolniak).
Po raz drugi w Wielki Piątek, dzięki Diakonii Liturgicznej działającej przy parafii św. Andrzeja Apostoła, można było obejrzeć widowisko pasyjne Misterium Męki Pańskiej, w którym udział wzięli mieszkańcy Suchedniowa. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Parafia).

sobota, 19 kwietnia 2014

Imieniny ks. Roberta

W Wielki Czwartek w święto wszystkich kapłanów, Rycerze Kolumba, w wyjątkowy sposób uczcili imieniny swojego kapelana ks. Roberta Szewczyka, Pana Rycerza w IV stopniu Patriotycznym. W uroczystości uczestniczyła cała Rada Rycerzy Kolumba z Suchedniowa na czele z korpusem Patriotycznym, który zaprezentował się po raz pierwszy w Parafii św. Andrzeja Apostoła.
Rycerze Kolumba życzą wszystkiego najlepszego i proszą Zmartwychwstałego Pana Jezusa o wszelkie dobro i miłość dla ks. Roberta. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Rycerze Kolumba).

Orlicz wygrał z Alitem

Fragment meczu (fot. Agnieszka Nowak).
Muszę przyznać, że nie liczyłem na zwycięstwo Orlów, ale ich wygrana była w pełni zasłużona. Co prawda w przekroju całego spotkania więcej z gry mieli goście, ale najważniejszy jest wynik końcowy. Z reguły nie wystawiam indywidualnych cenzurek, ale dzisiaj należy podziękować naszemu golkiperowi za kilka udanych interwencji, dzięki którym trzy punkty pozostały w Suchedniowie. Szkoda tylko, że tak mała garstka kibiców oglądała tę victorię Orlicza, ale jeżeli biało-niebiescy będą grać tak w kolejnych meczach, to jeszcze niejednokrotnie sprawią miłą niespodziankę. A zwycięstwo mogło być bardziej przekonywujące, gdy "Misiek" pomylił się o 12 centymetrów, taki bowiem ma wymiar poprzeczka w którą trafił z rzutu wolnego. Należy jeszcze odnotować udany powrót do drużyny Grzegorza Skarbka, szkoda tylko, że nie będzie reprezentował barw klubowych do końca sezonu.

Szydłowska w Suchedniowie

Szydłowska w otoczeniu
suchedniowskich kibiców.
W ostatnich latach w sportowym światku głośno było o suchedniowskim łucznictwie. Ale w latach 70-tych ubiegłego stulecia o łucznikach w Suchedniowie było tylko wtedy głośno, gdy kogoś postrzelono w czasie podwórkowych zabaw w Indian. Był jednak jeden wyjątek. W czerwcu 1974 roku na obiektach Orlicza wyznaczyli sobie spotkanie najlepsi polscy łucznicy. Nie pamiętam jakiej kategorii były to zawody, ale wśród uczestników była między innymi Irena Szydłowska, pierwsza Polka, która zdobyła dla Polski medal olimpijski w łucznictwie (Monachium 1972).

piątek, 18 kwietnia 2014

Suchedniowskie radio

Dwóch suchedniowskich pasjonatów muzyki Kamil Świat i Oskar Rynkowski założyli własne... radio internetowe Energy Club Party, gdzie można posłuchać muzyki prezentowanej przez suchedniowian. Radio działa dopiero od 28 marca, a więc dopiero raczkuje. Powodzenia i jak najwięcej słuchaczy!
Posłuchaj

Wielkanocny Kiermasz Świąteczny w SSP w Ostojowie

Wielkanocny Kiermasz Świąteczny przygotowali kolejny już raz uczniowie szkolnej świetlicy plastycznej pod kierunkiem opiekuna p. Bożeny Kaniewskiej. Już miesiąc wcześniej dzieci zaczęły tworzyć ozdoby: koguciki i kurki na wydmuszkach, robić zajączki, kleić kolorowe kartki. Proces ten służy rozwijaniu zdolności manualnych, kultywowaniu tradycji, tworzeniu społecznych więzi. Pani Wiesława Moćko, babcia Zuzi wykonała na rzecz kiermaszu misternie haftowane kartki świąteczne, koszyczki wielkanocne, zajączki i pisanki za co serdecznie dziękujemy.
Otwarcie kiermaszu jest długo oczekiwaną chwilą. Wszyscy zaangażowani w prace przy ozdobach zmieniają wówczas swoje role – stają się sprzedawcami swoich produktów. Jest to nauka przedsiębiorczości. Zachęcanie potencjalnych klientów do kupna, podobnie jak liczenie zarobionych pieniędzy jest źródłem zadowolenia z efektów swojej pracy. Pieniądze z kiermaszu są przeznaczone na zakup najpotrzebniejszych materiałów plastycznych do świetlicy, głównie materiałów do wykonywania ozdób na kolejny kiermasz.
Wszystkim, którzy wsparli nasze działania poprzez zakup naszych prac, bardzo dziękujemy. (info: SSP Ostojów).

Zwiedzamy "Jedynkę"

Nie wychodząc z domu można zwiedzać Samorządową Szkołę Podstawową nr 1. To nie jest spóźniony żart primaaprilisowy, ale wirtualna podróż, którą można odbyć dzięki Michałowi Barańskiemu, który przygotował ten program. Kliknij TUTAJ. Poruszamy się klikając w czerwone punkty i za pomocą strzałek na klawiaturze.

czwartek, 17 kwietnia 2014

Odbudowa stacji PKP Suchedniów

Trwa remont budynków PKP w Suchedniowie, które powstały w XIX wieku w czasie budowy linii kolejowej z Dęblina do Dąbrowy Górniczej. To nie jedyny remont tego obiektu. W czasie działań wojennych był zniszczony, a jego odbudowa trwała do lat 50-tych ubiegłego wieku, o czym donosiły media w kwietniu 1951 roku.
Stacja kolejowa w Suchedniowie w czasie odwrotu wojsk niemieckich została wysadzona w powietrze. Obecnie budynek dworca jest już wykończony w stanie surowym i w najbliższym czasie zostanie oddany do użytku publicznego.
Na marginesie powtórnie alarmujemy odpowiednie władze kolejowe, aby nareszcie zatrudniły bezczynny transport na którejkolwiek ze swych budów. Transport ten od dłuższego czasu stoi bezczynnie między torami stacji kolejowej w Suchedniowie i mimo naszych notatek w „Życiu Radomskim” nie został do tej pory odpowiednio zatrudniony. Każda maszyna budowlana musi być bezwzględnie wykorzystana, a maszyn tych nie mamy tak dużo, by stały bezczynnie.
Czekamy na natychmiastowe wyjaśnienie z DOKP w Lublinie w powyższej sprawie.

Mapa Suchedniowa z 1827 roku

Fragment mapy z roku 1827.
Kontynuuję publikowanie map Suchedniowa. Dzisiaj mapa z roku 1827. W porównaniu z poprzednią mapą, na tej w nazwie "Suchedniów" występuje już litera "d", ale w dalszym ciągu nazwa naszej miejscowości jak również innych jest pisana prze "o" zamiast "ó". Wielokrotnie byłem pytany, gdzie znajdowała się Gorczyca - była to wieś nad Kamionką, tutaj występuje jako Goczyca. Proszę jeszcze zwrócić uwagę na nazwę Spraśnice, to nic innego jak wioska Pstrążnica, miejsce gdzie dawniej była kuźnica Baltazarek, później FUT, a teraz jest Urząd Miasta.

W sobotę z Alitem

W Wielką Sobotę, 19 kwietnia Orlicz podejmie na własnym boisku Alit Ożarów. Dotychczas zespoły te rozegrały między sobą 21 meczów mistrzowskich, w których bilans jest korzystniejszy dla biało-niebieskich. Orlicz wygrał 10 razy, 6 meczów zakończyło się remisem, a 5 wygrał Alit, stosunek bramek 32:26 dla naszej drużyny. W Suchedniowie bilans również korzystniejszy: 6 zwycięstw -3 remisy -1 porażka, bramki 19:11.