poniedziałek, 4 marca 2013

Kuźnice

Już na początku XVI wieku na terenie Suchedniowa i w okolicznych wioskach działały kuźnice-fryszerki. Oto ich opis pochodzący z początku XIX wieku: 
"Berezów, kuźnica o 2ch ogniskach i 2ch młotach, z jednym miechem trójkątnym z 2gim skórzanym, rocznie 2,000 centnarów żelaza wydająca; staw zapasowy pod Berezowem w r. 1838 powiększonym został, i zaopatrzonym w groblę, mnich i przewały dla sprawienia większego spadku wód do zakładów nowych nad Łączną i innych wznoszących się, przez co spadek wody przywiedziono do 28 stóp, a tak woda ta działać może z siłą 30 do 40 koni.
Zapora na berezowskim stawie. 
Jędrów, fryszerka ta wymurowana r. 1839, o 4ch ogniskach z których dwa czynne, z 3 młotami i z miechem cylindrowym, wydaje 2,000 centnarów rocznie.
Ostojów w dolinie rzeki Łącznej, fryszerka o 1 ognisku i 1 młocie, z 3 miechami trójkątnemi, rocznie produkuje 1,300 centnarów żelaza.
Ogonów poniżej poprzedzającej kuźnicy nad rzeką Łączną, także o jednem ognisku i jednem miechu z 2 miechami trójkątnemi. Wydaje rocznie 1,600 centnarów żelaza".
Łączna - dawna nazwa Kamionki.
Centnar - jednostka masy wynosząca ok. 50 kg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz