Strony

środa, 23 października 2024

HISTORIA FABRYKI URZĄDZEŃ TRANSPORTOWYCH (14)

Cała powojenna działalność FUT jest dowodem, że aktywność pracowników, ich twórcze zaangażowanie godne są spadkobierców tak chlubnych tradycji suchedniowskiej klasy robotniczej. Emocjonalny stosunek załogi do swojego zakładu pracy, miasta, regionu wyraża się dziś w kształcie, który nazywa się patriotyzmem lokalnym, a który jest po prostu częścią patriotyzmu. Ten właśnie patriotyzm, wyrażającym się niegdyś czynnym udziałem w walce z carskim zaborcą, z rodzinnym kapitalizmem, z hitlerowskim okupantem, w Polsce Ludowej zmaterializował się w wielu dokonaniach służących jej rozwojowi, służących sprawie socjalizmu.
Załoga FUT z należytą czcią i dumą kultywuje chlubne, patriotyczne tradycje walki i pracy. W 1974 roku zorganizowano Zakładową Izbę Tradycji, w której zgromadzono stare narzędzia pracy, wyroby, dokumenty i pamiątki. Pokazano tu techniczny i organizacyjny rozwój zakładu i jego historię. Jest to jedna z form wzajemnych kontaktów starych pracowników fabryki z najmłodszym pokoleniem ludzi pracy. A wszystko to służy wychowaniu kolejnych pokoleń mieszkańców Suchedniowa.
(źródło: broszurka FUT)

2 komentarze:

  1. Gdzie można obejrzeć eksponaty które były w Izbie Tradycji.

    OdpowiedzUsuń
  2. W ferworze toczących się przemian pewnie ktoś je przygarnął a był tam też egzemplarz konspiracyjnie produkowanego w czasie wojny "suchedniowskiego" Stena. Dla tych co nie wiedzą to Zakładowy Klub "Raczek" w którym mieściła się Izba Tradycji i pamięci zajęła na sklep, jedna ze stonek potocznie zwanych brunkami.

    OdpowiedzUsuń