Z każdym rokiem w fabryce coś się zmieniało na korzyść. Załoga, tak jak kiedyś w walce z carskim zaborcą, z kapitalistycznym wyzyskiem oraz hitlerowskim okupantem, sprawdzała się teraz w twórczej pracy dla kraju, dla pomnażania jego dorobku.
W 1958 roku zbudowano pierwszy fabryczny blok mieszkalny. Był to w ogóle pierwszy tego typu obiekt w Suchedniowie. Fakt ten nabiera szczególnej wymowy jeśli się zważy, że budynek ów wzniesiony został, niemal dosłownie, rękami wszystkich ówczesnych pracowników zakładu. Każdy z nich przepracował społecznie określoną ilość godzin. Później przyszła kolej na drugi i trzeci blok. Dziś miniaturowe przyfabryczne osiedle mieszkaniowe może być ilustracją do tematu: architektoniczny i technologiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w powojennej Polsce.
Przyzakładowa Szkoła Zawodowa powstała w 1960 roku. Podstawę stanowiła młodzież zrzeszona w Ochotniczym Hufcu Pracy. Młodzi ludzie z Suchedniowa i okolicznych wsi zdobywali tu kwalifikacje i umiejętności pracownicze. Szkoła jest naturalnym zapleczem kadrowym rozwijającej się systematycznie fabryki. W 1977 roku kształciło się w niej 170 uczniów. Istnieje również średnie studium zawodowe, którego pierwsi absolwenci opuścili mury szkolne w 1978 roku.
(źródło: broszurka FUT)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz