Strony

piątek, 30 sierpnia 2024

CZY LASY SUCHEDNIOWSKIE BĘDĄ REZERWATEM?

Grupa ponad 150 naukowców wystosowała otwarty list do ministra klimatu i środowiska, w którym apelują o objęcie rezerwatową ochroną ponad 3 tys. hektarów Lasów Suchedniowskich. Naukowcy podkreślają, że Lasy Suchedniowskie oraz znajdujący się tam jodłowy bór wyżynny to obszar o wyjątkowym znaczeniu przyrodniczym. Wskazują, że ekosystem Puszczy Świętokrzyskiej cechuje wysoki stopień naturalności, co jest kluczowe dla ochrony wielu gatunków roślin i zwierząt. Wśród nich są rzadkie i chronione gatunki, takie jak dzięcioł białogrzbiety oraz saproksyliczne chrząszcze, w tym ponurek Schneidera.

Naukowcy zwracają uwagę, że Lasy Suchedniowskie to obszar wyjątkowy, zarządzany przez Nadleśnictwo Suchedniów i Zagnańsk. Obszar ten zajmuje 3376 hektarów i należy do Skarbu Państwa. Sygnatariusze listu przypominają, że jodłowy bór wyżynny występuje jedynie na 0,2 proc. powierzchni leśnej w Polsce, co czyni go unikalnym na skalę krajową. Dlatego naukowcy apelują, by obszar ten został wyłączony z działalności gospodarczej i objęty ochroną rezerwatową. Ich zdaniem takie działanie jest niezbędne, aby zachować unikalny charakter i bioróżnorodność tego terenu dla przyszłych pokoleń.

28 komentarzy:

  1. zanim będą to już nie będzie co chronić , wy*** do ostatniego drzewa , kto był w lesie to wie

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak zrobią rezerwat to ani jagódki ani grzybka nie będzie można zerwać a drzewka to poczytajcie ile do Chin wysyłają

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli, to dość szybko trzeba to zrobić bo wkrótce zostaną same zręby i plantacje rachitycznych sosenek.Będzie można.

    OdpowiedzUsuń
  4. Zacznijcie ludzie myśleć samodzielnie. Zacznijcie sami szukać informacji i wyciągać z nich wniosków. Przestańcie dawać się karmić szczątkowymi informacjami i pozwalać sobą manipulować. W kampanii uwierzyliście ile to wyeksportowano "naszych wspaniałych lasów" do Chin! W tym roku, pod rządami obrońców lasów, już wyeksportowano znaczenie więcej. Poszukajcie sami (są oficjalne dane) ile i zacznijcie myśleć samodzielnie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A wiesz jaka jest kara za zerwanie umowy Geologu

      Usuń
    2. Czekamy na info ... ;)

      Usuń
  5. Zrobią wam rezerwaty z zakazem wstępu i nic nie zobaczycie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Teraz zastępy leśnych pasożytów traktują lasy jak swoją własność i niszczą je bez litości.W rezerwatach przyroda zaczyna żyć swoim naturalnym rytmem i jest szansa na jej zachowanie.Warto to robić.

      Usuń
    2. Zniszczyć ludzi bo zaśmiecają świat , zabili dinozaury bo rzucali w nie kamieniami teraz niszczą lasy

      Usuń
    3. Niestety ponad zwykłą, rozsądną miarę i nie jest to tylko polska specjalność. Lasy tropikalne także giną."Kiedy wytną już ostatnie drzewo i zatrują ostatnią rzekę,zobaczą że pieniędzy się nie zje..."

      Usuń
    4. Wybić wszystkich ludzi będzie spokój

      Usuń
    5. Nie życzę nikomu dożycia czasów, kiedy po odkręceniu kranu nic z niego nie wypłynie, albo ciecz która zobaczymy już z racji koloru nie będzie czystą, przezroczystą wodą...

      Usuń
    6. Jak na razie lania wody u nas dużo i nakręcania

      Usuń
  6. Nadleśnictwo Suchedniów obejmuje 18 000 ha. Do tego jeszcze styczne do Ndl. Suchedniów lasy należące do Nadleśnictwa Zagnańsk obejmujące 10 000 ha i położone po północnej i północno-wschodniej stronie lasy Nadleśnictwa Skarżysko obejmujące prawie 16 000 ha. To daje 44 000 ha lasów pod zarządem państwowym wokół Suchedniowa. Do tego jeszcze znaczne powierzchnie lasów prywatnych (chłopskich). Także wyłączenie tych raptem 3000 ha najcenniejszych zbiorowisk leśnych pod ochronę rezerwatową w szczytnym celu i w społecznym ogólnonarodowym interesie, gospodarka jakoś powinna wytrzymać, a grzyby i jagody raczej będzie jeszcze gdzie zbierać. Oczywiście, że to godzi w interesy lobby leśnego i w interesy myśliwych, bo im formalnie wyłączy kawał terenu do uprawiania swoich działań w tym procederów. Ale świat się zmienia, na szczęście także w dobrym kierunku.

    OdpowiedzUsuń
  7. No tak biedny niech nie chodzi do lasu na jagody grzyby pije przez papierową słomkę niech ratuje świat a możni tego świata będą latać samolotami i jeździć swoimi luksusowymi samochodami obłuda

    OdpowiedzUsuń
  8. Tylko jedna amerykańska i nie tylko wojenna maszyna na gąsiennicach potrafi spalić w godzinę tysiąc osiemset litrów! paliwa.Nam każe się mieć poczucie winy, że ogrzewamy swoje domy paląc węglem w piecach.Emisje mogą być ogromne,byleby tylko za nie dużo zapłacić! Wtedy przestają być szkodliwe ;) Mamy się wszystkiego bać, płacić i słuchać tych idiotyzmów.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zamknijmy wszystko, zróbmy rezerwaty. Ogrodzić lasy. Koniec z grzybami, jagodami , opałem. Koniec tanimi produktami z drewna. Mordercy drzew a jesteśmy pierwsi Panie leśnicy nie mam Pan opału. Sam tak robię. Każdy.z nas zbiera grzyby jak nie dla siebie to je sprzedaje i na które każdy. Tego . A rezerwat nie wejdziemy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Porubcie rezerwaty nie wpuszczajcie człowieka i czekajcie jak szkodniki drzew zrobią swoje np w Zakopanym

      Usuń
  10. Wejdziemy.Są różne rezerwaty.Na pewno teren rezerwatu powinien być zamknięty na wjazd, wyrąb, pracę ciężkiego sprzętu, itp. po wyjeździe którego, teren pięknego jeszcze tydzień temu starego lasu wygląda jak po bombardowaniu.Taka jest rzeczywistość,a unikalna przyroda, po takim najeździe(flora+fauna)często już bezpowrotnie ginie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Oj ginie. Właśnie większość gatunków pojawia się nowych

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szopy, norki amerykańskie, raki pręgowane, raki sygnałowe, jenoty azjatyckie...te już się pojawiły i kolonizują coraz większy obszar Polski.

      Usuń
  12. Robactwo wejdzie i dopiero będzie pięknie jak w Zakopanym i tyle się narobi. Na głowę gałąź spadnie i co wtedy. Larum. Bo bałagan w lesie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Dlaczego nie Suchedniowski Park Narodowy ?
    Przecież to bezcenne lasy. Dwukrotnie większa subwencja dla Gmin i jaka reklama.

    OdpowiedzUsuń
  14. Rezerwat : Lasy suchedniowskie czy Suchedniowski Park Narodowy, jak zwał tak zwał ale to bardzo dobry kierunek i promocja Suchedniowa.

    OdpowiedzUsuń
  15. Super promocja będą mogli zrobić imprezę techno jak w strefie natura 2000 tyś w Świnoujściu a kto to sobie poczytajcie

    OdpowiedzUsuń
  16. Tu nie chodzi o nazwę rezewat czy Park. Park Narodowy ma wyższą rangę a za tym idą większe subwencje dla gminy. Rezerwatòw są dziesiątki a Parkòw Narodowych jest w
    Polsce bodjaże 23. W podręcznikach
    szkolnych nie ma słowa o rezerwacie Kamień Michnowski ale Świętokrzyskim Parku Narodowym dzieci uczą sie szkołach

    OdpowiedzUsuń
  17. Zdecydowanie, suchedniowski leśny Park czy Rezerwat to gra warta świeczki dla miasta i mieszkańców, w przeciwieństwie do składowiska w Kopalni Baranów.

    OdpowiedzUsuń