Strony

poniedziałek, 27 maja 2024

ORLICZ - NAJSTARSZY KLUB PIŁKARSKI W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM (1)

Zbliżają się obchody 100-lecia Orlicza. Co prawda powinno być już 108 lat..., ale zapraszam do lektury w pigułce. Będą ciekawe statystyki. Na początku XX wieku na terenie Suchedniowa istniały nieformalne drużyny piłkarskie tzw. "dzikie drużyny", które rywalizowały między sobą. W tamtym czasie działały również grupy skautowe, które w 1916 roku założyły pierwszą drużynę Związku Harcerstwa Polskiego w Suchedniowie. W ramach tej drużyny powstał klub sportowy "Świt". Jego członkami byli m.in. Józef Marusieński, Mieczysław Żakowicz, Aleksander Jankowski, Witold Kozłowski, Stefan Michta, Marian Potkański, Witold Potkański, Zachar Stobiecki, Ignacy Woźniak, Alojzy Wójcik, Józef Zegadło i Maksym Zubrzycki.
W 1921 roku reprezentacja Suchedniowa, składająca się z zawodników klubów "Świt" i "Sarmacja", rozegrała mecz z radomskim "Kordianem". Od tego momentu suchedniowskie drużyny grały pod nazwą "Sarmacja". W latach trzydziestych w rozgrywkach mistrzowskich występowały dwie drużyny z Suchedniowa: Sarmacja i Orlicz. W 1936 roku prawdopodobnie doszło do ich połączenia, co spowodowało, że pozostała tylko drużyna "Orlicz".
Sarmacja była jedną z czołowych drużyn regionu, zdobywając mistrzostwo podokręgu i walcząc o awans do ligi państwowej. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, harcerze reaktywowali klub, co jest udokumentowane zapisem z 1947 roku z meczu przeciwko "Czarnym" Radom. W 1946 roku ZZRiP Budowlanych próbował przejąć klub, co znalazło swoje odzwierciedlenie w dokumentach Kieleckiego OZPN z 14 lutego 1947 roku, informujących o braku zgłoszenia zmiany nazwy na ZKS "Budowlani". Kilka lat później ta zmiana nastąpiła, a drużyna grała w latach 50-tych jeszcze pod szyldem LZS. Klub miał charakter harcerski, zakładowy i miejski.
W latach 70-tych nastąpiła rozbudowa obiektów sportowych klubu. "Orlicz" posiadał sekcje boksu, brydża, hokeja na lodzie, kolarstwa, koszykówki, lekkiej atletyki, narciarstwa, podnoszenia ciężarów, siatkówki, szachów i tenisa stołowego. Największe sukcesy klubu to zdobycie Pucharu Polski na szczeblu okręgu w 1952 roku oraz trzecie miejsce w województwie świętokrzyskim w sezonie 2009/2010, ustępując jedynie Koronie Kielce i KSZO Ostrowiec. Do innych znaczących osiągnięć należą finał Pucharu Polski na szczeblu okręgu w 1981 roku, piąte miejsce w województwie w 1953 i 2011 roku oraz awans do III ligi w 2008 roku, gdzie klub występował do 2012 roku. Obecnie drużyna gra na przemian w klasie okręgowej i IV lidze świętokrzyskiej.
To były sukcesy sekcji piłki nożnej, osobny rozdział dotyczy badmintonistów, ale to w innym wpisie.

29 komentarzy:

  1. Pan Kronikarz ma wszystko w jednym palcu historię klubu

    OdpowiedzUsuń
  2. A w którym roku klub zdobył najwyższe miejsce w najwyższej lidze województwie. Bo awans w 2008 roku do III Ligi był z dużo niższego miejsca bodajże z 6?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przepraszam z 5 miejsca link w załaczeniu

      https://www.kieleckapilka.pl/competition.php?compid=55

      Usuń
  3. Pan Szymon nie może się pogodzić, że najlepsze wyniki w klubu miała kobieta a szkoda

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. https://www.kieleckapilka.pl/competition.php?compid=1204

      Usuń
  4. Proszę nie zakłamywać rzeczywistości tabelki mówi same za siebie

    OdpowiedzUsuń
  5. Kobiety walczcie o siebie i piszcie bo ewidentnie to źle wygląda ...

    OdpowiedzUsuń
  6. Papier wszystko przyjmie

    OdpowiedzUsuń
  7. To prawda, oczy szeroko zamknięte

    OdpowiedzUsuń
  8. Kiedyś w rozgrywkach brały udział tylko dwa województwa a teraz są już 3 jest subtelną różnica. Lata robią swoje ale to tez powinien redaktor wiedzieć

    OdpowiedzUsuń
  9. Obchody?? Zarząd sobie kpiny robi z tego klubu

    OdpowiedzUsuń
  10. To ile lat ma Najstarszy klub Sportowy w Świętokrzyskim
    Jaki był wynik Laince na Syzdoly

    OdpowiedzUsuń
  11. Moim zdaniem, patrząc na całokształt ostatnich rządów w MKS Orlicz obchody 100 lecia pokazują podejście do Klubu i krótko mówiąc brak pomysłu! Jak państwu nie wstyd pokazywać taki program obchodów! Czy naprawdę tak wam się nie chce nic robić?! 100 lecie obchodzi się jak nazwa wskazuje raz na 100 lat!. Można to jeszcze naprawić, można coś zrobić jesienią. Można też zrezygnować i zostawić klubu innym, którzy będą chcieli coś zrobić a nie tylko czerpać korzyści z klubowej kasy.

    OdpowiedzUsuń
  12. Klub od 100 lat był i jest ważną częścią naszego miasta . Trzeba przywrócić jakość klubu która w kilka lat się zatraciła . Trzeba zmian. Jest nowy Burmistrz kilku nowych radnych i sporo ludzi z doświadczeniem i kontaktami w naszym mieście którzy wiedzą i na pewno mieli by pomysł jak to zrobić .

    OdpowiedzUsuń
  13. Ja mam pytanie. Gdzie są Ci ludzie z doświadczeniem, kontaktami i pomysłami? Może pisząc negatywne komentarze, może krytykując podejmowane decyzje przez zarząd? Tam ich można znaleźć? Nie wiem, ale myślę, że jak są i chcieliby pomóc to telefony do Prezesa są na zaproszeniach, na Facebooku. Myślę sobie, że w normalnym społeczeństwie ludzie próbują i chcą współpracować a nie czekają, żeby komuś udowodnić i wytknąć, że może coś nie wyszło, albo się nie udało.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trafna wypowiedz,gdzie sa ci co tak bardzo chca pomoc,a tylko krytykuja.

      Usuń
  14. Ludzie z kontaktami i pomysłami mięli swój czas. Myślę, że wyciągnęli odpowiednie wnioski. Powodzenia w działaniu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ludzie którzy się wzięli za taki Klub powinni wiedzieć z czym się będą mierzyć i powinni mieć pomysł , kontakty i znajomości

      Usuń
  15. Każdy kto ma kontakty i znajomości może się "wziąć" za klub. Przecież to stowarzyszenie, można się zapisać jako członek, płacić składki, iść na zebranie, napisać wniosek o walne, nawet ba chcieć być członkiem zarządu i działać. Działać, działać a nie pisać. Byli i tacy biznesmeni w historii klubu ze znajomościami i kontaktami... Czy jest sens wracać do tego na forum publicznym? W mojej ocenie nie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jaki zebranie? Jaki Zarząd? Władze odpowiadają za cały klub, kto ma za nich robić? Zastanów się co piszesz!

      Usuń
  16. Kasa, składki, turnieje komercyjne a klub leży.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz nie jeździć jak nie pasuje , nic na siłę ;)

      Usuń
    2. Nie ripostuj za każdym razem. Nie pasuje mi bo klub jest miejski. Dotacja na klub idzie z moich podatków i mogę pisać ile chce jak coś mi się nie podoba

      Usuń
    3. Już widać jaka jest Twoja wiedza :) że Klub jest Miejski :) Taka wiedza i takie przekazywane informacje :)

      Usuń
    4. Mks sponsoruje urząd gminy 190 tyś. Można nazwę zmienić na FC Łączna

      Usuń
    5. Już kiedyś chcieli zmienić na Astrę. Teraz ten sam zarząd jest w ULKS

      Usuń
  17. Jaki Pan taki KRAM

    OdpowiedzUsuń
  18. 100 lat klubu .... Kawał pięknej historii suchedniowskiego sportu. Czy obecni prezes i wiceprezes ds badmintona nie są w stanie nic więcej zrobić ? Choćby dla szacunku tych których już nie ma , a kawal życia zostawili w tym klubie. Takie obchody to lepiej było sobie darować bo wstyd !!! Zaproszenie dla radnych i Pani przewodniczącej to już osobny wątek.Zapraszamy Przewodniczącą skoro już tą funkcje pełni kobieta .

    OdpowiedzUsuń
  19. Tenis stołowy też świętuję razem z piłkarzami? Tam też stulecie

    OdpowiedzUsuń