Strony

czwartek, 13 lipca 2023

W 80. ROCZNICĘ PACYFIKACJI WSI MICHNIÓW

W 80. rocznicę pacyfikacji wsi, przedstawiciele rządu, samorządu, parlamentarzyści, weterani, uczniowie i mieszkańcy Michniowa spotkali się na uroczystościach ku czci ofiar. Przybyli również przedstawiciele innych polskich wsi, które również padły ofiarą pacyfikacji podczas II wojny światowej. 
Rocznicowe obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji pomordowanych mieszkańców Michniowa i wszystkich polskich wsi, które straciły mieszkańców zamordowanych przez Niemców. Ksiądz biskup Jan Piotrowski przewodniczył Eucharystii, a Chór "Fermata" pod dyrekcją Ewy Robak uświetnił mszę św. swoim śpiewem.
Po nabożeństwie, podczas spotkania przed Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, głos zabrali zaproszeni goście. Na mogile zamordowanych mieszkańców Michniowa złożono wiązanki kwiatów. W ramach uroczystości zorganizowano także koncert pieśni patriotycznych w budynku Mauzoleum, w wykonaniu artystów z kieleckiego Chóru "Fermata". Uczestnicy obchodów mieli również okazję zwiedzić Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, gdzie prezentowana była nowa wystawa pt. "Polacy - Ukraińcy w latach 1918-1947. Konflikt - Ludobójstwo - Niepamięć - Nadzieja", autorstwa dr. Huberta Seńczyszyna. Rok 2023 został ustanowiony przez radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Rokiem Pamięci Martyrologii Mieszkańców Wsi Polskich.
12 i 13 lipca 1943 roku w Michniowie miały miejsce dramatyczne wydarzenia. Wieś została spacyfikowana przez niemieckie oddziały policyjne, a okupanci wymordowali 204 osoby, w tym 103 mężczyzn, 53 kobiety i 48 dzieci. Najmłodszą ofiarą był dziewięciodniowy Stefanek Dąbrowa, wrzucony przez niemieckiego żandarma do płonącej stodoły. Pacyfikacja była odwetem za pomoc udzielaną partyzantom oraz za przynależność mieszkańców do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Niektórych osób, wobec których mieli konkretne podejrzenia o działalność podziemną, nie zamordowano, lecz wywieziono do KL Auschwitz, gdzie sześcioro z nich zginęło. Osiemnaście młodych dziewcząt z Michniowa zostało zmuszonych do pracy przymusowej w Rzeszy. Wieś została doszczętnie spalona i zakazano jej odbudowy oraz uprawiania roli. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie umieszczono kamienną tablicę z ich nazwiskami.
Michniów stał się symbolem cierpienia mieszkańców 817 wsi spacyfikowanych przez okupanta na terenie dzisiejszej Polski. Historycy szacują, że w okresie okupacji niemieckiej ponad 10 tysięcy wsi i 2,125 miliona Polaków padło ofiarą różnych form represji, zostało zamordowanych w pacyfikacjach, więzieniach, obozach i egzekucjach. Wielu innych straciło życie w związku z tymi działaniami.
Od 2018 roku 12 lipca obchodzony jest w Polsce jako Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, święto państwowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz