Strony

środa, 9 marca 2022

INFORMACJA WS WYROKU NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO WS OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

W związku z pojawiającymi się w mediach społecznościowych wpisami wprowadzającymi w błąd mieszkańców Naszej Gminy, uprzejmie wyjaśniam, że w dniu 7 grudnia 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie o sygn. akt III FSK 4501/21 w przedmiocie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Suchedniowie z dnia 23 lipca 2020 r. Nr 140/XX/2020 dot. opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Wyrokiem tym Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w całości wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 10 czerwca 2021 r. wydany w sprawie sygn. akt I SA/Ke 186/21. Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził nieważność § 3 zaskarżonej uchwały Rady Miejskiej w Suchedniowie, a więc jedynie w zakresie dotyczącym daty jej wejścia w życie. Mając na uwadze powyższe Uchwała Rady Miejskiej w Suchedniowie z dnia 23 lipca 2020 r. Nr 140/XX/2020 stała się obowiązującym aktem prawnym po upływie ustawowego terminu vacatio legis tj. weszła w życie po upływie 14 dni od daty publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.
Wobec powyższych okoliczności określone w ww. Uchwale wysokości stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązywały od dnia 10 sierpnia 2020 r. a nie jak pierwotnie wskazano od dnia 1 sierpnia 2020 r.
Tym samym prostuję nieprawdziwe twierdzenia i wyjaśniam, że stawki opłat określone w ww. Uchwale obowiązywały i podlegały uiszczeniu zgodnie z terminami wnoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Niezrozumiałe i wprowadzające w błąd mieszkańców są odmienne opinie w powyższych kwestiach, jak również zachęcanie do składania bezpodstawnych wniosków o zwrot rzekomo nadpłaconych kwot.
Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów
Cezary Błach

17 komentarzy:

  1. Reasumując:Rada Miasta i Burmistrz świadomie naruszyli prawo,a pobieranie wyższych opłat od 1 sierpnia 2020r było bezprawne.

    OdpowiedzUsuń
  2. A co z wyrokiem NSA w sprawie zalewu?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale czy w takim wypadku nowa stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi to nie powinna obowiązywać od początku kolejnego miesiąca czyli września 2020 roku a nie od 10 sierpnia? I jednak za miesiąc sierpień 2020 roku będą nadpłaty? O ile oczywiście ktoś zapłaci;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pomieszanie z poplątaniem...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mieszać próbuje Burmistrz mówiąc,że stwierdzenie przez Naczelny Sąd Administracyjny nieważności uchwały Rady Miasta popartej i bronionej przez niego to przysłowiowy pikuś!Zgroza.

      Usuń
  5. cicho w czerwcu nowa umowa na śmieci będzie korzystnie i taniej tak obiecał więc czekamy....

    OdpowiedzUsuń
  6. Od kiedy obowiązuje opłata wg zmienionej stawki w przypadku wejścia w życie uchwały w sprawie ustalenia stawki w trakcie miesiąca?

    Odpowiedź na to pytanie zawiera wyrok WSA w Gliwicach z 10 stycznia 2018 r. I SA/Gl 1111/17.

    W przedmiotowej sprawie rada podjęła uchwałę w sprawie ustalenia stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wskazując w § 4 uchwały, że wchodzi ona w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa. Akt prawa miejscowego opublikowany został w Dzienniku Urzędowym w dniu 3 lipca 2017 r., a zatem uzyskał moc obowiązującą z dniem 18 lipca 2017 r.

    Zasady i tryb ogłaszania aktów normatywnych określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 1523). W myśl art. 2 ust. 1 ww. ustawy ogłoszenie aktu normatywnego w dzienniku urzędowym jest obowiązkowe. Akty prawa miejscowego stanowione przez organy gminy publikowane są w wojewódzkim dzienniku urzędowym (art. 13 pkt 2 ustawy). Akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy (art. 4 ust. 1 ustawy).

    Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest opłatą obejmująca okres miesiąca kalendarzowego, co wywieść można z art. 6i ust. 1 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przepis ten wskazuje, że obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami powstaje: 1) w przypadku nieruchomości zamieszkałych - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec; 2) w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne.

    Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie przewiduje możliwości uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi za część miesiąca. Niedopuszczalne jest również proporcjonalne naliczenie opłaty według różnych stawek (uwzględniającej w części stare i nowe stawki).

    Wprowadzenie "nowej" stawki opłaty uchwałą, która weszła w życie w trakcie miesiąca, nie uzasadnia jej zastosowania do naliczenia opłaty za miesiąc, w którym akt prawa miejscowego uzyskał moc obowiązującą. "Nowa" stawka może być podstawą naliczenia opłaty dopiero za kolejny miesiąc, następujący po miesiącu wejścia w życie uchwały określającej wysokość tej opłaty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Panie Burmistrzu prosimy o jasną odpowiedź.Czy znowu celowo wprowadza Pan mieszkańców w błąd?Wiele osób zapłaciło też wyższe opłaty za cały rok(z wyrównaniem od początku roku)Czy zwrócono im te pieniądze?Można uznać,że Ustawa o samorządzie gminnym,to są dla państwa cudowne rzeczy i nieznana materia.

      Usuń
  7. Wygórowane opłaty za śmieci się pobrało /niezgodnie/w papierach wszystko gra i kasa jest.

    OdpowiedzUsuń
  8. Może przewodniczący Rady Miasta wypowie się ad vocem Burmistrza w tej kwestii,skoro ten nie potrafi.To bubel rady której przecież(tytularnie)Pan przewodzi.

    OdpowiedzUsuń
  9. Jaki przewodniczacy , przecież wiemy kto rządzi.Rada Miasta jest podległa panu CB.Kto wie ilu radnych lub z rodzin radnych pracuje w UM. lub jednostkach podleglych miastu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W gminach zaprzyjaźnionych / sąsiednich też?

      Usuń
    2. Trudno sobie wyobrazić,że przewodniczący RM nic nie może.Malowany?

      Usuń
  10. Niestety przegrywa pan w tej sprawie i zamiast podwyższać sobie i swoim radnym pensję, radzę szykować kasę, na zwroty dla mieszkańców. Proszę nie wprowadzać mieszkańców w błąd, bo to pan nie ma racji i pan miesza, żeby bronić swojej... A wnioski o zwrot nadpłaty możemy wysyłać przy pomocy "gońca", który od koperty bierze 16zł, na koszt miasta!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a co może Naczelny SĄD Administracyjny wobec takichhhh szpilek sekretarki hmmmm........

      Usuń
    2. Sympatycznego,prawdziwego Greka mamy w Orliczu 1924,więc nie trzeba go udawać,a rżnięcie przysłowiowego splendoru raczej nie dodaje.

      Usuń