Strony

piątek, 15 stycznia 2021

SUCHEDNIÓW NATURALNIE - ZABETONOWANY

Hasłem naszego miasteczka jest „SUCHEDNIÓW NATURALNIE”. Powstał nawet serwis internetowy o takiej nazwie, który promuje walory krajobrazowe naszego miasta. Jesteśmy też, zgodnie z napisami na nowych witaczach - Bramą Gór Świętokrzyskich. Dookoła otaczają nas lasy, naszym największym atutem jest natura, stąd (jak się domyślam) hasło: Suchedniów Naturalnie. Bardzo to brzmi zachęcająco (tu ukłon w stronę Wydziału Promocji Miasta, który w tym względzie wykonał konkretną pracę). Jest tylko jeden problem. Działania promocyjne i marketingowe stoją w naszym mieście w rażącej sprzeczności z działaniami UMiG w obszarze infrastruktury i architektury miejskiej. Dlaczego? Ano dlatego, że Suchedniów jest ustawicznie i konsekwentnie zabetonowywany. Przykładem ostatnim jest ul. Powstańców, której remont, w dwóch trzecich, mamy już z sobą. Ulica została zabetonowana kostką i miejscami parkingowymi. A pamiętacie jak ponad dwa lata temu organizowaliśmy jako Stowarzyszenie KOS –Ku Odnowie Suchedniowa, spotkania w SOK-u specjalnie po to by dyskutować o ulicy Powstańców 1863 r.? Pamiętacie jak przekonywałem was, że warto uczynić zeń reprezentacyjną, klimatyczną uliczkę naszego miasta. Przekonywałem, że można niewielkim kosztem uczynić z niej cacko np. z latarniami w stylu retro(jak np. w Zagnańsku, Starachowicach czy Szydłowcu), uliczkę która przechodzi harmonijnie w teren uroczego parku. Miejsce będące po części deptakiem, z trawnikami i drzewami po jednej stronie ulicy i jezdnią po drugiej. Pamiętacie jak domagałem się upublicznienia projektu tej ulicy, jak dopominałem się konsultacji społecznych, jak apelowałem o jakąś przystępną formę wizualizacji tego co planują władze miasta. Uważałem, że tego rodzaju inwestycja (jak się okazało na kwotę ok. 8 mln złotych), która definitywnie zmieni oblicze tej, właściwie głównej ulicy w Suchedniowie, na wiele dziesięcioleci – taka inwestycja musi zostać przeprowadzona bardzo ROZWAŻNIE I MĄDRZE. Niestety! Wszystkie te apele, usiłowania i prośby spełzły na niczym - zostały po prostu zignorowane i zlekceważone, a włodarze po cichu zrobili co chcieli, czyli to co teraz mamy. A mamy zabetonowaną i wyłożoną kostką betonową smutną jak PORANEK W PRL-u ULICĘ. Ulicę z nikomu niepotrzebnymi miejscami parkingowymi (w tej liczbie), jednokierunkową (nie wiadomo po co, skoro to nie deptak), na której ruch jest bardziej niż skąpy. Mamy też blokującą się co rusz i mocno zatłoczoną ulicę Emilii Peck. Pojazdy, które nie wjadą już w ul. Powstańców1863 r. wjeżdżają w nią po to by wyjechać na zatłoczoną ulicę Bodzentyńską. Mamy wreszcie gigantyczne betonowe słupy latarni, sterczące niczym komunistyczne obeliski w Murmańsku, Magnitogorsku i Krasnojarsku. 
A czego nie mamy? Sensu nie mamy! Estetyki nie mamy! Ładnej i funkcjonalnej ulicy nie mamy! Aha - prawie 8 milionów złotych też już nie mamy! Nie mamy funkcjonalności: bo po co jednokierunkowa – jeśli, choć po jednej stronie, nie jest deptakiem – a nie jest - nie mamy tam grama zieleni. Nie będziemy mieć cienia latem, za to na pewno betonową i asfaltową pustynię, która w lipcu nagrzewać się będzie do 50 stopni Celsjusza. Nie mamy latarenek jak w Zagnańsku, tylko gigantyczne betonowe słupy. Nie mamy charakteru, tylko szpetną ulicę jakich już coraz mniej, w naszym coraz ładniejszym kraju. Coraz ładniejszym… ale nie u nas! Niestety! Wszystko to zaś wygląda dość głupio i brzydko. 
Policzmy ile starych drzew wycięto w ciągu ostatnich 10 lat. Wycięto piękne drzewa wokół kościoła (wiem, to nie UMiG), wycięto właściwie wszystkie drzewa i krzewy wokół zalewu, wycięto dwa wielkie drzewa przy moście, wycięto wszystkie drzewa na ul. Powstańców 1863 r. (zostały dwa małe ale te też się wytnie). A ile nowych drzew posadzono (nie liczę Dębu Niepodległości – bo to Rycerze Kolumba - chwała im za to)? Otóż zero! Zero nowych drzew. SUCHEDNIÓW NATURALNIE? Śmiem wątpić. 
Rodzą się natomiast NATURALNE pytania: dla kogo te miejsca parkingowe na ulicy Powstańców? Po co ich aż tyle? Czy nie sensownie było je przedzielić trawnikiem i nasadzeniami drzew? Po co jednokierunkowa, jeśli to nie deptak do spacerów? A jeśli deptak, to gdzie zieleń miejsca, ławeczki, a może jakaś rzeźba wyłoniona konkursie by się przydała. Czy ktoś tu w o ogóle myśli w tych kategoriach o przestrzeni miejskiej? Czy ma być Smutno i Brzydko?! Jaki jest zamysł władzy, jaki cel jej przyświeca, w takim a nie innym projektowaniu przestrzeni miejskiej, bo ja przyznam się, zupełnie go nie rozumiem. Komunikacyjnie to nas raczej zablokuje niż coś poprawi - tworząc na ul E.Peck wąskie gardło. Dodatkowo przeciąży ruch na ul. Bodzentyńskiej, gdzie ruch i tak z każdym rokiem się wzmaga. O co więc chodzi? Gdzie tu sens? Przyznaję szczerze - nie mam najmniejszego pojęcia, o co tu biega? Dla mnie to jakiś absurd, którego nie potrafię zrozumieć, bo SUCHENIDÓW NATURALNIE zostaje powoli, ale konsekwentnie, zabetonowywany! 
Pozdrawiam, 
Emil Tokarczyk 
P.S. 
Poniżej zdjęcia pokazują jak ul. Powstańców wygląda po remoncie i te które pokazują jak się projektuje ulice i jak mogłaby ona wyglądać gdyby tylko zarządzający miastem tego chcieli.






113 komentarzy:

  1. Ludziom się nie dogodzi. Wy chyba nie widzieliście rynku w Kielcach i jego "transformacji" To że powstały zatoczki do parkowania w miojscu bardzo wąskiego pasa zieleni to pikuś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co nas Kielce obchodzą. Nas obchodzi Suchedniów.

      Usuń
    2. Jak widać autor tekstu podał za przykład ulice wielkomiejskie na fotkach, chyba że w planach jest też budo0wa kamienic i wieżowców.

      Usuń
  2. Ponoć od 1 lutego ma być obniżka śmieci, a tak tłumaczą przyczyny tej skandalicznej podwyżki na echu:

    Skąd taka podwyżka? Okazało się, że w dużej mierze winni byli sami suchedniowianie. Do połowy 2020 roku wyprodukowali ponad 1060 ton odpadów. Taka ilość przewidziana była na cały rok. W czasie epidemii wielu suchedniowian wróciło z dużych miast, ale nie zgłosili się w urzędzie, by złożyć deklaracje śmieciowe. W miasteczku mieszka też wielu pracowników z Ukrainy, za których właściciele wynajmowanych lokali nie odprowadzali opłat do gminy. Przybyło ludzi, więc śmieci też. A że w punkcie odbioru płaci się za każdą tonę, od mieszkańców trzeba było zebrać dodatkowy milion 200 tysięcy złotych. Zapłacili ci uczciwi.

    Ja nie wiem czy tylko do Suchedniowa ludzie wrócili w czasie pandemii i czy tylko w Suchedniowie są Ukraińcy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kazachów wielu ale byznesmeni ich nie wykazują.

      Usuń
    2. już potaniały od 1 stycznia.w cuda wierzyta czy na jelenia liczyta?

      Usuń
    3. Jak na jelenia to tego z witacza. Nauka z witaczy - Suchedniów miastem rogaczy :)

      Usuń
    4. tylko do suchedniowa wrócili bo tu jest pięknie...

      Usuń
  3. Do Suchedniowa pasuje piosenka Wojciecha Młynarskiego - "Co by tu jeszcze..."

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Samo sedno i określenie naszej suchedniowskiej rzeczywistości.

      Usuń
  4. Co by nie zrobił te Burmistrz to i tak się nie podoba. Biedny ten nasz Burmistrz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety ,to by było za proste powtórzyć za powiedzeniem : dlaczegoś biedny ?...

      Usuń
  5. Pod tym postem będzie wiele komentarzy :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Tylko czekają jak temu biednemu Burmistrzowi dokopać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdyby władza chciała się spotkać z ludźmi i ich posłuchać to by tu tak wiele komentarzy nie było.

      Usuń
  7. Czemu nie ma ścieżki rowerowej na tym odcinku ,chodnik jest szeroki a i ruch znikomy.Nie dałoby się wydzielić jej w tej chwili?Czy jadąc rowerem do mostu muszę wjeżdżać na tak ruchliwą ul.Mickiewicza?Cały ten remont mija się z celem.

    OdpowiedzUsuń
  8. Gdyby chociaż te latarnie czy stylowe ławeczki... Szkoda, cholera szkoda...

    OdpowiedzUsuń
  9. On biedaczyna taki wrażliwy i pracowity jest,a tu ludzie niedobrzy wbijają mu szpilki!

    OdpowiedzUsuń
  10. Przecież ktoś zatwierdził ten projekt. Czy tylko jedna osoba?

    OdpowiedzUsuń
  11. Te kwestie podnoszono wiele razy i co z tego jak Bur zamilkł na mur.Może z RM ,ktoś się wypowie.Toż to emanacja mieszkańców.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Radnego z mojej ulicy widziałam tylko raz przez te wszystkie lata jak przyszedł na koniec pierwszej kadencji prosić o głosy na drugą.

      Usuń
    2. widać to wystarczy żeby wygrać wybory to po co się ma starać?

      Usuń
  12. Smutny ten Suchedniów roku 2021. Wiele osób stąd wyjechało. Wielu odeszło na zawsze. Zakłady upadły. Ludzie z Kielc jakoś nie chcą się tu masowo sprowadzać. Upadek trwa od 20 lat. Nie widzę kogoś kto by odmienił oblicze tego miasta. Ten marazm będzie jeszcze trwał bardzo długo.

    OdpowiedzUsuń
  13. A kto poważny stanie w konkury z jabłkami, marchewką i karaoke.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wyborcy widać to lubią, że raz na 4-5 lat ktoś im załatwi jabłka, marchewkę i karaoke, a przez następne 4-5 lat mają śmieci jedne z najdroższych w kraju, drogi jak w 3 świecie itd. itp.

      Usuń
  14. A może teren po zakładzie nadawałby się na osiedle loftowe? Ogromny plac, gaz, woda, oczyszczalnia itp. Wiadomo, że potężna inwestycja ale może ktoś pomyśli... Skoro nie można było produkować modnych materiałów kamionkowych, to może to.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tam ma być fabryka domów.

      Usuń
    2. Byle nie zamieniła się w prywatne wysypisko odpadów,jak w wielu miejscach w Polsce.

      Usuń
    3. Osiedle loftowe to byłoby coś. Według mnie bardzo dobry pomysł. Gdyby wcześniej była taka możliwość, że gmina przejęłaby obiekt(bo były Marywil zdaje się miał niemałe długi względem UMiG), a potem sprzedała inwestorom, byłaby szansa na ściągnięcie biznesu do Suchedniowa. Warunkiem kupna takiego apartamentu byłoby prowadzenie działalności na terenie gminy, to mogłoby dać impuls rozwojowy miastu. Teraz to już historia i możemy tylko pogdybać: co by było gdyby. Potencjał lotowy byłego Marywilu był olbrzymi. Takie osiedle byłoby wizytówką dla miasta. Szkoda, że taka opcja w ogóle nie była brana pod uwagę i rozpatrywana.

      Usuń
  15. Co do ul.Powstańców,to nie można przejść nad tym do porządku dziennego.W wielu miastach jeździmy po bruku czy tramwajowych torowiskach,więc i u nas samochody osobowe śmiało poradzą sobie z jazdą po takiej nawierzchni.Nie dajmy się terroryzować takim ułomnym kreowaniem naszej rzeczywistości.Do wycięciu starych drzew sadzonych rękami naszych pradziadów wokół naszego Kościoła ,UMiG też się przyczynił wydając na to zgodę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po jednej strony ulicy są znaki , że jest to parking, a po drugie nie ma, wiec co to jest?

      Usuń
  16. potrzebne są spotkania z mieszkańcami radnych poszczególnych okręgów i burmistrza! może być online!

    OdpowiedzUsuń
  17. Co Pan wie o poranku w PRL ? Ulice tętniły zyciem , całe masy ludzi szły do pracy i to nie w minorowych nastrojach. Teraz ulice są smutne , pojedyncze jednostki w drodze do pracy w tzw biznesach. W jednym z Panem się zgodzę - tu nie ma żadnego sensownego pomysłu na rozwój. Wraz z upadkiem przemysłu w Suchedniowie nastąpił jego upadek. Młodzi uciekają a jak ktoś skończy studia ani myśli tu wracać. Bo nie ma do czego. Tą nieciekawą sytuację komplikuje fakt , że samorządy są wyłaniane w wyborach które sprowadzają się do rankingu partyjnych wyników. Ze wszystkimi tego konsekwencjami. Bardzo często ważniejszy jest interes partyjny od interesu lokalnej społeczmości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A proszę mi powiedzieć jaka to partia rządzi w samorządzie suchedniowskim i od kiedy. No jeśli Pan/Pani ma na myśli partię jabłkowo-marchewkowo-karaokową to tak pełna zgoda. Jeśli nie to proszę o przedstawienie partii.

      Usuń
    2. Chyba Pan/Pani krótko w Suchedniowie mieszka by nie wiedzieć o gierkach z partyjnym zabarwieniem.

      Usuń
    3. Pytałem o konkrety jaka partia rządzi i od kiedy. Proszę nie odpowiadać wymijająco.

      Usuń
    4. To ja powiem tyle, że w mieście przegrała jedynie słuszna partia . Przegrała bo wystawiła pseudo-kandydata który traktował mieszkańców jak debili, pisał donosy pełne kłamstw i nie miał najmniejszej ochoty porozmawiać ze swoimi wyborcami. Więc wyborcy wybrali "mniejsze zło" i teraz mamy to co mamy. To nie wina wyborców, że mamy w mieście masę mocnych w gębie pajaców którzy w "inetrnetach" wiedzą wszystko na każdy temat, potrafiliby zarządzać nawet Nowym Jorkiem, ale jak wybory przychodzą to nagle wszyscy chowają się do swoich norek i już nikt nie chce brać odpowiedzialności za miasto i jego mieszkańców. A wylewanie "złotych myśli" w Internecie to nie to samo co rzeczywista odpowiedzialność za prawie 10 tyś ludzi.
      Niestety, efektem tego wyboru było też to, że pisowcy strzelili focha i zamiast robić wszystko co się da dla miasta tylko pluli na burmistrza. Ale cóż jacy opozycyjni mieszkańcy taka i opozycja.

      Usuń
    5. Odezwał się jeden z tych mocnych w gębie!

      Usuń
    6. Wyborcy wybierają mniejsze zło od 20 lat! I przez ten czas nikt z jedynie słusznej partii nie rządził! To że być może mamy "masę mocnych w gębie pajaców którzy w "inetrnetach" wiedzą wszystko na każdy temat, potrafiliby zarządzać nawet Nowym Jorkiem" to nie byłby problem gdyby ci lepsi od nich nami rządzili. A pisowcom wcale się nie dziwię, że położyli lachę. A krytykowali burmistrza bo się na nim widać poznali wcześniej!

      Usuń
    7. Łatwo tak oskarżeniami rzucać, że "traktował mieszkańców jak debili, pisał donosy pełne kłamstw i nie miał najmniejszej ochoty porozmawiać ze swoimi wyborcami" tylko to są pomówienia i zero konkretów! Ja obserwowałem zupełnie co innego! A wyborcy wybrali to co zwykle. Owoce, warzywa i karaoke. Kontrkandydat był tylko jeden nie wiesz czemu? Za 3 lata nawet tego nie będziecie mieli. Ciekawe dlaczego. Bedziecie mieli wybor jak w ruskiej stołówce.

      Usuń
  18. Smutek budzi fakt,że jedynym odzewem na podnoszone na tym forum problemy i wypowiadane uwagi,była propozycja jego "ocenzurowania" i de facto zniszczenia roli integratora lokalnej społeczności, przez pozbawienie mieszkańców możliwości wypowiedzi, o co zwracano się do prowadzącego.

    OdpowiedzUsuń
  19. Smutno mi patrząc na dzisiejszy Suchedniów przez pryzmat wspomnień świetności miasteczka. Było tak, jak napisano wcześniej. Mnóstwo ludzi rano do FUT-u i Marywilu, pełne autobusy, również zakładowe, pełno komuterów do Mesko na peronie i na przystanku. Wszystkie szkoły pełne dzieci. Poradnie przyzakładowe, nawet pracownia rtg. Zawody międzyszkolne na Orliczu. Cóż. Mieliśmy w Suchedniowie piekarnie, rozlewnię wód, masarnię, wózki widłowe i wyroby kamionkowe. Najwyraźniej w XXI wieku rzeczy zbędne i dlatego upadliśmy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Lekką ręką "wiatr dziejów",jak złodziej paserowi zniszczył i oddał te suchedniowskie srebra rodowe.Tak ,to wszystko było,żyło i mogło żyć.Była też Gminna Spółdzielnia ze sklepami w najlepszych punktach miasta i placem magazynowym do handlu opałem,nawozami,mat.bud.,Hotel,Tartaki...

      Usuń
    2. To samo się tak rozpieprzyło?

      Usuń
    3. Wind of change...

      Usuń
    4. o to są wszystkie wasze wnioski z tego co się stało?

      Usuń
  20. brawo za anonim z dnia 15stycznia 2021r,16,22

    OdpowiedzUsuń
  21. Też osobiście jestem rozczarowany nowa ul Powstańców łudziłem się że pojawi się tam więcej zieleni stanie się przyjemnym miejscem do rodzinnych spacerów a tu trzeba zejść na ziemię to Suchedniów betonem i prostota stoi aby czasem nie zaimponować mieszkańcom aby nie stworzyć czegoś nietuzinkowego najlepiej beton i beton bo nie będzie koszenia bo nie będzie przycinania drzew . Szkoda zmarnowanych pieniędzy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie będzie też śpiewu ptaków,szmeru pszczół na kwiatach lip,które przez tych(tu każdy może wstawić swoje określenie)zabite.

      Usuń
  22. Pracownicy od zieleni z ZGK chyba się cieszą bo nie będzie koszenia i wszyscy pójdą na wymianę wodomierzy a piłkarze na boisko. Bo ostatnio piłkarz z ZGK wymieniał mi wodomierz a hydraulicy odśnieżali.

    OdpowiedzUsuń
  23. Witacze są kwintesencją tego wszystkiego-Jelenie na rykowisku-dzieło samozwańczego ,,artysty"-szkoda słów.

    OdpowiedzUsuń
  24. Kto wybrał te. Witacze

    OdpowiedzUsuń
  25. te witacze są zakupione w najgorszym momencie ciekawe ile kosztowały?pomijając warto było zainwestować w coś co dochód przyniesie a nie zrobi z niektórych jelenia!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. witacze witają lokalnych, ponieważ są ustawione przy lokalnych drogach. Miło mi wracają ze skarżyska że mnie witają... Postawicie jak Bałtów reklamy przy S7. Przy serwisówkach nie ma to sensu, kogo chcecie do nas przekonywać? Lokalną społeczność? Puknijcie się...

      Usuń
    2. no niestety witają lokalnych jeleni którzy dali sie zrobić na szaro opłatami za śmieci dzieki :banderowcom,januszom biznesu i lokalnym biznesom hotelowym.

      Usuń
    3. A niekompetencji władz to nie widzisz? Tylko u nas są ukraińcy, janusze itd? Taka kumulacja jedyna w Polsce

      Usuń
    4. Witacze przyniosły dochód tym,którzy wzięli za nie pieniądze.Kwota ta powinna być bezwzględnie podana do publicznej wiadomości.

      Usuń
  26. Kiedy jelenie zrzucają poroże

    OdpowiedzUsuń
  27. Skończcie już z tymi śmiesznymi hasłami w stylu "miasto turystyczne". Suchedniów nie będzie NIGDY miastem turystycznym. Ul. Powstańców jak dla mnie jest OK. Dlaczego? Bo 80% (a może i więcej - bo bloków nie liczę) budynków wzdłuż ulicy to sklepy i punkty usługowe. Tak dla parkingów. Nie możemy doprowadzić do upadku tych sklepów, bo to w zdecydowanej większości punkty prowadzone przez mieszkańców tego miasta, tu płacących podatki. Teraz wreszcie można zaparkować pod dowolnym sklepem i nie utrudniając ruchu robić spokojnie zakupy. To nie ma być deptak. Bo niby skąd dokąd by miał prowadzić? Z jednego blokowiska na drugie? Szkoda pieniędzy - taka prawda.
    Miasto powinno skoncentrować się na miejscach faktycznie ważnych dla rozwoju lokalnej turystyki.
    I tak:
    - Park koło zalewu. Najwyższa pora zacząć poważnie myśleć nad funduszami na ten cel. W tym roku będzie nowe oświetlenie i - niestety - tyle. Szkoda. Ale tematu trzeba pilnować.
    - Ścieżka dookoła zalewu. Trzeba zacząć działać i szukać na to funduszy, to będzie z tego fajna sprawa. I tutaj też trzeba pilnować tematu aby nie został sp...ny.
    - Plaża nad zalewem. Jest za mała i najwyższa pora coś z tym zrobić.
    - Plac między OSiR a budynkiem dawnej SSP1 należy zamienić na parking. Można go nawet wygrodzić i w okresie letnim pobiera drobne opłaty, np. 5 zł za cały dzień.
    - Fajne i "naturalne" byłoby "wykorzystanie" lasku między zalewem a torami. Myślę, że można by tam było zrobić fajne ścieżki, może trasę edukacyjna jak np. w lesie za Zagórską. Tylko nie wiem jak z prawem własności. No i zdaję sobie sprawę, że za 100 tyś się tego nie zrobi, a w kolejce czeka masa innych inwestycji.
    - Kolejna sprawa to obiekt byłej SSP1 i reszta placu. Ja bym rozpisał konkurs na zagospodarowanie tego terenu. Ale na początek spróbowałbym zrobić konkurs dla inwestorów. Czyli: kto przedstawi najlepszy plan ten dostaje za darmo teren oraz wszelką możliwą pomoc gminy w wybudowaniu inwestycji. 100% kosztów budowy po stronie inwestora.
    - Należy "zrobić interes" na Mauzoleum w Michniowie. Myślę, że to jest super prezent dla gminy, tylko trzeba go mądrze wykorzystać.
    - Na koniec to co Suchedniów ma najlepszego i co faktycznie może i musi wykorzystać: lasy. To do nich powinien się odnosić przysłówek "naturalnie". To tutaj możemy "zagospodarować" ludzi którzy w poszukiwaniu spokoju i świeżego powietrza będą chcieli przyjechać akurat do nas. Turystyka pieszo-rowerowo-konna.
    Tutaj musimy współpracować z Nadleśnictwem. Już mamy przykład, że LP robią fajna robotę - patrz "Oczy Ziemi". Mamy wiele taki miejsc, ale bez współpracy oraz inwestycji ze strony LP nic z tego nie wyjdzie.
    Ze strony miasta na początek powinny być starania o powrót do Suchedniowa co najmniej jednego wyścigu z cyklu MTB Corss Maraton.

    Poza tym to Suchedniów potrzebuje przemysłu! Nie turystów, bo z turystów sie nie utrzymamy. Turystyka to powinien być taki fajny dodatek który przyniesie trochę kasy. Suchedniów to nie Zakopane, nigdy nie będziemy "żyli z turystyki". Nie mamy i mieć nie będziemy atutów aby konkurować o turystów z górami czy morzem (a nawet z Mazurami). Żadne drzewka na Powstańców, Muzea Suchedniowa ani Kałamarzyki tego nie zmienią. Najwyższa pora to zrozumieć i porzucić "mokre sny o potędze". Możemy (i musimy) wykorzystać atrybuty jakimi są dwa zalewy (Mostki to osobny temat - mógłby być super miejscem tylko znowu rozbijamy się o pieniądze) oraz otaczające nas lasy. A samo miasto musi posiadać przemysł. Bo tylko z niego możemy mieć sensowne zyski a młodzi ludzie będą chcieli tutaj zostać.
    I nawet jeśli wykorzystamy te wszystkie atrybuty to i tak nie mamy gwarancji, że miasto nie będzie się wyludniało. Bo żyjemy w kraju który się wyludnia - czy tego chcemy czy nie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kandyduj!

      Usuń
    2. Nie ze wszystkim się zgodzę w 100 % ale generalnie masz rację.

      Usuń
    3. popieram w 100%

      Usuń
    4. Przemysł w SUchedniowie?!!! Tak tylko przemysłu nam brakuje, bo za mały smog jest. Kominy i betoniarnia niech produkuje kostkę betonową na własne potrzeby miasta, a zbyt zapewniony :D, a może hutę od razu nam tu sprowadź wizjonerze od siedmiu boleści, kóry widzi 80% procent sklepów na ul. Powstańców. Widzisz ten fragment oddany do użytku? To zmień okulary albo kalkulator, bo ci te procenty trochę przeszkadzają w obiektywnej ocenie sytuacji :)

      Usuń
    5. Bla,bla,bla...i po prostu na nic nie ma(pieniędzy),więc się nie da.Tak,że siedzieć cicho i konsumować chore,dziwne projekty władzy,rzekomo mające coś polepszyć.Ktoś tu już przywołał tekst Młynarskiego: "(...)co by tu jeszcze ... "I tak to niestety wygląda.

      Usuń
    6. Rozwój i lata świetności Suchedniowa zawsze były związane z rozwojem przemysłu.

      Usuń
    7. Nie bla, bla tylko kasa nie rośnie na drzewie. Jeśli tego nie rozumiesz to dalsza rozmowa z Tobą jest po prostu bezcelowa. Tak dokładnie jest, nie da się zrobić wszystkiego. Powiem więcej - pewnych rzeczy nie będzie się dało w naszych warunkach zrobić nigdy! A to, że ktoś obieca i inni temu przyklasną to już nie mój problem.
      Przemysł to nie tylko huty, kominy i cementownie. Przemysł to po prostu firmy coś produkujące. Czy leżąca odłogiem rozlewnia napojów (ul. Józefów) to nie przemysł? Czy taka rozlewnia generuje smog? Czy przemysł spożywczy albo farmaceutyczny to nie jest prawdziwy przemysł? Jest! Tak - potrzeba nam przemysłu. Przykro mi, ale taka jest brutalna prawda - Suchedniów nie będzie nigdy miastem turystycznym, czyli takim aby mieszkańcy mogli z tego żyć. I żebyście wszyscy nie wiem jak krzyczeli to tego nie zmienicie. Możecie się gniewać, strzelać fochy i pluć jadem - to niczego nie zmieni.
      Ul. Powstańców była nijaka i po remoncie jest nijaka. Czy można było zrobić to inaczej - tak, można było. Czy jest źle - według mnie po prostu poprawnie. Nie super, nie ekstra, dupy nie urywa. Prawda jest taka, że to nie drzewka i latarenki robią klimat, ale otoczenie. A jakież to mamy na tej ulicy otoczenie? Tu rudera, tam stary drewniak, dalej blaszak i jakiś postkomunistyczny sześcian. Tutaj płot kuty a dalej kawał blachy z zawiasami. Tak, szkoda na to kasy. Próba zrobienia z tej ulicy jakiego deptaka czy czegoś podobnego skończyło by się pośmiewiskiem na cały kraj. Takie jest moje zdanie i chyba mam do tego prawo, prawda? Jeśli kto myśli inaczej - OK. Ja uważam, że kasa i siły powinny być skierowane na inne rzeczy, które w wyniku "przebudowy" mogą dać faktycznie super efekt którym będziemy mogli się pochwalić. Tu trzeba inwestować i tego trzeba pilnować. I walczyć aby wyszło tak jak powinno.
      Kandydował nie będę bo uważam, że się nie nadaje. Nie ma wiedzy a przede wszystkim lubię mówić prawdę prosto w oczy. Może czasem zbyt brutalnie ale nikogo nie wyzywam (jeśli ktoś się czuje urażony to z góry przepraszam). Nikomu bym nic nie obiecał i nikomu bym d..py nie lizał żeby wygrać - tak więc sorry ;)

      Usuń
    8. Otóż właśnie tu sie grubo mylisz że nie drzewa i latarenki tworzą klimat. Bo jeszcze do tego dochodzą łąweczki klomb kwiatowy, itp. a o posesje prywatne to ty się tak nie martw. Zauważyłeś może jak ładnie został odremontowany duży drewniany dom z balustradami krzyżakowymi - jest klimat? Jest! Szkoda tylko, że okna i taras mu będą wychodzić na parking i kostkę, a nie na drzewko z latarenką i ławeczkę. Infrastruktura miejska to właśnie te rzeczy i do nich dopasowuje się otoczenie a nie odwrotnie bo na razie to rzeczywiście ulicę Powstańców dopasowano do blaszaków i betonowych sześcianów, a chyba oto chodzi! Chodzi o to żeby w XXI wieku powstawały ulice nowoczesne a nie jak z PRL-u bo jest trzecia dekada XXI-go wieku, przypominam. Generalnie ostatnio budynki prywatne są coraz ładniejsze, są remonotwane i modernizowane, powstają też nowe, tylko kurna ta wygląda ulica jakby się czas zatrzymał i to jest dramat!

      Usuń
    9. A kto by te klomby pielęgnował ? Na skrzyżowaniu Jasnej z Bodzentyńską przewidziano i wykonano miejsca na tzw zieleń miejską na której chwasty rosną.

      Usuń
  28. Cieszę się, że chyba ktoś z "władzy" się odezwał. To pozwala dyskutować i być może na przyszłość wypracować lepsze rozwiązania. Szkoda, że tak późno podejmuje się dyskusje. Ktoś stwierdzi, że Suchedniów potrzebuje przemysłu... być może tak. Jednak skąd takie przekonanie i dlaczego mamy iść w tym kierunku? Co mamy do zaoferowania przedsiębiorcom? Co do drzewek, zieleni... to jest nie tylko dla turystów, ale po prostu dla mieszkańców!!! Kto chce żyć w zabetonowanym otoczeniu?! Tyle się o tym mówi w mediach. Potem woda nie ma gdzie wsiąkać, po burzach powstają podtopienia, temperatura latem wzrasta itp itd. Przecież to są oczywistości! Ludzie mają żyć w zgodzie z naturą, jesteśmy jej częścią! Każdy z nas potrzebuje rośliny, drzewa a nie kawałka betonu!!! Kolejna sprawa to ten ruch jednokierunkowy! Chcesz utrudnić życie to wprowadź taki ruch, abo zamknij ulicę! Dla kogo jest ten ruch jednokierunkowy? Czemu to ma służyć? Był ruch dwukierunkowy i komu to przeszkadzało? Co zadecydowało o zmianie? Przy tej garstce sklepów z niewielkim ruchem auto zatrzymało się na chwilę i wszytko było ok. Teraz wymyślono udogodnienie dla Pana Stasia i Justynki, którzy raz na kilka dni zatrzyma się przy sklepie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za ten wpis.To oczywista oczywistość.Niszczenie natury w mieście,to działanie współczesnych prymitywnych troglodytów.Może wkrótce,ktoś wymyśli kolejną chorą teorię,która zagospodaruje(zlikwiduje) nasz Park?

      Usuń
    2. Rozwój przemysłu zawsze stymulował rozwój Suchedniowa. Obecnie Suchedniów idzie w kierunku natury , czemu służy akcja promocyjna w rodzaju święta kaszy , imprezy godnej skansenu.

      Usuń
  29. Jaśa. Kasia. Asia .Basia .Mania i Wania. Frania

    OdpowiedzUsuń
  30. Czy ktoś pokaże mi plusy byłej władzy

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co pamiętam, to za poprzednika m. in. wyremontowano os.Jasna, wymieniono oświetlenie na energooszczędne.

      Usuń
    2. Rozbudowa SOK , ulice Ogrodowa , Pasternik.

      Usuń
  31. Sprzedaż wszystkich terenów należących do gminy za bezcen. Do końca życia słynne suchedniowskie rodziny będą wdzięczne. Przykład sprzedaż 70 tys obecna wartość milion.

    OdpowiedzUsuń
  32. Jaki przemysł? Miasto nie ma grama własnych gruntów, a czasy przemysłu dawno minęły. Turystyka to mrzonki - z niej mieszkańcy się nie utrzymają. Ulica Powstańców - szkoda mówić. Zamiast klimatycznego deptaka, zakończonego na parku i zalewie BETON z "pięknymi" latarniami. Witacze - to jakaś pomyłka. Poczytajcie jak to robią w innych miasteczkach i gminach. Suchedniów to zaścianek.

    OdpowiedzUsuń
  33. Ludzie zawsze będą krytykować nigdy dobrze nie będzie. Szczególnie mieszkańcy Suchedniowa. Krytykują wsztstko

    OdpowiedzUsuń
  34. Do 12.46 Nie będą krytykować tylko tacy,którzy z obecnego układu mają korzyści ,natomiast pozostali mogą sobie pokrytykować.....

    OdpowiedzUsuń
  35. Tu nie chodzi o narzekanie ale jeżeli robi się inwestycje od podstaw na którą mieszkańcy czekali lata to wypada zrobić to w taki sposób żeby umilić mieszkańcom spacery być może zrobić konsultacje społeczne odnośnie przyszłego wyglądu ulicy po remoncie . Tu nie trzeba wyższych studiów czy doświadczenia wystarczy wsłuchać się w głos mieszkańców . Zresztą przykład bezmózgowia był w trakcie odmulania zalewu kiedy to można było wyremontować groble od strony parku i zmienić barierki koszt pewnie niewielki ale po co lepiej robić cos dwa razy ręce opadają.

    OdpowiedzUsuń
  36. Proponuję betonowe drzewa w donicach... z betonu oczywiście.

    OdpowiedzUsuń
  37. Lepiej unikajmy takich komentarzy bo jeszcze to łykną te mądre głowy.

    OdpowiedzUsuń
  38. :D Ahahahaha! Doskonałe!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale to prawda. To jak z zalewem. Dostał max dofinansowanie. Dość że wszystkiego nie wykorzystał to jak to zrobione każdy widzi!

      Usuń
    2. Zniszczono ekosystem z tysiącami żywych stworzeń,a zamiast pogłębienia zalewu(później zaczęto to nazywać odmulaniem) nasypano trochę ziemi wokół brzegów.Tak,że te wspomniane donice,jeżeli zaoferował by je ktoś "światowy" i nazwał np. nowoczesną sztuką, mogłyby nabrać realnych kształtów.

      Usuń
  39. Dziś na stronie Gazety Wyborczej wyczytałem, że w kielcach za odpady selektywne płaci się 14 zł od osoby a 28 zł za nie selektywne. A w Suchedniowie? Jak we Wiedniu!

    OdpowiedzUsuń
  40. https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-gminie-laczna-sprawdzali-worki-ze-smieciami-poszlo-o-pieniadze-mieszkancow/ar/c1-15398470
    Pasowałoby i u nas... tylko wcześniej przypilonować firmę odbierającą jak wywozi segregowane śmieci z bloków (wszystko razem) i zdecydowanie zwiększyć częstotliwość odbioru papieru. U nas 2 razy w roku! Chyba sobie specjalną wiatę wybuduję na "śmieciowy papier".

    OdpowiedzUsuń
  41. Wiele domów zagospodarowuje ciężkie odpady biologiczne w kompostownikach. Jednak bonifikata za to za zaledwie 2 zł... Bez sensu to wszystko, podobnie jak całe to rządzenie w Suchedniowie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie różnica tak znikoma że szkoda komentować te idiotyczne pomysły.

      Usuń
    2. Kompostuję od wielu lat, ale nawet mi się tego nie chciało zgłaszać do urzędu. Może jednak zgłoszę, bo coraz bardziej irytuje mnie płacenie za innych. W szczególności za tych, którym się nie chce kompostować. A i za odbiór popiołu... Jak spojrzeć na terminy odbioru, to okaże się, że nie korzystam nawet z połowy z nich, bo nie oddaję kompostu ani popiołów - czyli najcięższych odpadów.

      Usuń
  42. Bo to są pomysły urzędników rodzące się na papierze dla potrzeb realizacji obowiązujących przepisów bez rozeznania jak to przełoży się na rzeczywistość. Selektywna odbiórka odpadów jest już jakiś czas i najwyższa pora wyciągnąć wnioski czy jej organizacja jest dobra. Co jest nie tak mieszkańcy sygnalizują od dawna... ale zero zmian. Urzędnik wie lepiej.

    OdpowiedzUsuń
  43. Czy to prawda,że ma być zburzony zabytkowy dworek przy ul.Bodzentyńskiej i zniszczone jego otoczenie z kilkusetletnim dębem,a w miejscu tym ma powstać blok mieszkalny z supermarketem na najniższej kondygnacji?!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W którym to miejscu jest zabytkowy dworek z kilkusetletnim dębem?

      Usuń
  44. Dom przy SOKu kupił podobno deweloper, to pewnie o to chodzi. Tam sa stare dęby i rzeczywiście działka jest spora a dom nie wiadomo czy jest zabytiem ale nataki wygląda. Oj, co to będzie w tym Suchedniowie to stach pomysleć...

    OdpowiedzUsuń
  45. Czyli jednak.Dom jest zabytkiem mimo, że może nie jest wpisany do formalnego rejestru.Pewnie znowu w dziwny,szemrany sposób wszystko jest załatwiane.Z tego co widać wokoło nie ma bloków.A komunikacja byłaby chyba przyszłościowa-powietrzna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie zapominajmy że to prywatna własność. Właściciel może z nią zrobić to na co mu pozwala prawo i nasze wyobrażenia, zachcianki i "widzi mi sie" nie mają żadnego znaczenia. A jak się to któremuś nie podoba... niech kupi taką nieruchomość i gospodaruje na niej według własnego uznania oczywiście z poszanowaniem obowiązującego prawa.

      Usuń
  46. 100 !!!!!! Czy jest jakaś nagroda za setny komentarz?:)

    OdpowiedzUsuń
  47. jest, pocałunek w rękę burmistrza.

    OdpowiedzUsuń
  48. Kopniak chyba w inną część ciała..:)

    OdpowiedzUsuń
  49. Na Sportowej natury ubędzie , betonu przybędzie. Trwa usuwanie płotu i wycinka drzew za nim. Nowy płot ma być bliżej ławek z daszkiem a w miejscu wycinki parking z kostki . By naturze nie szkodzić , parking mógłby być trawiasty. Ku ra radości zwolenników natury.

    OdpowiedzUsuń
  50. Za kilkanaście lat przejdę na emeryturę i wtedy może wystartuje na burmistrza. Teraz mam inną pracę i tu tylko mieszkam oraz pieniądze również zarabiam większe niż ten burmistrz. Zgadzam się z większością, że mamy tu "bu..l" i rządzący nie ogarniają tematu. No cóż... szef miasta jest jaki jest, a jego zaplecze reprezentuje mieszkańców. Tu też szału nie ma. Szef miasta funkcjonuje w otoczeniu "układowym" i to pozwala mu coś zrobić. Widać, że w tym układzie niewiele może... może inny grill czas zacząć? Jeśli nie należysz do układu to przynajmniej nadrabiaj pracowitością! Zajrzyj w projekty! Co z tą jednokierunkową?! Co z tymi polnymi drogami w Suchedniowie, zalewem, turystyką i w zasadzie wszystkim? Żyjemy w XXI wieku czy średniowieczu? Dlaczego tak wiele naszych dróg jest zaledwie utwardzona ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. czekamy na Ciebie wybawco:)

      Usuń
    2. Za kilkanaście lat Suchedniowa już nie będzie.

      Usuń
    3. zostanie sam urząd miasta z rodziną tam pracujących i zero ludności zajmą sie niczym.

      Usuń
    4. Polne drogi są naturalne , przyjazne środowisku.

      Usuń
  51. biorąc pod uwagę dynamikę zmniejszenia ludności Suchedniowa można stwierdzić, że w podstawowej statystyce z 10 000 zrobi się 8 000, a faktycznie 6 000 lub mniej. Biorąc pod uwagę kryterium śmieciowe wygląda na to, że w Suchedniowie żyje 3 000 ludzi. Mamy tu po prostu ... nawet nie wiem jak to nazwać...

    OdpowiedzUsuń
  52. Idąc dalej to zamiast Burmistrz powinien być Wójt. A pozostałe kwestie to bez komentarza.

    OdpowiedzUsuń