Strony

sobota, 19 września 2020

4. KONFERENCJA NAUKOWA ZA NAMI

Dzisiaj w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" odbyła się 
IV Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Osoba w przestrzeni, przestrzeń w czasie-konotacje ludzi, miejsc i czasów w drodze do poznania lokalnego dziedzictwa kulturowego”. Prelegenci przygotowali ciekawe wystąpienia i tylko szkoda, że tak mało osób chciało je wysłuchać. Konferencji towarzyszyły dwa wydarzenia: wystawa „Wycinanki znad Kamiennej” artystki ludowej Lucyny Kozłowskiej oraz promocja piątego numeru cyklu wydawniczego „Zeszyty Suchedniowskie. Historia”.
Organizatorem było Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Pod Prąd, a współfinansowana między innymi przez miasto Suchedniów i powiat skarżyski. Wydarzenie to patronatem honorowy objął Burmistrz Miasta i Gminy Suchedniów. Przybyłych powitały Karolina Gałczyńska-Szymczyk, Agnieszka Włodarczyk-Mazurek i Krzysztof Karbownik. Pierwszą część konferencji poprowadził Grzegorz Michnowski, a wystąpili w niej: 
- Emil Włodarczyk, "Maksymilian Ożdżeński – twórca współczesnego Jędrowa"
- Prof. dr hab. Marek Pajek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), "Dzieje rodziny Warszawskich z Suchedniowa"
- dr Piotr Kardyś, (Polskie Towarzystwo Historyczne. Oddział w Skarżysku-Kamiennej), „Ostatnia droga”. Przyczyny śmierci mieszkańców parafii Suchedniów w XIX wieku na wybranych przykładach."
- dr Krzysztof Karbownik (Muzeum Wsi Kieleckiej), "Skansen jako depozytariusz ludzi, miejsc i czasów." 
W przerwie na sali wywiązała się ciekawa dyskusja, a następnie uczestnicy oglądali „Wycinanki znad Kamiennej”, wystawę Lucyny Kozłowskiej. Drugą część poprowadził Piotr Berliński, w której wystąpili:
- mgr Krzysztof Myśliński (Muzeum Historii Kielc) "Architekt i jego dzieło w lokalnej przestrzeni publicznej. Województwo Kieleckie w II RP"
- dr Edyta Majcher-Ociesa, Oliwia Sideł (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, II Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach), "Losy chłopskiej rodziny Szczerków z Gniewiec na emigracji we Francji (1927 - 1932)"
- mgr Łukasz Guldon (Archiwum Państwowe w Kielcach),"Z Aleksandrii do Tobruku - droga do wolności we wspomnieniach z zasobu Archiwum Państwowego w Kielcach"
-dr Michał Zawisza (Instytut Pamięci Narodowej- delegatura w Kielcach),"Wpływ II wojny światowej oraz powojennej industrializacji na skład środowiska robotniczego na Kielecczyźnie" 
Podobnie jak po pierwszej części konferencji i tym razem na sali była dyskusja. Czwartą konferencję zamknął zastępca burmistrza Dariusz Miernik. Ale Karolina Gałczyńska-Szymczyk już zapowiedziała, że za rok będzie kolejne takie wydarzenie. I tak trzymać, trzeba dbać o swoją przeszłość, kto jej nie szanuje i nie ceni, ten nie jest godzien szacunku.
(więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ)

2 komentarze: