Strony

niedziela, 22 marca 2020

SUCHEDNIOWSKIE KOŁO POLSKIEJ MACIERZY SZKOLNEJ

Tu spotkanie w banku.
W ramach akcji Naszego Suchedniowa "#zostań w domu i czytaj", dzisiaj o tym jak w Suchedniowie w sierpniu 1906 roku zakładano Koło Macierzy Szkolnej. Poznamy członków zarządu, komisji rewizyjnej i delegatów.

W dniu 26 u. m. w Suchedniowie z inicjatywy ks. Konstantego Czapińskiego, Henryka Świerczkowskiego i Józefa Kraszewskiego odbyło się zebranie założycieli Suchedniowskiego Koła Polskiej Macierzy Szkolnej. Na zebranie stawiło się blisko 200 osób. Po zaproszeniu na przewodniczącego zebrania ks. Konstantego Czapińskiego, a na sekretarza p. Karola Burdzińskiego, zebranie wysłuchało referatu p. Jana Wigury na temat „Co to jest Macierz Szkolna”, poczem przystąpiono do zapisywania członków i wyborów Zarządu. Do Zarządu przez aklamcyę powołano 12 osób, a mianowicie: ks. Proboszcza Konstantego Czapińskiego jako przewodniczącego Zarządu, panią Wandę Świdową, jako zastępczynię przewodniczącego, p. Karola Burdzińskiego, jako sekretarza, pannę Kazimierę Szczerbińską, jako zastępczynię, p. Henryka Świerczkowskiego, jako skarbnika, oraz panów: Leopolda Dulębę, Stanisława Brusznickiego, Stanisława Kobylańskiego, Hipolita Zygadłę, Pawła Pomocnika i Józefa Wąsowskiego. Nadto postanowiono dopełnić w przyszłości listę członków zarządu do 14, po dokonaniu wyborów 2-ch jeszcze członków Zarządu z łona robotników fabryki „Suchedniów”. Na delegatów na ogólne zgromadzenie Macierzy powołano: pp. Antoniego Wędrychowskiego, Ignacego Kowalika, Władysława Borkowskiego i Władysława Kosińskiego, oraz do komisyi rewizyjnej pp: Franciszka Wrzoska, Józefa Zielińskiego i Bronisława Gajzlera.. Po dokonaniu wyborów zebranie zajęło się naradą nad najpilniejszemi potrzebami oświatowemi gminy Suchedniów. Za najpilniejszą uznano potrzebę szkółek początkowych dla dzieci, gdyż dwie istniejące w obrębie gminy szkółki nie mogą wystarczyć na 1600 dzieci w wieku szkolnym, będących w gminie Suchedniowskiej. Za najbliższe wykonaniu uznano sprawy: założenie bezpłatnej czytelni oraz kursów dla dorosłych analfabetów. Na członków rzeczywistych Suchedniowskiego Koła P. M. S., zapisało się do dnia 26 Sierpnia włącznie 232 osoby, które zadeklarowały składek rocznych na sumę ogólną 575 rb. 60 kop.

1 komentarz:

  1. Panie Szymonie, dziękuję bardzo za przypomnienie inicjatyw podejmujących przez naszych przodków.Inicjatyw jakże innych od inicjatyw podejmujących przez obecne "NASZE WŁADZE GMINNE". Inicjatyw mających dobro ogólne kreujące patriotyzm orientację na drugiego człowieka, wzajemną pomoc, czułość na losy bliźniego. Tak trzymać pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń