Strony

środa, 4 marca 2020

KORONAWIRUS A PRAWA PASAŻERÓW


Prezes UOKiK Tomasz Chróstny przypomina, że w przypadku nadzwyczajnych okoliczności konsument ma prawo odstąpić od umowy zawartej z biurem podróży. 
Również linie lotnicze powinny monitorować obecną sytuację, tak aby nie narażać zdrowia pasażerów. W przypadku wątpliwości dotyczących swoich umów konsumenci mogą skorzystać z pomocy miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów.
W związku z wykryciem przypadków zarażenia koronawirusem w Europie wielu konsumentów zastanawia się, czy może zrezygnować z wykupionej w biurze podróży wycieczki lub zwrócić bilet lotniczy. Poniżej prezentujemy szczegółowe informacje o prawach konsumentów i obowiązkach przedsiębiorców w takich przypadkach.
Koronawirus a rezygnacja z wycieczki
Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych podróżny może bezpłatnie odstąpić od umowy o udział w  wycieczce lub wczasach w przypadku wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności, które mają znaczący wpływ na realizację imprezy turystycznej lub przewóz podróżnych do miejsca docelowego. Konsument rezygnując z wycieczki może żądać wyłącznie zwrotu dokonanych wpłat i nie może ubiegać się o dodatkowe zadośćuczynienie czy odszkodowanie.
- W przypadku każdego wniosku o odstąpienie od umowy biuro podróży musi sprawdzić czy zaszły przesłanki do takiego odstąpienia. Innymi słowy czy w miejscu, do którego konsument planował lecieć, istnieje realne zagrożenie jego zdrowia. Jeżeli tak, biuro ma obowiązek uznać roszczenie podróżnego. W przypadku wątpliwości dotyczących indywidualnych umów z biurami podróży zachęcam do korzystania z darmowej pomocy prawnej świadczonej przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumenta – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
W przypadku szacowania ryzyka kraju destynacji pomocne są informacje dostarczane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych czy Światową Organizację Zdrowia (WHO) – komunikaty te mogą dla konsumenta stanowić uzasadnienie wystąpienia owych nagłych i nieprzewidzianych okoliczności, w tym związanych z zagrożeniem zdrowotnym w kraju podróży.
Bilety lotnicze
Przy zakupie biletów lotniczych nie ma szczególnych przepisów w zakresie możliwości odstąpienia w przypadku „nadzwyczajnych okoliczności”. Do czasu wykonania usługi można – co do zasady – dokonać zmiany terminu lotu lub nawet zwrócić bilet lotniczy.  Przewoźnik może jednak zastrzec, że pasażer ponosi konsekwencje finansowe takich zmian.  Kwestie te – ponieważ nie reguluje ich prawo lotnicze – określają regulaminy przewoźników oraz stosowane przez nich taryfy.
Kwestia zwrotu biletów lotniczych nie jest tak szczegółowo uregulowana jak odstąpienia od wycieczki z biurem podróży. Nie ulega jednak wątpliwości, że linie lotnicze także powinny zachować się odpowiedzialnie i monitorować bieżącą sytuację aby uniknąć zagrożenia dla zdrowia pasażerów – dodaje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
W przypadku wątpliwości natury prawnej zachęcamy do korzystania z darmowych porad konsumenckich świadczonych przez miejskich i powiatowych rzeczników konsumentów.
(źródło: UOKiK)

18 komentarzy:

  1. Może pod tym postem ,to trochę bez związku ale swoistym" komunikacyjnym korono wirusem" dla mieszkańców może stać się organizacja ruchu samochodów i pieszych związana z powstającym supermarketem "Dino". Czy kolejny raz ,kolejny inwestor wyłączy z użytkowania kilkanaście ,czy kilkadziesiąt metrów chodnika i przeznaczy je na własny użytek? Ruch generowany przez usytuowany na samym skrzyżowaniu (główne w mieście), będzie musiał powodować niebezpieczne sytuacje i wypadki.Czy jest projekt organizacji ruchu w związku z tym i jaki on jest?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie Dino nic nie wiem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Do : "Kolejki będom"(...). Mało poważne wpisy nie wyjaśnią problemu.

      Usuń
  3. No właśnie.Już prawie stoi przy skrzyżowaniu Mickiewicza i Bodzentyńskiej.

    OdpowiedzUsuń
  4. SZDW.Kielce@szdw.kielce.com.pl
    Proponuję przesłać wszelkie pytania i wątpliwości na powyższy adres, chyba znajdzie się jakaś kompetentna osoba która udzieli wyczerpujących informacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A u nas w Urzędzie nie ma kompetentnej osoby, która czuwałaby nad takimi sprawami i mogła ludziom wytłumaczyć daną sytuację?

      Usuń
    2. Skąd mam to wiedzieć czy jest, czy nie? Pytałeś w ogóle w tym Urzędzie? To zapytaj, jak nie będą wiedzieli to zapytaj w ZDW. Tam musza wiedzieć bo to ich droga i do nich a nie do UM zgłasza się wszelkie roboty w pasie drogowym czy też zmiany organizacji ruchu. Takie to trudne czy po prostu trzeba jak zwykle znaleźć powód żeby dołożyć burmistrzowi?

      Usuń
  5. Kolejki będom do lekarza od północy w Suchedniowie

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie chodzi o żadne dokładanie, ale od tego jest UM,radni i Burmistrz,bo sprawa dotyczy miasta i mieszkańców.

    OdpowiedzUsuń
  7. O czym tu mowa, urzędu bezpiecznie nie umie zamknąć a organizację ruchu stworzyć potrafią

    OdpowiedzUsuń
  8. No tak, droga czy chodnik w mieście to sprawa onych.Kiedyś polityk p.Mikke dosadnie określił postępowanie któregoś z rządów,które pasowałoby tu jak ulał.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Człeku do kogo masz pretensje? To burmistrz stworzył podział na gminy/powiaty/województwa? Wszelkie pisma/pozwolenia na drodze wojewódzkiej kierujesz do Kielc - proste jak budowa cepa - czego tu nie rozumiesz?
      Druga sprawa: Pytał się ktokolwiek z was wieczni narzekaczo-krzykacze w UM o tą sprawę? Skąd wiecie, ze tam nikt nic nie wiem? Na blogu mądrości wylewacie litrami a nie potraficie maila do urzędu napisać. Chcesz wiedzieć to zapytaj u źródła.

      Usuń
    2. To może wypłatę też powinniśmy wysyłać urzędnikom do Kielc, skoro od tych naszych nic nie zależy

      Usuń
  9. czy burmistrz to jest ubezwłasnowolniony? czy nie bierze za to żeby pilnować tego co się dzieje na jego terenie grubej kasy? czy on za coś w ogóle odpowiada? burmistrz mógłby się odnieść do sytuacji na stronie gminy np czy gazecie suchedniowskiej, zamiast zamieszczać kolejne zdjęcie gdzie go widać, w tym to mocno przebija poprzednika!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. teraz jest gościu zajęty bo wybory do rady młodzieżowej są więc się nie czepiajta!

      Usuń
    2. To po co nam burmistrz, kasa zostanie, a lans w mediach zrobimy sami, inwestycje wreszcie będą właściwe robione.

      Usuń
  10. Może ktoś czytający to forum, z otoczenia,lub będący częścią szeroko rozumianej miejsko - gminnej władzy przekaże jej te wypowiedzi.Chyba,że chodzi o to,żeby wszyscy mówili tekstem trenera Jarząbka z filmu Miś : to nic ze dach przeciekał ,bo prawie nie padało...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. spoko, te wypowiedzi są czytane, od tego zaczynają dzień w urzędzie:)

      Usuń