Strony

czwartek, 28 listopada 2019

ZAPRASZAMY NA "WIECZÓR Z KSIĄŻKAMI"


Zapraszamy w sobotę, 7 grudnia na godzinę 17.00 do Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" na "Wieczór z książkami". Będzie to niesamowite wydarzenie, ponieważ w jednym dniu odbędą się prezentacje dwóch książek tematycznie związanych z naszym miastem i gminą. Jedna z nich to dzieło naukowe „Suchedniów. Monografia historyczna miasta i gminy”, a druga to panorama społeczna naszego miasteczka na przełomie XIX i XX wieku „Przełomowe życie. Wspomnienia Janusza Trzebińskiego”. Podczas spotkania będzie można wziąć udział w lokowaniu jednego z 50 egzemplarzy monografii. Od soboty książkę będzie można również kupić w kasie SOK "Kuźnica". Natomiast "Przełomowe Życie" będzie można nabyć bezpłatnie.

„Suchedniów. Monografia historyczna miasta i gminy”
Monografia Suchedniowa powstała nakładem pracy wielu osób, a jej opracowanie trwało 3 lata. Jest ona dziełem 7-osobowego zespołu autorskiego. W jego skład weszli badacze znający problematykę historii regionalnej, o bogatym dorobku. Jest w tym gronie profesor akademicki, trzy osoby z tytułem doktora i jedna z tytułem doktora habilitowanego. Wartość merytoryczną dzieła podnoszą dwie recenzje naukowe znanych autorytetów nauk historycznych profesorów Wojciecha Iwańczaka i Jerzego Szczepańskiego. Wszystkie prace i nakłady związane z przygotowaniem monografii, od kwerend aż po druk, sfinansowane zostały ze środków własnych Gminy Suchedniów.
Publikacja skonstruowana jest według uniwersalnej periodyzacji dziejów państwa i narodu polskiego. Obejmuje 6 rozdziałów poświęconych kolejnym okresom historii Suchedniowa, adnotowane zestawienie bibliograficzne źródeł archiwalnych i publikacji, indeks osób i miejsc oraz część ilustracyjną.
Monografia spełnia bardzo ważne społeczne oczekiwanie miłośników Suchedniowa, pasjonatów historii i badaczy - regionalistów: Suchedniów, ze swoją bogatą i fascynującą historią, otrzymuje publikację o charakterze naukowym, porządkującą fakty w sposób rzetelny, oparty na właściwym aparacie i metodzie naukowej, stanowiącą syntezę tematu.
Tytuły rozdziałów i ich autorzy:
Piotr Kardyś, Pradzieje, starożytność i średniowiecze
Krzysztof Zemeła, W okresie staropolskim (XVI–XVIII wiek)
Marcin Medyński, Od III rozbioru Polski do końca pierwszej wojny światowej
Tadeusz Wojewoda, Dwudziestolecie międzywojenne
Sebastian Piątkowski, Wojna i okupacja niemiecka (1939–1945)
Grzegorz Miernik, Michał Zawisza, Od zakończenia wojny do 1990 r.
Rok wydania: 2019
Wydawca: Gmina Suchedniów, suchedniow.pl
Redakcja: Marcin Medyński, Krzysztof Zemeła
Recenzenci: prof. dr hab. Wojciech Iwańczak, prof. dr hab. Jerzy Szczepański
Tłumaczenia na język angielski: Magdalena Kardyś
Indeksy: Marcin Medyński
Projekt okładki: Maria Pajek
Korekta: Marcin Medyński, Krzysztof Zemeła
Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków Gminy Suchedniów.
ISBN 978-83-955473-1-7
„Przełomowe życie. Wspomnienia Janusza Trzebińskiego”
Przełomowe Życie. Wspomnienia Janusza Trzebińskiego to pamiętnik dnia codziennego na tle wielkiej historii. Janusz Trzebiński urodzony w 1892 roku był naocznym świadkiem i uczestnikiem życia Europy przed I wojną światową, a potem uczestnikiem dwóch wojen i czasów powojennych. W okresie tym Polska dwa razy odzyskiwała niepodległość, traciła ją i zmieniały się w niej stosunki nie tylko polityczne, ale i społeczne. Wspomnienia są materiałem źródłowym zostały przepisane i zredagowane przez dr historii Krzysztofa Karbownika. Stanowią cenny i nietuzinkowy materiał do panoramy społecznej Suchedniowa na przestrzeni blisko 90 lat. Lekkie pióra autora wspomnień sprawia, iż czyta się to jak dobrze napisaną beletrystykę.
Rok wydania: 2019
Wydawca: Stowarzyszenie Kuźniczy Krąg
Opracowanie merytoryczne: Krzysztof Karbownik
Redakcja: Konrad Piątek
Projekt okładki: Maria Pajek
Współfinansowanie: Lokalna Grupa Działania Wokół Łysej Góry, Suchedniowski Ośrodek
Kultury „Kuźnica”, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, Baros, ACCAR – Auta Serwis –
Market, Stolar Biuro Rachunkowe Krzysztof Włodarczyk
ISBN 978-83-63423-51-3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz