Strony

niedziela, 29 września 2019

ZMOWY PRZETARGOWE - DECYZJA

UOKiK wydał decyzję w sprawie zmowy przetargowej. Przedsiębiorcy zastosowali metodę rozstawiania i wycofywania ofert. Poszkodowaną instytucją była Poczta Polska.

Wypowiedź Michała Holeksy Wiceprezesa UOKiK. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy przystępujący do przetargu powinni samodzielnie ustalać swoje oferty. Nie ma przy tym znaczenia, że istnieją pomiędzy nimi powiązania rodzinne.
Spokrewnieni ze sobą przedsiębiorcy mogą startować w tym samym przetargu, ale jeżeli prowadzą niezależną działalność gospodarczą - nie mogą wspólnie uzgadniać swoich ofert – tłumaczy wiceprezes UOKiK Michał Holeksa.
Najczęstszą formą zmowy jest mechanizm rozstawiania i wycofywania ofert. Jeżeli propozycje uczestników porozumienia  są najkorzystniejsze wówczas zwycięzca przetargu rezygnuje z podpisania umowy, po to żeby zamawiający wybrał droższą ofertę innego uczestnika zmowy.
Decyzja ­­­- przetarg Poczty Polskiej
Urząd wydał decyzję dotyczącą realizowania takich działań przez podmioty, które łączą związki rodzinne. Chodzi o zmowę podczas przetargów organizowanych przez Pocztę Polską na podwykonawców, którzy w jej imieniu mieli dostarczać paczki pocztowe i przesyłki kurierskie. Niedozwolone porozumienie zawarli przedsiębiorcy z Konina:  Aneta Kubiaczyk AK Trans i Kubiaczyk Jacek Przedsiębiorstwo Usługowe. Pierwszy z podmiotów złożył najkorzystniejszą  ofertę, jednak  nie uzupełnił brakującej dokumentacji, co oznaczało brak możliwości podpisania  umowy. Postępowanie urzędu wykazało, że celem tego działania  było przyznanie zamówienia drugiemu z przedsiębiorców. Dlatego UOKiK nałożył na uczestników zmowy sankcje w łącznej wysokości blisko 13 tys. zł. Obie firmy wpłaciły już kary do budżetu państwa.
Wiesz o zmowie? Zawiadom UOKiK
Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. obrotu. Przypominamy o naszym programie pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo. Jeżeli wiesz o praktykach ograniczających konkurencję, zawiadom UOKiK. Skontaktuj się z nami anonimowo pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem sygnalista@uokik.gov.pl. Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na stronie konkurencja.uokik.gov.pl.
(źródło: UOKiK)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz