Strony

wtorek, 6 lutego 2018

ORLICZ - KLUB HARCERSKI

Piłkarze (harcerze) Orlicza przed meczem.
Suchedniowski sport wiele zawdzięcza harcerzom. To oni 1 listopada 1916 założyli klub sportowy "Orlicz", wtedy pod szyldem "Świt". To również dzięki harcerzom po wojnie w 1945 roku został reaktywowany ten najstarszy klub piłkarski w województwie świętokrzyskim. Przez kilka lat w Suchedniowie działał Harcerski Klub Sportowy "Orlicz". Z tego okresu zachował się nawet zapis z 1947 roku z meczu z "Czarnymi" Radom.
W Suchedniowie umieją grać w piłkę nożną. HKS „Orlicz” odprawia radomskich „Czarnych” z pokaźną porcją bramek. W dniu 15 bm. odbyło się w Suchedniowie towarzyskie spotkanie piłkarskie pomiędzy drużyną „Czarnych” z Radomia a miejscowym „Orliczem”, zakończone wysokocyfrowym zwycięstwem suchedniowskich harcerzy w stosunku 6:2 (3:1).
Gra stała na dość wysokim poziomie i toczyła się pod znakiem przewagi „Orlicza”, dla którego bramki zdobyli: Sadza i Rutkowski po 2 oraz Tusznio i Zatorski po 1. Należy zaznaczyć, że niedzielne zwycięstwo jest już trzecim z kolei jakie miejscowi piłkarze odnoszą w spotkaniach z drużynami radomskimi. Pierwszym sukcesem „Orlicza” było pokonanie „Broni” 2:1, podobny los spotkał „Spartę”, która przegrała wysoko 2:6.

5 komentarzy:

  1. ...bo Orlicz to jest potęga!... znaczy była do niedawna! Obecne rządy rozmieniają nasz Klub na drobne.

    OdpowiedzUsuń
  2. https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Orlicz_Suchedniów

    OdpowiedzUsuń
  3. A historie to trzeba pisać prawdziwą

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Odsyłam do wcześniejszym wpisów na NS i w GS, gdzie było opisane skąd się wziął 1924 rok, a powinien być 1916. A poniżej to tylko cytat z mojej książki. Pozdrawiam.

      Usuń
  4. Miejski Klub Sportowy Orlicz Suchedniów – polski klub sportowy założony w 1924 roku w Suchedniowie po połączeniu Sarmacji i Strzelca, co czyni go najstarszym świętokrzyskim klubem. Prowadzi trzy sekcje: piłki nożnej, siatkówki i badmintona. Obecna nazwa klubu została nadana przez działaczy po raz pierwszy w 1936 roku, aby uczcić pamięć poległego legionisty, generała Gustawa Dreszera ps. Orlicz.

    OdpowiedzUsuń