Strony

piątek, 15 grudnia 2017

O suchedniowskim zalewie na konferencji w Czechach

W piątek, 1 grudnia odbyła się 23. edycja międzynarodowej konferencji Kvarter, na której między innymi były przedstawione wstępne wyniki badań na zalewie w Suchedniowie. Prace badawcze zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Instytut Geografii wraz ze studentami ze Studenckiego Koła Naukowego Geomorfologów "Złoty Bażant".
Dane zostały opublikowano w druku oraz w formie elektronicznej w PDF przez zespół w składzie: Tomasz Kalicki, Paweł Przepióra, Marcin Frączek, Michał Aksamit, Piotr Biesaga, Edyta Kłusakiewicz, Mariusz Chrabąszcz, Michał Matałowski, Emanuela Malęga, Paweł Twaróg, Piotr Kusztal, Mariusz Nowak.
Ogólnie wstępne wyniki badań to podsumowanie prac tego lata. Wykorzystano okazję, ponieważ woda z zalewu była spuszczona i wykonano 45 odwiertów i profili na całym zalewie, na podstawie których planowane są analizy geochemiczne obiektu. Obecnie przeanalizowano 3 najważniejsze stanowiska. W okolicy tamy wykryto warstwę glinki ogniotrwałej (być może pochodzi z dawnego Marywilu i tu została akumulowana przez rzekę). Nieopodal na kolejnym stanowisku wykryto świetnie zachowane ślady dawnego zbiornika, pewnie z początku XX wieku, na nich zachowały się piaszczyste megariplemarki. Jest to ślad po zerwaniu zapory z 1974 roku i nagłym drenażu zbiornika. Ślady te były wykrywane właściwie na całym zbiorniku. Trzecie stanowisko to delta typu Gilberta, której osady doskonale obrazują intensywny proces wypłycania się zbiornika materiałem nanoszonym m.in. z budowy nowej S7 w ostatnich latach. Materiał z konferencji KLIKNIJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz