Strony

wtorek, 20 grudnia 2016

Ulgi podatkowe w rankingu Wspólnoty

Podatki lokalne stanowią jak wiadomo nieznaczną część obciążeń podatkowych obowiązujących w Polsce. W dodatku swoboda prowadzenia polityki podatkowej przez samorządy jest niewielka i  ogranicza się do szczebla gminnego. Gminy mogą regulować stawki wybranych podatków, ale w niewielkim stopniu. Obowiązuje je stawka maksymalna, wynikająca z ustawy, a w niektórych przypadkach także minimalna. Poza tym część ulg i zwolnień narzucają przepisy ustalane na szczeblu krajowym, a więc i w tym zakresie swoboda jest ograniczona.
To nie jest pierwszy ranking gmin dotyczący polityki podatkowej sporządzany przez Wspólnotę. Ale od poprzedniej edycji minęło 10 lat. W zestawieniach posłużono się syntetycznym wskaźnikiem stawki podatków lokalnych. Jak został obliczony? Skutki wszystkich pomniejszeń wpływów podatkowych (obniżek stawek, ulg, zwolnień, umorzeń, odroczeń) porównano z możliwymi do pozyskania własnymi dochodami bieżącymi, które można by zebrać, stosując wyłącznie stawki maksymalne. Wskaźnik 100 proc. oznacza zatem, że gmina nie obniżyła żadnej stawki, nie udzieliła zwolnienia i umorzenia.
Istnienie podatków lokalnych – i to powszechnie płaconych przez mieszkańców, co nie znaczy, że wysokich – powinno być podstawą dochodów budżetowych samorządów. Taka struktura finansowania będzie zwiększać zainteresowanie mieszkańców polityką samorządową, sprzyjając demokracji lokalnej, będzie także wzmacniać gospodarność i  oszczędność wydatków publicznych.
Suchedniów w tym rankingu ma wskaźnik 81,55%. Dla porównania podaję gminy z powiatu skarżyskiego: Łączna - 69,16, Bliżyn - 78,09, Skarżysko Kościelne - 85,18, Skarżysko-Kamienna - 88,90. Jak z tego wynika największe ulgi zastosowano w Łącznej, najmniejsze w Skarżysku-Kamiennej, a Suchedniów jest w środku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz