Strony

środa, 9 listopada 2016

Suchedniowska Biblioteka

Dzisiaj prezentuję zapiski Franciszka Gładysza z 1976 roku odnoszące się do suchedniowskiej biblioteki.
W 1945 r. nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2 Franciszek Gałczyński założył w Suchedniowie Bibliotekę Gminną z resztek przedwojennego księgozbioru pod nazwą "Tania Biblioteka".
W 1947 r. we wrześniu biblioteki gminne utworzone zostały w całej Polsce. W Suchedniowie na tym odcinku podjęła pracę Kazimiera Ludwikowska,  dotychczasowa pracownica "Taniej Biblioteki". Początki były bardzo trudne pod każdym względem, zarówno lokalowym jak: wyposażenia w niezbędne meble. Zbiór książek liczył 800 tomów, czytelników było 27. Grono miejscowej inteligencji na czele z dr. Witoldem Poziomskim pomogło w utworzeniu Koła Przyjaciół Biblioteki. Z czasem dzięki energicznej i ofiarnej działalności K. Ludwikowskiej biblioteka stała się jedną z najlepszych w kraju, o czym świadczą liczne nagrody i wyróżnienia, artykuły w prasie i wywiady z kierowniczką.
W 1956 r. księgozbiór składa się z 7 tysięcy tomów, czytelników jest 2400 oraz 16 punktów bibliotecznych. Zostaje nawiązany kontakt z tygodnikiem "Radio i Świat", z redakcją "Nowych Książek", "Poradnika Bibliotekarza". Pochlebne artykuły ukazują się w "Słowie Ludu" i "Życiu Radomskim".
W 1955 r. odbył się tu Wojewódzki Zjazd powiatowych bibliotekarzy, mający na celu zwiedzenie wzorcowej biblioteki gromadzkiej w Suchedniowie, odznaczonej w b.r. złotym medalem, oraz przeprowadzenie ćwiczeń praktycznych z masowym czytelnikiem t.j. z zespołami głośnego czytania i recytacji przy bibliotece gromadzkiej (Słowo Ludu, 10 XI 1955 r. Nr 268/VI).
W 1960 r. tygodnik ilustrowany "Za i przeciw" donosi, że w bibliotece znajduje się 9000 tomów, miesięcznie przybywa około 100 nowych pozycji, że od 1959 r. pracuje Młodzieżowe Koło Przyjaciół i stwierdza: "oczywiście tak duży sukces zawdzięcza biblioteka ofiarnej pracy kierowniczki Kazimiery Ludwikowskiej odznaczonej "Złotą Odznaką Bibliotekarza" ("Za i przeciw" 26.VI.1960 r. Nr 26/60).
W bibliotece organizuje się spotkania autorskie z ludźmi tworzącymi życie kulturalne. W kronice bibliotecznej miłe słowa uznania po swojej bytności zostawili: Z. Skierski, St. Wygodzki, S. Banaś, K. Strug, Cz. Centkiewicz, R. Smożewski, Zb. Nosal. Biblioteka jest jednym z ośrodków życia kulturalnego Osiedla, potem miasta. Przygotowuje kandydatów do IX Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i następnych. K. Ludwikowska wykorzystuje miejscowy radiowęzeł dla propagowania czytelnictwa, popularyzowania postaci suchedniowian związanych z kulturą np. Ryszarda Miernika autora książki "Matoł", Krzysztofa Kąkolewskiego, pisarza i dziennikarza. Jej zasługą jest wydobycie z mroków niepamięci nieżyjącego od 1940 r. poety Suchedniowa Jana Gajzlera.
Od września 1965 r. kierownictwo biblioteki obejmuje Anna Samborska, a w lipcu 1966 biblioteka otrzymuje nowy lokal; pięć pomieszczeń o łącznej powierzchni 100 metrów kwadratowych w budynku nowo powstałego kina "Kuźnica", oraz całkowite wyposażenie z Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej na sumę około 100 tys. zł. W dalszym ciągu prowadzi ożywioną działalność.
Odbywają się spotkania i wieczory literackie z Kazimierzem Dębnickim, autorem książki "Krzyk przez sen" poświęconej wydarzeniom i ludziom z lat okupacji na terenie Suchedniowa, literatem Janem Sztaudyngerem, redaktorem Słowa Ludu Ryszardem Smożewskim, pisarzem Witoldem Zalewskim, Cezarym Chlebowskim, autorem książki "Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie", St. Mioduszewskim, Marią Ziółkowską, redaktorem St. Mijasem.
W 1968 r. uruchomiony został w bibliotece oddział dziecięcy. Na wyposażenie oddziału Ministerstwo Kultury i Sztuki przekazało kwotę 30 tys. zł. Utworzono punkt konsultacyjny dla zespołów amatorskich działających na terenie Suchedniowa. Bibliotekę odwiedził przedstawiciel Ministerstwa Kultury NRD, prof. Stanisław Lorentz, z-ca Ministra Kult. i Sztuki St. Burtowski i inni. Biblioteka bierze udział w różnych konkursach np. "Moja Ziemia w XXV-lecia", "Wszystko o Koperniku", "Szlak bojowy Ludowego Wojska Polskiego" i in. Os stycznia 1973 r. w związku ze zmianami administracyjnymi biblioteka jest miejska i gminna. Biblioteki w Ostojowie i Łącznej są jej filiami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz