Strony

poniedziałek, 7 listopada 2016

Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu

Wciąż otwierano nowe punkty.
Kolejnym zakładem pracy w Suchedniowie, opisanym przez Franciszka Gładysza w 1976 roku jest Rejonowa Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu.
Po II wojnie światowej Spółdzielnia prowadzi 69 różnych punktów produkcyjnych handlowych, składowych. W tym 53 własnych i 16 dzierżawionych. W 1945 r. zaczęto od zera bez żadnego majątku - nawet budynek, w którym prowadziła jedyny sklep, nie był jej własnością. Tytuł własności uzyskano drogą zasiedzenia zarówno na budynek jak i plac. Do tego czasu nawet udziały członkowskie nie miały pokrycia.

W 1963 roku nastąpiło otwarcie domu towarowego (1964 r. - red.). Wprowadzenie tej inwestycji do realizacji było niezmiernie trudne. W owym czasie nie było jeszcze w Polsce Wiejskich domów towarowych. Brano pod uwagę pierwszeństwo takich potrzeb jak: magazyny nawozowe buchty, wagi wozowe, utwardzanie nawierzchni pod składowiska na węgiel to znaczy wszystko, co było bezpośrednio związane z rolnictwem. Uzyskanie limitu na omawiane inwestycje było zagadnieniem niezmiernie trudnym. Rozpoczęto budowę na dziko dlatego komisja oceny projektów inwestycyjnych przy CRS została postawiona przed faktem dokonanym. Muszono wyrazić zgodę, gdyż nakłady zostały dokonane.
Na posesję przy ul. Berezów uzyskano tytuł własności nadany aktem darowizny przez Ob. Herlinga - Grudzińskiego ówczesnego dyrektora Departamentu Sądowego w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przystąpiono do budowy, przebudowy i remontów. Obiekt przy ul. Berezów staje się bazą zaopatrzeniową i składową spółdzielni.
W 1957 roku w ramach kosztów wykonano cały szereg remontów i budowy obiektów jak:
1. Wyremontowanie budynku na biuro Spółdzielni przy ul. Berezów
2. Budowa wagi wozowej
3. Budowa buchty
4. Budowa magazynów na nawozy
5. Utwardzenie nawierzchni
6. Budowa składu opałowego
W roku 1964 dokonano kapitalnego remontu budynku po dawnym młynie kosztem 1 mln. złotych, na magazyn rozdzielczy. Buduje się na terenie bazy warsztat samochodowy i wykonanie utwardzenia dalszej części placów pod składowiska. Obecnie utwardzony jest cały teren bazy.
W roku 1968 oddano do użytku rest. "Staropolską" o 100 miejscach konsumpcyjnych i "Hotel" o 63 miejscach hotelowych. Obie inwestycje postawiono z limitów uzyskanych z centralnego funduszu wczasów i turystyki przydzielonych przez GKKFiT. Wartość ich 7.5 mln. złotych, w formie pożyczki z tej instytucji.
W 1960 roku oddano do użytku 3 sklepy wolnostojące t.j. przy ul. Żeromskiego, Stokowiec, Langiewicza.
W 1961 roku powstał jeden pawilon bliźniaczy o 2-ch sklepach obok siedziby Urzędu Miejskiego.
W roku 1962 wybudowano sklep przy ul. Leśnej.
W 1969  roku powstał o 2-ch sklepach przy ul. Powstańców tak zwaną 13-latką i sklep żelazny.
Rok 1970 - sklep w Ostojowie.
Rok 1971 - pawilon handlowy przy ul. Zagórskiej, Warszawskiej, w Klonowie, Podlasiu, Belnie.
Rok 1973 wykupiono budynek wraz z zapleczem przy ul. Powstańców, w którym otwarto kawiarnię "Milutka" i Ciastkarnię. Otworzono klub Rolnika w Michniowie wraz ze sklepem ogólnospożywczym i pawilon handlowy w Berezowie.
W roku 1974 oddano do użytku pawilon handlowy w Zaleziance i Występie. Wcześniej bo w 1972 roku otworzono w budynku dzierżawionym Izbę Pamięci w Michniowie i Klub Rolnika, przeniesiony później do nowego obiektu.
W roku 1974 uruchomiono stylowy kiosk pamiątkarski na Górze Baranowskiej. W roku 1970 oddano restaurację "Olszynka" w Łącznej o 80 miejscach konsumpcyjnych wraz z tarasem.
Obecny majątek Spółdzielni wynosi ponad 30 mln. złotych.
ps.
Byli członkowie Spółdzielni chcą wyjaśnić co się stało z tym majątkiem. Sam jestem ciekaw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz