Strony

środa, 23 listopada 2016

O reformie oświaty w powiecie skarżyskim

W miniony piątek w sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Skarżysku-Kamiennej wicewojewoda Andrzej Bętkowski oraz dyrektor wydziału organizacji Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach Tomasz Pleban przedstawili władzom samorządowym powiatu i gmin oraz dyrektorom szkół i placówek oświatowych wszystkich szczebli z terenu powiatu skarżyskiego główne założenia planowanej przez rząd reformy oświaty. Jak zaznaczył wicewojewoda A. Bętkowski celem tej reformy jest m.in. stworzenie spójnej struktury organizacji szkół i placówek oświatowych, a także spowodowanie żeby polska szkoła była dobra dla każdego ucznia, niezależnie od jego statusu materialnego, czy miejsca zamieszkania.
Zgodnie z planowanymi założeniami wygaszone zostaną gimnazja, a funkcjonować zacznie 8-letnia szkoła podstawowa. kolejnym szczeblem nauczania będą - 4-letnie liceum ogólnokształcące i 5-letnie technikum. Natomiast w miejsce zawodówek powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Zmiany te mają wejść w życie od września 2017 r. Wcześniej jednak, bo do 31 marca 2017 r. samorządy będą zobligowane do podjęcia uchwał określających nową organizację sieci szkół.
Obecni na spotkaniu samorządowcy wyrazili swoje obawy, co do finansowania szkolnictwa po zmianach, gdyż jak zaznaczyli proponowana struktura sieci szkół spowoduje zwiększenie nakładów finansowych na wydatki oświatowe. Obawy te biorą się z dotychczasowych informacji, z których wynika, że nie przewiduje się zmiany obliczania algorytmu, co oznacza, że podstawowym elementem naliczania subwencji oświatowej w dalszym ciągu będzie liczba dzieci uczęszczająca do szkół.
Samorząd powiatu skarżyskiego podczas spotkania reprezentowali starosta Jerzy Żmijewski, członek zarządu powiatu Katarzyna Bilska oraz pracownicy Wydziału Edukacji starostwa powiatowego z naczelnikiem Jerzym Krawczykiem.
(źródło: Starostwo)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz