Z cyklu suchedniowskie zakłady pracy, przedstawiam zapis Franciszka Gładysza z 1976 roku, gdzie opisuje historię i przyszłość Fabryki Urządzeń Transportowych oraz jej oddziaływanie na Suchedniów.
W 1951 r. decyzją Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, powstała w Suchedniowie (w miejscu zamkniętej przez Niemców fabryki rodziny Tańskich) Fabryka Łańcuchów i Urządzeń Transportowych podlega Wojewódzkiemu Zarządowi Przemysłu Terenowego w Kielcach. Maszyny i urządzenia sprowadzono z Dąbrowy Górniczej i przystąpiono do produkcji.
Od 1953 do 1958 roku Zakład podlegał Centralnemu Zarządowi Okuć w Poznaniu i nosił nazwę Suchedniowskie Zakłady Wyrobów Metalowych. W 1958 roku fabryka została przejęta przez Zjednoczenie Przemysłu Maszyn Budowlanych w Warszawie i nazywa się odtąd: Fabryka Urządzeń Transportowych. W 1975 r. FUT weszła do Kombinatu "Huta Stalowa Wola", odtąd załoga zwiększyła się prawie o 100%, stanęły nowe obiekty.
Zakład dużo inwestuje w rozbudowę Suchedniowa, przekaże na renowację ulic i na budowę czterooddziałowego przedszkola ponad 2 mln. zł., zakupi 340 lamp rtęciowych na oświetlenie ulic, pomaga przy budowie zalewu, urządzaniu parku, przewozi swoimi autokarami dzieci do szkoły zbiorczej z pobliskich wsi. W perspektywie do 1985 r.jest budowa dwu dużych hal, nowej kotłowni, magazynów, ramp załadunkowych. Załoga zwiększy się do 4000 ludzi.
Co z tego zostało? Każdy widzi...
Co z tego zostało? Każdy widzi...
Tymczasem podróżując przez Czechy widać w małych miasteczkach kominy fabryczne, z których leniwie snuje się dym.pracują.
OdpowiedzUsuń