Strony

niedziela, 19 czerwca 2016

Wybory w ZBoWiD

Zebranie w Suchedniowie,
ale nie ZBoWiD.
W dniu 2 lutego 1960 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Koła ZBoWiD w Suchedniowie, w świetlicy ZWK "Marywil" przy ul. Bugaj. Zebraniu przewodniczył kol. Henryk Miernik. Obecnych było 30 członków rzeczywistych i 25 podopiecznych. Wśród zaproszonych gości byli: Bol. Boczarski - v.prezes Zarz. Wojew. Kielce, Tad. Robak - v.prezes Zarz. Oddz. w Skarżysku-Kam., Wład. Miernik - I Sekr. Komit. Osiedl. w Suchedniowie, Wład. Działak - przew. Osiedl. R. N. w Suchedniowie, Michał Dąbrowski - dyrektor FUT. Honorowym gościem zebrania był gorąco witany kol. por. Stan. Przybylik "Józef"b. Komendant Obwodu AK.

Zebrani wysłuchali wyczerpującego zagadnienia sprawozdania z dotychczasowej działalności Zarządu Koła. W dyskusji na tematy aktualne zabierali głos kol. kol. J. Tabiszewski, Zb. Urban, A. Wielechowicz, M. Stobiecki, Edward Skrobot i in. Częściowej odpowiedzi na pytania dyskutantów udzielił kol. prezes Bol. Boczarski. Zebranie zakończono uchwaleniem odpowiedniej rezolucji i wniosków do pracy przyszłego Zarządu Koła.
W wyborach do nowych władz powołano: Henryka Miernika - prezesem, Zigniewa Urbana - v.prezesem, Kazim. Ludwikowską - sekret., Edwarda Skrobota - skarb., Jana Żmijewskiego i Luc. Majewskiego - członkami.
W czasie uroczystej akademii 21.07.1961 r. z okazji XVII rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN-u różne odznaczenia otrzymali:Aleks. Jankowski, Ludm. Jankowska, Irena Jedynak, Wład. Łubek, Ign. Miernik, Sopella(?).
Zarząd Koła wystąpił do Zarz. Okr. o dalsze odznaczenia dla kol. Władysławy Borus, Kaz. Krogulca, Jana Stobieckiego, a do Zarządu Głównego o przyznanie renty dla kol. Ign. Pomocnika.
Na terenie Suchedniowa Prezydium ORN przekazało ZWK "Marywil" odpowiednie tereny pod budowę nowego zakładu ceramicznego i Zarządowi RSZiZb pod budowę Hotelu Świętokrzyskiego w sąsiedztwie kina "Kuźnica".
Jak wynikało z okresowych sprawozdań Zarządu, Koło ZBoWiD liczyło już 38 członków rzeczywistych i 48 podopiecznych. Działalność Zarządu nie była jeszcze rytmiczna. Polegała głównie na organizowaniu opieki nad wdowami i sierotami, na starannym utrzymaniu mogił poległych żołnierzy i partyzantów, na występowaniu z wnioskami o odznaczenia dla ludzi, którzy na nie w pełni zasługiwali. Z licznych wypowiedzi w dyskusji przebijało rozgoryczenie i brak zaufania do ówczesnych Władz państwowych. (zapiski Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz