Strony

niedziela, 15 maja 2016

Działalność ZBoWiD w 1957 roku

Uroczystości na Wykusie 14.09.1957 r.
W 1957 r. Koło ZBoWiD wykazało dużą aktywność. W kwietniu - Miesiącu Pamięci Narodowej zorganizowało uroczystą akademię z udziałem licznie przybyłej miejscowej ludności i zamiejscowych gości, poświęconą pamięci poległych w obronie Ojczyzny żołnierzy i partyzantów.
W dniu 24.04.1957 r. zorganizowano uroczystą ekshumację prochów harcerki - łączniczki AK Lucyny Furmańczyk ps. "Węgielek" spalonej żywcem przez Mongołów na służbie u Niemców w Szałasie dn. 16.09.1944 r. Uroczystość miała charakter wielkiej manifestacji antywojennej i wzięło w niej udział kilka tysięcy mieszkańców Suchedniowa, Skarżyska i in. miejscowości. Nad otwartą mogiłą przemówił kol. wprezes H. Miernik. Trumnę z prochami L. Furmańczyk złożono do wspólnej mogiły poległych Bojowników na cmentarzu w Suchedniowie. W tym samym miesiącu uporządkowano i inne, liczne mogiły, złożono na nich wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
W czerwcu 1957 r. Koło nasze poparło apel Koła ZBoWiD w Wąchocku, by na Wykusie w pobliżu miejsca obozowania M. Langiewicza w 1863 r., w miejscu stoczonych walk przez zgrupowanie "Ponurego" i "Nurta" wystawić okazały pomnik. Przekazano na ten cel zebrane w zakładach pracy blisko 5000 zł. i z własnej kasy 1000 złotych.
W dniach 12-13 lipca 1957 r. w XIV-tą rocznicę pacyfikacji Michniowa zorganizowano tu masową manifestację miejscowej ludności z udziałem Oddziału ZBoWiD, orkiestry Zakładów Metalowych w Skarżysku, Władz Gminnych, organizacji młodzieżowych i Koła ZBoWiD w Suchedniowie. Była to pierwsza tak podniosła, oficjalna manifestacja od czasu zakończenia wojny. Poprzednio organizowane imprezy miały raczej lokalny charakter.
W dniu 14 września 1957 r. odbyła się na Wykusie wspaniała uroczystość poświęcenia i oddania dla społeczeństwa pięknej kaplicy - mauzoleum poległych tu w 1943 r. partyzantów. Manifestacja ta miała charakter ogólnopolski i wzięli w niej udział żyjący dotąd dowódcy ze zgrupowania "Ponurego" i in. oraz zainteresowani tym b. liczni partyzanci. Niektórzy z nich po raz pierwszy po zakończeniu wojny, spotkali się tu i witali z prawdziwym wzruszeniem. Uroczystą mszę św. przy ołtarzu polowym odprawili kapelani zgrupowania - ks. Wład. Sadza i ks. Pelc. W manifestacji tej wzięło udział kilkanaście tysięcy ludzi przybyłych nieraz nawet z odległych miejscowości. Do zebranych tłumów przemawiali liczni b. partyzanci oraz przedstawiciele władz.
W dniu 11.08.1957 r. Zarząd Koła z w.prezesem H. Miernikiem na czele zorganizował b. starannie zabawę dochodową na wolnym powietrzu. Zabawa udała się. Czysty dochód z niej w kwocie 9.065,53 zł (to w tym czasie nie było mało) przekazano na budowę pomnika, poległych w walce bojowników, na cmentarzu w Suchedniowie.
Do innych ważnych spraw w Suchedniowie należy zaliczyć wystąpienie z inicjatywą budowy kina (oddano je do użytku w 1966 r. jako Kino "Kuźnica"), budowy Hotelu i budowy nowego ZWK "Marywil". Powołani Komitet budowy nowej Szkoły Podstaw. nr 2. "Kamień Węgielny" wmurowano pod tą Szkołę 7.11.1960 r. (zapiski Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz