Strony

niedziela, 27 marca 2016

Suchedniów w latach 40-tych

Minister Dybowski.
W 1948 roku przeprowadzono wybory do Prezydium Gminnej Rady Narodowej, w wyniku których na miejscu przewodniczącego pozostał nadal Jan Kabała. Powołano Gminną Komisję Rolną, Gminny Komitet Opieki Społecznej, Gminną Komisję Przeciwpożarową, Komisję Drogową, Kontroli Społecznej. Rozbudowano betoniarnię produkując przede wszystkim płytki chodnikowe. Z wyprodukowanych na miejscu płytek i krawężników ułożono chodniki w Suchedniowie przy ul. Handlowej. Zaprowadzono oświetlenie uliczne. Wybudowano 1400 mb. dróg o trwałej nawierzchni, założono 7 przepustów i most w Krzyżce. Dokonano wyboru Komitetu Budowy Szkoły w Goździe, a następnie Szkoły nr 2 w Suchedniowie. Ustalono sieć drug gminnych i uchwalono plan robót drogowych. Wobec wysokich zaległości za leczenie ubogich chorych wprowadzono specjalną składkę na pokrycie tych kosztów. Okres obrachunkowy i w tym roku skończył się niedoborem w wysokości 175.306 zł.
W tymże 1948 roku we wszystkich wsiach gminy Suchedniów sporządzono imienne wykazy osób które nie umieją czytać i pisać. Lista obejmowała 112 kandydatów do nauczania. Pełnomocnikiem gminy do spraw Walki z Analfabetyzmem był przewodniczący Gminnej Rady Narodowej ob. Marian Miernik, instruktorem nauczyciel ob. Stanisław Szurlej. Nauka analfabetów odbywała się we wszystkich szkołach.
W maju 1949 r. nastąpiła zmiana na stanowisku sekretarza gminy, którym został Zygmunt Pasek. W czerwcu natomiast obowiązki Wójta objął Marian Miernik.
W tym roku poruszyły się naprzód roboty drogowe. Wybudowano drogi w Rejowie i Stokowcu, w Suchedniowie, na Wierzbce i w Podzagnańszczu. W Łącznej powstał 1 km drogi o nawierzchni brukowanej, 1,250 km drogi tłuczniowej. Uporządkowano plac przy Szkole nr 2 w Suchedniowie, wybudowano 150 m drogi na ul. Ogrodowej. Na te inwestycje uzyskano kredyt w wysokości 1.200.000 z Urzędu Zatrudnienia w Radomiu. Osiągnięcia w budowie dróg były zadowalające, na wniosek inspektora drogowego, osobom, które przyczyniły się do wykonania planu w 120% przyznano nagrody.
W tym roku dużo preliminowano na cele oświaty. 5 szkół podstawowych na terenie gminy mieściło się w budynkach własnych, zaś szkoły w Michniowie, Goździe i Zaleziance w salach wynajętych. Gmina opłacała wynajem lokali, opał, światło, remont budynków i lokali szkolnych, obsługę wszystkich szkół i świadczenia socjalne; zakupiono też nowe sprzęty szkolne i cegłę na budowę szkoły w Goździe.
Duże wydatki poniósł Zarząd Gminy na leczenie ubogich chorych, na prowadzeniu Punktu Opieki nad Matką i Dzieckiem (wydawanie produktów niezamożnym matkom karmiącym i dzieciom do 3 lat), na utrzymanie sierot w Domu Dziecka (gmina ulokowała tam 18 sierot), na zapomogi dla biednych, na utrzymanie 2 osób w Domu Starców w Białogonie.
W zakresie akcji stypendialnej udzielono stypendium w kwocie 3000 zł miesięcznie uczennicy szkoły rolniczej w Podzamczu Chęcińskim Zofii Piwowarczyk z Zagórza. Działalność finansowa i gospodarcza gminy w 1949 r. była pomyślna. Przeprowadzono poważniejsze inwestycje w zakresie drogowym, częściowo szkolnym, spłacono zaległe długi, uporządkowano finanse. Założono radiowęzeł, na którego otwarciu był m.in. minister Stefan Dybowski i dyrektor Polskiego Radia w Warszawie Leszczyński, powołano Komitet Redakcyjny Radiowęzła. (zapiski Franciszka Gładysza).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz