Strony

poniedziałek, 15 lutego 2016

Szare Szeregi - kryptonim "Rój - Leśnictwo" (1)

Jan Miernik.
Jak już wcześniej pisałem, w tym roku 1 listopada mija 100 lat od założenia w Suchedniowie Związku Harcerstwa Polskiego. Z tej okazji zamieszczam wspomnienia suchedniowskich harcerzy. Dzisiaj Jana Miernika (spisane 4 października 1977 r.), tym razem dotyczące okresu okupacji.
Na terenie Suchedniowa konspiracyjna organizacja harcerska Szare Szeregi powstała na początku marca 1943 r. W skład Komendy wchodzili: phm Jan Miernik ps. "Lis" - komendant, phm Henryk Miernik ps. "Wilk" - z-ca komendanta, phm Franciszek Gładysz ps. "Florek" - łącznik z Kom. Chor.
Ośrodek nasz podlegał pod Komendę Chorągwi ps. "Pasieka" w Kielcach, której komendantem był hm Edward Wołoszyn ps. "Wojciech", a później hm Józ. Dobski ps. "Krysia - Maryśka" i utrzymywał stały kontakt, nawet osobisty, przez cały czas działalności. Organizacja nasza jako Hufiec składała się z 4 drużyn ponad 30 członków, plus Komenda. Wiek ich był różny. Najmłodszy z rocznika - 1929, najstarszy z 1922. Wiek Komendy z 1912. Stały kontakt z "Pasieką" utrzymywany był przez łączników, którzy dostarczali nam wytyczne do pracy oraz prasę konspiracyjną. Przez cały czas działalności Sz. Sz. łącznikiem z naszego terenu z Komendą Chorągwi w Kielcach był phm Fr. Gładysz ps. "Florek", na którego ręce Komenda złożyła konspiracyjną przysięgę.
Szkolenie specjalistyczne w zakresie posługiwania się bronią maszynową i materiałami wybuchowymi prowadził instruktor pirotechnik, przyjeżdżający z Kielc. Jeżeli chodzi o Komendę, to obaj jej członkowie, jeszcze w okresie międzywojennym ukończyli roczny kurs pirotechniczny i pracowali w tym kierunku.
W zakresie pracy z młodzieżą prowadzono zbiórki na boisku sportowym, które dla odwrócenia uwagi okupanta przeplatano grą w piłkę siatkówkę lub koszykówkę. Obok tych zajęć młodzież zdobywała stopnie i sprawności harcerskie mające zastosowanie w walce. Zdobyte specjalności były przyznawane rozkazami Hufca, których oryginały przechowały się wraz z innymi materiałami konspiracyjnymi. (zapiski Jana Miernika).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz