Ćwiczenia polowe. |
W roku 1930 duża część harcerzy ukończyła już szkołę powszechną, więc I SDH im. S. Żeromskiego nazwano pozaszkolną, a przy szkole utworzono II SDH im. Adama Żeromskiego. Jej drużynowym był dh Jan Miernik, a przybocznym dh Karol Lorens. W tym samym roku została zorganizowana drużyna harc. w Ostojowie im. płk Lisa-Kuli, jej drużynowym mianowano dha Mariana Miernika, a przybocznym dha Alfonsa Świtka.
Przeważnie z funduszów KPH zorganizowany został w 1930 r. na Michniowskiej Górze, obóz stały dla około 40 harcerzy. Jego komendantem był dh Tad. Gruszczyński, a oboźnym dh Stef. Krzemiński z Kielc. Z tego obozu organizowaliśmy wycieczki w Góry Świętokrzyskie. W czasie jednej, nocnej, na szczycie Łysicy kier. szkoły Apolinary Kuśmierski wygłosił pogadankę o czarownicach świętokrzyskich. O godzinie 1.00 wyruszyliśmy szczytami w dalszą drogę. Rano dotarliśmy do wsi Huciska. Ponieważ byliśmy b. zmęczeni dh Komendant zarządził kilkugodzinny odpoczynek w stodołach. Po południu zwiedziliśmy klasztor na Św. Krzyżu, a później Nową Słupię. Wieczorem już wróciliśmy do Bodzentyna, gdzie byliśmy serdecznie przyjęci przez dha Kaz. Pyzika i harcerzy bodzentyńskich. Do późnych godzin wieczorowych śpiewaliśmy na rynku bodzentyńskim pieśni harcerskie, gorąco oklaskiwani przez mieszkańców tego miasteczka. Nad ranem, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do swego obozu w Michniowie.
W 1931 r. II SDH zorganizowała stały obóz na piaskowej górce dla harcerzy z Suchedniowa, Ostojowa i Łącznej. Komendantem obozu był dh Jan Miernik, a oboźnym dh Karol Lorens. W tym roku powstała przy szkole w Łącznej Drużyna Harc. im. Ks. J. Poniatowskiego. Drużynowym tej drużyny został mianowany dh Stanisław Dybiec - nauczyciel tej szkoły. W tym również roku Kom. Chorągwi ZHP zorganizowała w Bocheńcu kurs dla zastępowych, w którym wzięło udział kilku harcerzy z Suchedniowa.
Ponieważ na terenie Suchedniowa pracowały już 4 drużyny, Kom. Chorągwi powołała samodzielny Hufiec Suchedniowski, a pierwszym hufcowym został mianowany dh Tad. Gruszczyński. (zapiski Henryka Miernika).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz