Strony

czwartek, 26 listopada 2015

Olbrychski i Damięcki w "Trójce"

W Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 w Suchedniowie, popularnie zwanej "Trójką" w dniu dzisiejszym rozpoczęło się dwudniowe świętowanie jej 60-lecia. A ponieważ nosi imię Stefana Żeromskiego, więc obchody połączono z 90-leciem śmierci pisarza oraz 15-leciem rozpoczęcia prac nad filmem "Przedwiośnie". Wobec powyższego na święcie szkoły nie mogło zabraknąć producenta filmu Dariusza Jabłońskiego oraz odtwórców głównych ról: Mateusza Damięckiego i Daniela Olbrychskiego. Na zaproszenie suchedniowianina Sławomira Zielińskiego, dyrektora programowego Telewizji Polskiej przyjechali również Juliusz Braun, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, gdy powstawał film oraz Sławomir Rogowski w tamtych czasach dyrektor Agencji Filmowej TVP. Ponadto wśród gości byli między innymi: pierwszy dyrektor szkoły Ryszard Zieliński, prezes Radia Kielce Jarosław Kusto, dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach Michał Kotański, poetka Anna Zielińska-Brudek, burmistrz Cezary Błach.
W sali polonistycznej noszącej imię Ireny Zielińskiej odbył się benefis "Przedwiośnia", który poprowadził dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej Marek Mikos. Zebrani mogli posłuchać wspomnień z planu filmu D. Jabłońskiego, M. Damięckiego i D. Olbrychskiego, którzy w barwny sposób opisywali wybrane kadry. Były również eksponaty z filmu, w tym mundur, w którym grał Damięcki.
Dyrektor szkoły Izabela Głowala-Działak podziękowała gościom za przybycie - czuję się wyróżniona i zaszczycona, że właśnie w naszej szkole odbywa się takie spotkanie, osobne słowa podziękowania skierowała do Sławomira Zielińskiego uważając Go za Przyjaciela szkoły. Natomiast Mateusz Damięcki na ręce dyrektorki przekazał egzemplarz książki Józefa Hertela "Stefan Żeromski i Konstancin" z dedykacjami twórców filmu "Przedwiośnie". Z pewnością było to wydarzenie, które na stałe wpisze się w kronikach szkoły, a uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zrobić sobie wspólną fotkę z aktorami oraz zebrać ich autografy, co skrzętnie wykorzystywali. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz