Na rozkaz Komendy Obwodu Armii Krajowej "Klasztor" w Kielcach zorganizowano w 1942 r. w Placówce "Tartak" w Suchedniowie konspiracyjną Szkołę Podchorążych Piechoty. Celem jej było wyszkolenie na potrzeby walki zbrojnej wszechstronnie przygotowanych instruktorów i dowódców.
Organizatorami szkoły byli: por. Stanisław Przybylik "Józef", Komendant Podobwodu "Słowik", por. Tadeusz Skrobot "Wilhelm", Komendant Placówki "Tartak", por. Jerzy Bobrowicz "Jur", "Czarny", oficer zawodowy WP, zastępca komendanta placówki.
Naboru kandydatów na szkolenie dokonali organizatorzy w uzgodnieniu z dowódcami plutonów i oficerem wywiadu. Byli to młodzi ludzie, sprawni pod względem fizycznym z wykształceniem minimum mała matura. oto pełny wykaz uczestników szkolenia: Marian Chamera "Zych", Michał Dąbrowski "Jaksa", Alfred Kaźmierczak "Nadbór", Marian Materek "Komar", Jan Nawrocki "Siwy", Czesław Obara "Kadet", Marian Skrobot "Wiktor", Władysław Szumielewicz "Mietek", Leonard Woźniak "Żbik", Jan Zyruk Zarukiewicz "Rajmund". Wykładowcami byli: por. Jerzy Bobrowicz - szef wyszkolenia bojowego i por. Tadeusz Skrobot - komendant placówki.
Wymagany program szkoleniowy przerobiono w przyspieszonym tempie, lecz dokładnie w ciągu jednego roku, według regulaminu i programów przedwojennych z dostosowaniem do wymogów czasów wojny. Obejmował on między innymi strategię, taktykę, walki uliczne, służbę wartowniczą, znajomość broni. W szkoleniu korzystano z przedwojennego podręcznika - Vademecum dowódcy plutonu oraz konspiracyjnych druków instruktażowych.
Zajęcia teoretyczne rozpoczęto na początku 1942 r. Odbywały się one przy zachowaniu wymaganej ostrożności w domu - piekarni p. Józefa Bobrowicza przy ulicy Bodzentyńskiej 33, za zgodą właściciela. Zajęcia praktyczne na terenach przyległych do osiedla, w lasach i na łąkach, w różnych porach, a także i w nocy. Szkolenie odbywało się mimo grozy niebezpieczeństw czasu wojny, przy pełnym zaangażowaniu wykładowców jak i słuchaczy, szczęśliwie i bez zakłóceń. Egzamin końcowy elewów przeprowadzono przez pełną komisję, z udziałem komendanta podobwodu por. St. Przybylika i wykładowców w domu p. Bronisława Szumielewicza na Berezowie. Zdali pomyślnie wszyscy uczestnicy kursu i otrzymali stopień kaprala podchorążego.. W tym też miejscu odbyło się uroczyste zakończenie kursu.
Podchorążowie wartość zdobytych w szkole wiadomości i postaw obywatelskich potwierdzili w swym życiu i w walce z niemieckim najeźdźcą o wolność Ojczyzny. I tak kpr. pchor. Marian Materek "Komar" poległ w bohaterskiej walce z wrogiem w Woli Grójeckiej (7.07.1944r.), kpr. pchor. Leonard Woźniak "Żbik" zginął w wypadku kolejowym, w czasie wykonywania zadań konspiracyjnych. Inni, pozostali wypełniali swoje zadania sumiennie. Okryli się sławą, zdobyli uznanie przełożonych, wyższe stopnie wojskowe i odznaczenia. (Kronika Franciszka Gładysza).
Program Wyborczy Cezarego Błacha
OdpowiedzUsuńWSPIERANIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
Wdrożenie programu wspierania przedsiębiorczości i tworzenia miejsc pracy
Utworzenie punktu konsultacyjnego do spraw pozyskiwania środków unijnych oraz punktu obsługi inwestora
Powołanie Forum Przedsiębiorców
WSPIERANIE TRZECIEGO SEKTORA
Wdrożenie programu wspierania trzeciego sektora i tworzenia miejsc pracy
Utworzenie punktu konsultacyjnego do spraw pozyskiwania środków unijnych dla organizacji pozarządowych
Powołanie Forum Stowarzyszeń
WSPÓŁPRACA Z MŁODZIEŻĄ
Powołanie Młodzieżowej Rady Miasta
Hot-Spot w centrum miasta
Rozbudowa oferty zagospodarowania wolnego czasu i wspieranie aktywności młodzieży
AKTYWIZACJA SPOŁECZNA
Wdrożenie programu Aktywny Senior
Wspieranie funduszu sołeckiego
Wprowadzenie budżetu obywatelskiego
INWESTYCJE
Odbudowa parku i zalewu - stworzenie wizytówki turystycznej Suchedniowa
Budowa Orlika
Budowa szkoły na miarę XXI wieku
Skanalizowanie gminy
OŚWIATA
Wsparcie pozyskiwania środków unijnych na projekty edukacyjne
Usprawnienie systemu obsługi oświaty
Wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli
SPORT I TURYSTYKA
Wspieranie kultury fizycznej dzieci i młodzieży
Racjonalizacja wspierania działalności sportowej
Realizacja projektów wspierających turystyczne walory gminy
ADMINISTRACJA
Przyjazny e-urząd
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników administracji
Wprowadzenie systemu motywacyjnego nakierowanego na jakość obsługi Mieszkańców i rozwiązywania ich problemów