Strony

środa, 30 września 2015

Suchedniowianki w maratonie!

Piotr, Kamil i Robert z medalami.
Tego jeszcze nie było, po raz pierwszy w maratonie wystartowały mieszkanki naszego miasta. Aneta Obara i Wioleta Żmijewska po raz pierwszy wystartowały na królewskim dystansie, jakim jest bieg na 42.195 km. Miało to miejsce w niedzielę 27 września w 37. PZU Maratonie Warszawskim, mało tego, po raz pierwszy z tym dystansem zmierzył się również Robert Żmijewski. Gratulacje dla całej trójki oraz dla Piotra Chmiela (Mostki) i Kamila Jasińskiego, którzy nie po raz pierwszy pobiegli maraton. Wyniki z pewnością są ważne, przecież biega się aby je poprawiać, ale przebiec taki dystans (czas obojętny) to już jest wyczyn. Warszawski maraton ukończyło 6506 osób, a więc rezultaty naszych są bardzo dobre.
Najlepiej trudy biegu opisuje Robert - zaczęło się świetnie, super atmosfera, super towarzystwo i dobre tempo biegu 4.34min/km i tak do 32 km, kiedy musiałem na chwilę wyskoczyć za potrzebą, kiedy wróciłem na trasę już nie było za wesoło. Nagle po kilkuset metrach poczułem twardniejące mięśnie prawej nogi (dosłownie całej), skończyło się bieganie zaczęły marszobiegi, niestety, czy to była tzw. ściana? Nie sądzę, raczej noga nie wytrzymała. Zmęczenie tak naprawdę przyszło dopiero na ok 38 może 39 km, wtedy musiałem walczyć nie tylko z nogą. Po drodze kuśtykając zobaczyłem chłopaków z grupy, w której biegliśmy razem do 32 km, chodźcie mówiłem, ale kolega wygonił mnie do przodu mówiąc, biegnij Robert lecisz dziś debiut nie daj się walcz, pobiegłem dalej. Ostatni kilometr udało mi się przebiec cały na twardych mięśniach nogi i tu kiedy już wbiegłem w tunel prowadzący do stadionu pomyślałem chyba zaraz zemdleje, tak tam było ciemno. Upragniona meta - szał, krzyki, muzyka, ręce w górę, łzy w oczach, tak łzy, normalnie się popłakałem jak małe dziecko. Szedłem dalej - medal, woda, lekko ugięte nogi i jest Kamil i Piotrek, dobiegli z super czasami 3.13 szacunek chłopaki.
Debiut z czasem 3:27:12 sek. uważam za dobry, wykonanie biegu pozostawia wiele do życzenia, ale nad tym będę jeszcze pracował, a że najbardziej na świecie uwielbiam przygotowania do startów, więc przemyślę, wyciągnę wnioski i będę pracował dalej, bo wiem że stać mnie na więcej, bo kocham to "lotanie" i oby tylko zdrowie dopisywało. Nic dodać, nic ująć. Powtórzę tylko SZACUN dla wszystkich.
Miejsca i wyniki "naszych":
375. Chmiel Piotr - 3.12,57
389. Jasiński Kamil - 3.13,14
853. Żmijewski Robert - 3.26,59
5991. Obara Aneta - 5.00,10
5993. Żmijewska Wioleta - 5.00,11

Od czwartku grzeją!

Za oknami jesień, temperatury coraz niższe, więc nic dziwnego, że mieszkańcy dopytują się kiedy ruszy ogrzewanie. W wielu wspólnotach mieszkaniowych i mieszkaniach spółdzielczych zdania, co do rozpoczęcia sezonu grzewczego są podzielone. Jedni chcą zaoszczędzić i odwlec tę decyzję w czasie, inni natomiast domagają się natychmiastowego dostarczenia ciepła. Jak poinformowała prezes Suchedniowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jolanta Pajek sezon grzewczy rozpocznie się od czwartku 1 października. A więc również wtedy będą mogły dostarczyć ciepło Wspólnoty i blok na Piłsudskiego, który nie podlega Spółdzielni.

Akademia zaprasza na mecz Legii

Świętokrzyska Akademia Sportu zaprasza dzieci i młodzież w wieku 9-13 lat na mecz LEGIA WARSZAWA - LECH POZNAŃ, który zostanie rozegrany w niedzielę 25 października. Zapowiada się atrakcyjne spotkanie, ponieważ na murawę wybiegną dwie jedenastki, które reprezentują Polskę w rozgrywkach Ligi Europejskiej.
Informacje na stronie www.primosport.pl oraz u p. Waldemara Piasty. Koszt wyjazdu dla dzieci z Akademii 60 zł., dla pozostałych 80 zł.

wtorek, 29 września 2015

Udrożnią wywietrzniki w blokach na Piłsudskiego

Mieszkańcy bloków z osiedla Piłsudskiego zgłosili problem z licznikami gazowymi umieszczonymi na klatkach schodowych. Dokładnie chodzi o to, że brakuje odpowiedniego wietrzenia i mają obawy o swoje bezpieczeństwo. Jak się dowiedziałem w Spółdzielni Mieszkaniowej, znają powyższy problem. Aktualnie są przeprowadzane przeglądy gazowe i jeżeli będzie zlecenie pokontrolne, to zostanie dokonany montaż wywietrzników. Wcześniej w tych blokach wywietrzniki były, ale przy ocieplaniu prawdopodobnie zostały zasłonięte. Spółdzielnia postara się jak najszybciej udrożnić istniejące wywietrzniki, a ponadto w przyszłym roku będą wymieniane okna na klatkach schodowych, a ponieważ będą to szczelne plastiki więc będzie zwrócona szczególna uwaga na wywietrzniki.

"FotoWizje" zapraszają na wystawę

Już w najbliższą sobotę odbędzie się impreza pt.” Bigos Artystyczny”, która rozpocznie się o godz. 16.00 na terenie CKI w Michniowie. Na odwiedzających czeka kolejna wystawa stowarzyszenia „FotoWizje”, które działa na terenie Suchedniowa od 2011 roku. To grupa osób, których połączyło wspólne hobby – fotografia. Wystawy prezentowane w poprzednich latach były dość różnorodne. Członkowie niejednokrotnie odkrywali „nieznane” świętokrzyskie, zwiedzali jaskinie, kościoły, muzea, brali też udział w wielu ciekawych imprezach. W tym roku grupa prezentuje zdjęcia o bardzo zróżnicowanej tematyce. Każdy z autorów miał dowolność kompozycji, dzięki czemu powstał zbiór obejmujący wiele tematów. Wśród nich nie zabrakło zagranicznych akcentów takich jak „wędrówka” po Chicago i Ziemi Świętej. Lecz to nie wszystko, gdyż część autorów postanowiła odkryć świat makro, uwiecznić zawodowców w sporcie czy skupić się na fotografii portretowej. Wystawa odbywa się dzięki pomocy Poseł na Sejm RP Marii Zuby.

Zaproszenie na Warsztaty Teatralne

Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie serdecznie zaprasza młodzież gimnazjalną, szkół średnich oraz osoby dorosłe na warsztaty teatralne, które odbędą się w dniu 1 października 2015 r. o godz. 16.30 w suchedniowskiej "Kuźnicy". Warsztaty zostaną poprowadzone przez Jagodę Juchniewicz.
Ponadto zachęcamy chętnych do uczestnictwa w zajęciach następujących form artystycznych:
- Teatr Lalki i Aktora - 01.10.2015 r. o godz. 17.00
- kabaret - 01.10.2015 r. o godz. 16.00
- soliści (wokalistki i wokaliści) - 01.10.2015 r. o godz. 17.00.
Zajęcia poprowadzą instruktorzy specjaliści w wymienionych dziedzinach.
SOK "KUŹNICA" czeka na Was!
Serdecznie Zapraszamy

Czwartek lekkoatletyczny na Orliczu

W czwartek, 24 września na stadionie Orlicza odbyły się zawody lekkoatletyczne w kategorii szkół podstawowych. Uczniowie rywalizowali w biegach na dwóch dystansach: 300 i 600 metrów dziewczęta oraz 600 i 1000 metrów chłopcy. Podaję najlepsze wyniki z każdej konkurencji:
dziewczęta młodsze 300 m:
1. Lena Materek - SP nr 3 - 57,62
2. Wiktoria Tumulec - SP nr 3 - 1,01,15
3. Karolina Chłopek - SP nr 3 - 1,03,44
dziewczęta starsze 600 m:
1. Aleksandra Miernik - SP nr 3 - 2,07,52
2. Weronika Zięba - SP Ostojów - 2,09,93
3. Nikola Romanowska - SP nr 3 - 2,21,54
chłopcy młodsi 600 m:
1. Kamil Tabiszewski - SP nr 3 - 2,19,16
2. Jakub Przeworski - SP nr 3 - 2,20,11
3. Michta Wiktor - SP nr 1 - 2,20,63
Chłopcy starsi 1000 m:
1. Bartłomiej Januchta - SP Ostojów - 3,40,68
2. Kacper Tumulec - SP nr 3 - 3,44,08
3. Jakub Piasta - SP nr 3 - 3,46,23

Dąbczyńska najlepszą zawodniczką PGŚ

Przez trzy dni w suchedniowskiej hali sportowej rozgrywany był Puchar Gór Świętokrzyskich w badmintonie. Jest to największa impreza sportowa w naszym mieście. Pisałem już o rywalizacji najmłodszych w kategorii wiekowej U-11, dzisiaj pozostałe dwie U-13 i U-17. W zawodach uczestniczyła duża grupa podopiecznych Stefana Pawlukiewicza i Aleksandry Dąbczyńskiej, dla których była to dobra szkoła badmintona. Konkurencja była bardzo silna, w turnieju startowali najlepsi zawodnicy w Polsce oraz pięć ekip zagranicznych. Tym bardziej cieszą wyniki Wiktorii Dąbczyńskiej, która została najlepszą zawodniczką turnieju - dwa pierwsze miejsca i jedno trzecie. 

poniedziałek, 28 września 2015

Udane pożegnanie lata

W sobotę, 26 września w sali widowiskowej suchedniowskiej "Kuźnicy" odbyła się impreza zorganizowana z inicjatywy młodych mieszkańców Suchedniowa i okolic, którzy zapragnęli pożegnać lato 2015 w rytmach muzyki popowej oraz Hip-Hop'owej, pod patronatem medialnym Naszego Suchedniowa.
Muzycy wchodzący w skład SS Bandy, pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej raper Apacz wraz z Suchedniowskim Ośrodkiem Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie stworzyli wydarzenie kulturalno-rozrywkowe mające na celu propagowanie osiągnięć artystycznych młodych, sumiennie rozwijających swoją pasję wykonawców, umożliwienie im zaprezentowania umiejętności na scenie, a przede wszystkim zapewnienie doskonałej zabawy w gronie wielbicieli muzyki rozrywkowej.
Całość imprezy została podzielona na dwa bloki muzyczne, a poprowadzili ją Paulina Wołowiec i Kamil Brzoza. W pierwszym z nich wystąpiły wokalistki wykonujące utwory z repertuarów zarówno polskich, jak i zagranicznych gwiazd estrady: Kinga Matla, Weronika Fornal oraz Katarzyna Moskal, będąca na co dzień instruktorem/choreografem Formacji Tanecznej "AXIS", która zaprezentowała swoje umiejętności taneczne przed drugą, Hip-Hop'ową częścią imprezy. Zgromadzona publiczność wysłuchała w niej autorskich utworów Roger'a, Apacza, grupy MB Klika z premierą autorskiego albumu "Miejska dzicz"oraz gwiazd wieczoru, czyli SS Bandy oraz Kraszy - młodego, pochodzącego z Łukowa rapera, którego utwór pt. "Moje Serce Traci Ważność" zdobył zdumiewającą liczbę ponad miliona wyświetleń na YouTube i przyciągnął do jego osoby zainteresowanie mediów.

Organizatorzy dziękują sponsorem, bez których trudno byłoby przeprowadzić tę imprezę, a są to: Sklep Zagłoba, Firma Rixon, Firma Figaro, Firma Martum, Piekarnia Jedynka, p. Krzysztof Tumulec, p. Henryk Zolbach, pp. Kozłowscy. Specjalne podziękowania kierują do: dyrektora SOK Andrzeja Karpińskiego, Kamila Paska, Agnieszki Pasek, Krzysztofa Adamca Pawła Zubińskiego, Piotra Hermana, Kamila Garbali. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Mieszkańcy Stokowca protestują

Mieszkańcy ulicy Stokowiec, zwłaszcza ci mieszkający "za torami" protestują przeciwko budowie Obiektu Radiokomunikacyjnego sieci łączności bezprzewodowej w okolicy ich gospodarstw. Planowany obiekt to wieża wraz z odgromnikiem o wysokości 46 m npt oraz kontener technologiczny wraz z niezbędną infrastrukturą, który ma być postawiony na działce należącej do PKP. Mieszkańcy wysłali pisma do zainteresowanych, w tym między innymi do Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Obawiają się, że bezpośrednie sąsiedztwo planowanej inwestycji zaburzy ich spokój i zakłóci krajobraz, a ponadto wpłynie negatywnie na odbiór urządzeń telekomunikacyjnych i zdezorganizuje życie pszczół w okolicznych pasiekach.

Dzień Tabliczki Mnożenia w Ostojowie

25 września w Szkole Podstawowej w Ostojowie obchodziliśmy V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie rozwiązywali przykłady, zadania z wykorzystaniem tabliczki mnożenia, przedstawiali sprytne i wygodne dla siebie sposoby obliczania. Dzielili się z innymi humorystycznymi wierszykami i piosenkami o tabliczce mnożenia zasłyszanymi w rodzinie. Podsumowaniem działań był konkurs Mistrz Tabliczki Mnożenia. Tytuł Mistrza uzyskali w klasach młodszych: Aleksander Piwowarczyk (kl.II) i Jakub Stępnik (kl.III), a wśród klas starszych Zuzanna Krogulec (kl.V) i Maria Obara (kl.IV).
Akcja propagowała zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki, zachęciła uczniów do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w niecodzienny i przyjemny sposób. (info: SP Ostojów, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

niedziela, 27 września 2015

Będzie zaćmienie Księżyca

W nocy z 27 na 28 września będzie można zaobserwować zaćmienie Księżyca, który przyjmie czerwoną, krwistą barwę. Dlatego tegoroczne zaćmienie Księżyca określane jest jako "czerwony" lub "krwawy" Księżyc. Ponadto jest jeszcze wyjątkowe pod drugim względem, że będzie ono miało miejsce akurat w czasie, gdy ziemski satelita znajdzie się blisko Ziemi. To zjawisko nazywa się Superksiężycem. Całkowite zaćmienie Księżyca zacznie się kilka minut po godzinie 2 w nocy i potrwa do godziny 6.30. Następne takie zaćmienie będzie widoczne z Polski dopiero za 18 lat. Tak więc, kto chce oglądać to zjawisko, to raczej nie zmruży oka.

Hat-trick Słonia!

Dziewczęta w meczu z Buskiem
(fot. Agata Obara).
Tylko najwięksi optymiści liczyli na wygraną Orlicza, a z pewnością nikt nie przewidział, że biało-niebiescy mogą odnieść tak efektowne zwycięstwo.  Mecz stał na niezłym poziomie, ponieważ goście nie ograniczali się do obrony własnej bramki, ale często przeprowadzali kontry. Przy bezbramkowym wyniku mieli dwie sytuacje, które gdyby wykorzystali, to spotkanie mogłoby mieć inny przebieg. A tak, Orlicz za sprawą Mirosława Słonia odniósł przekonywujące zwycięstwo. Przy jednej bramce asystował Moskal, przy drugiej Sikora, a trzecia była wypracowana przez samego strzelca. Należy mieć nadzieję, że Orły uwierzą w swoje możliwości i częściej będą sprawiać swoim sympatykom takie niespodzianki.
Orlicz - Zenit Chmielnik 3:0 (2:0)
1:0 Słoń Mirosław (28')
2:0 Słoń Mirosław (31')
3:0 Słoń Mirosław (64.)
Orlicz: Ścisłowicz - Gryz, Górecki, Sikora, Notzel (70' Grudniewski) - Banaczkowski Maciej  (65' Banaczkowski Marek), Świtowski Karol, Rzeszowski, Nowak - Słoń (88' Kaczmarski), Moskal.
Pierwsza wygrana juniorów
W sobotę juniorzy Orlicza wygrali w Strawczynie z Lechią 3:2 (1:1), bramki strzelili: Bartosz Pająk (14'), Paweł Działak (karny 60'), Piotr Mądzik (78').
Orlicz: Ubysz - Matla, Graba, Działak, Zolbach (85' Lasota), Mądzik, Pająk, Relidzyński (75' Żak), Pietrasiewicz, Flantowicz, Czerwiński.
Klęska młodzików
Po dwóch zwycięstwach młodzicy starsi zostali rozbici w Skarżysku, gdzie przegrali z Granatem 0:7.
Przełożony mecz kobiet
W dniu dzisiejszym spotkanie w Pińczowie zostało odwołane. Natomiast w środę, w zaległym meczu dziewczęta rozbiły MKS Zdrój Busko 6:0, bramki strzeliły: Pałasz Maria (9', 58', 59'), Siadaczko Patrycja (11', 64') i Staszewska Wioletta (52'). 

Wysypisko coraz większe

Pisałem już niejednokrotnie o dzikim wysypisku przy ulicy Berezów. Być może nie podejmowałbym tego tematu, gdyby nie to, że we wspomnianym miejscu pokazały się fragmenty płyt nagrobkowych. O powyższym fakcie poinformował na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Eugeniusz Zegadło. Wydaje się, że powinny być podjęte bardziej energiczne kroki w celu udaremnienia wywozu tam odpadów, nie tylko poprzez wywieszenie tablicy (zniszczona). Przypominam, że wspomniane wysypisko leży przy drodze wojewódzkiej i nie daje najlepszego świadectwa dbania o czystość w naszym mieście.

Nocny pożar

Wczoraj w nocy, suchedniowscy strażacy wspomagani przez jednostki z Ostojowa i Skarżyska gasili pożar szopy przy ulicy Stokowiec. Akcja gaśnicza trwała od godz. 23.30 do 1.30 i była utrudniona, ponieważ strażacy nie posiadają informacji o lokalizacji hydrantów i po wodę jeździli do remizy przy ul. Powstańców. Ponadto w szopie znajdowały się materiały łatwopalne (olej, smar), co również nie ułatwiało gaszenia. Zachodziło również niebezpieczeństwo, że ogień może przerzucić się na budynki mieszkalne oddalone o ok. 30 metrów od miejsca pożaru.
Przed przyjazdem straży, ogień próbowali zdławić mieszkańcy, w tym niepełnoletni chłopiec, który uległ lekkiemu zaczadzeniu. Strażacy podali mu tlen medyczny i wezwano pogotowie, na szczęście poszkodowany poczuł się na tyle lepiej, że nie było potrzeby przewożenia go do szpitala.

Upamiętnią nauczycieli Tajnego Nauczania

Przedstawiciele oświaty na sesji.
Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej, radni podjęli uchwałę w sprawie ustawienia pomnika poświęconego nauczycielom Tajnego Nauczania. Inicjatorem umieszczenia pamiątkowej tablicy o treści "W Hołdzie Nauczycielom Tajnego Nauczania na Ziemi Suchedniowskiej w latach 1939-1945" jest sekcja Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Suchedniowie. Cokół zrobiony według projektu Marka Kwaśniewskiego, na którym będzie umieszczona wspomniana tablica stanie obok Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II przy ulicy Kościelnej.

sobota, 26 września 2015

Kolizja obok Tesco

W dniu dzisiejszym ok. godz. 13.30 na feralnym skrzyżowaniu ulic Zagórskiej, Kieleckiej i Mickiewicza, czyli obok Tesco doszło do kolizji samochodów marki Opel i Mazda. Na miejscu interniowała suchedniowska straż oraz policja, która wyjaśnia przyczynę, na szczęście uczestnikom kolizji nic się nie stało.

Fetor w Michniowie

Kilkanaście gospodarstw w Michniowie od ubiegłego roku walczy z fetorem, który wydostaje się z kanalizacji w ich domostwach. Temat powrócił za sprawą radnej Małgorzaty Kuszewskiej, która na ostatniej sesji Rady Miejskiej zgłosiła ten problem. Były już podejmowane próby zlikwidowania tego uporczywego i z pewnością nieprzyjemnego problemu, ale jak na razie bez skutku. Być może jest potrzebna usługa z zakresu monitoringu (inspekcji tv) sieci kanalizacyjnej polegającej na wprowadzeniu do wnętrza kanalizacji kamery i dokonaniu pomiarów oraz oceny wizualnej jej stanu faktycznego. Z pewnością jest potrzebna skuteczna interwencja, ponieważ w takich warunkach nie da się żyć.

Rozpoczął się Puchar Gór Świętokrzyskich

Uroczyste otwarcie (fot. J. Kita).
W piątek, 25 września w suchedniowskiej hali sportowej rozpoczął się Puchar Gór Świętokrzyskich w badmintonie. Jest to jedna z największych o ile nie największa impreza w badmintonie rozgrywana w województwie świętokrzyskim. Po uroczystym otwarciu, w którym uczestniczyli między innymi burmistrz Cezary Błach, wicekurator oświaty Grzegorz Bień, przedstawiciel Marszałka Leszek Wnętrzak, prezes ŚZBad. Zbigniew Wojciechowski, dyrektorzy szkół, przystąpiono do gier. W tegorocznej edycji jest 279 uczestników z Litwy, Łotwy, Czech, Białorusi, Ukrainy i oczywiście z Polski, którą reprezentują też zawodnicy i zawodniczki Orlicza.
Za nami są już pierwsze rozstrzygnięcia w kategorii U-11. W grach pojedynczych chłopców zwyciężył Jan Wilczak (ABRM Warszawa). Do fazy finałowej z grup nie przebili się: Mateusz Mirek, Szymon Turski, Kacper Więckowski, Filip Obarski i Wojciech Wierzbiński.
W grach pojedynczych dziewcząt zwyciężyła Anna Kupca (Sigulda), a zawodniczki Orlicza podobnie jak chłopcy nie wyszły z grup: Alicja Więckowska, Joanna Więckowska i Aleksandra Kurek, co nie przynosi ujmy, ponieważ poziom gier stoi na wysokim poziomie, a zdobyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje w przyszłości.  (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Pieniądze dla niepublicznego przedszkola

W Suchedniowie przy ulicy Sportowej rozpoczęło swoją działalność niepubliczne przedszkole "Planeta Dziecka", które jest filią przedszkola ze Skarżyska. W związku z powyższym na ostatniej sesji Rady Miejskiej, radni podjęli uchwałę w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla tego przedszkola oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji. Gmina ma obowiązek dofinansowania każdego dziecka z przedszkola niepublicznego w wysokości 75% tego, co przekazuje na dzieci w przedszkolu publicznym. W przedszkolu "Planeta Dziecka" są dwa oddziały, w których jest (nieoficjalnie) 24 dzieci. Na każde dziecko jest zabezpieczone 402,59 złotych, co daje około 30 tys. złotych, a w przyszłym roku będzie potrzebne 120 tys. złotych. Radni podjęli uchwałę o udzieleniu dotacji dla niepublicznego przedszkola.

piątek, 25 września 2015

Sportowy weekend


W niedzielę, 27 września o godzinie 15 Orlicz w meczu o mistrzostwo klasy okręgowej podejmie na własnym boisku Zenit Chmielnik. W dotychczasowej historii spotkań tych drużyn górą są Orły. Orlicz - Zenit: 15 zwycięstw - 10 remisów - 7 porażek, bramki 49:32. Aktualnie po sześciu kolejkach Zenit jest na 7 miejscu mając 8 punktów (2-2-2), bramki: 9:8, a Orlicz na 15 - 3 punkty (1-0-5), bramki 1:13.
Pozostałe mecze:
Juniorzy starsi:
26 września (sobota) godz. 13 Lechia Strawczyn – Orlicz
Trampkarze starsi:
27 września (niedziela) godz. 11 Orlicz – Granat Skarżysko
Młodzicy starsi:
26 września (sobota) godz. 10 Granat Skarżysko – Orlicz
Orlik starszy:
27 września (niedziela) godz. 10 Orlicz gra w turnieju w Daleszycach
III liga kobiet:
27 września (niedziela) godz. 11 Victoria Pińczów - Orlicz
Badminton:
25 - 27 września hala sportowa - Puchar Gór Świętokrzyskich

Orange dla Przedszkola

Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie żadnych skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoją przyjaźń. Takimi aniołami dla naszego przedszkola okazali się członkowie Fundacji ORANGE, którzy w czwartek, 24 września, licznie przybyli do naszego przedszkola, aby w ramach wolontariatu wykonać prace użytkowe na rzecz placówki. Prace te były projektem Fundacji "Wróćmy do Przedszkola". Z ich inicjatywy zostało wymienione ogrodzenie od strony ulicy Emilii Peck oraz część ogrodzenia przy ulicy Słowackiego. Przycięli krzewy otaczające plac przedszkolny. Oczyścili i pomalowali słupki ogrodzeniowe oraz murek wraz z filarami przy bramie głównej. Wymienili piasek w piaskownicach. Przygotowali chodnik prowadzący na plac pod ułożenie kostki brukowej, wykopali i wywieźli stare krawężniki. Oczyścili ze rdzy i pomalowali na kolorowo stare urządzenia i opony, nadając im świeży wygląd przyciągający wzrok. Była to ciężka praca, wymagająca dużego wysiłku. Ale wszyscy zgodnie twierdzą, że było warto. Bo to wszystko dla najważniejszych osób w naszym przedszkolu – dzieci. Nie ma przecież na świecie nic bardziej szczerego od uśmiechu małego dziecka.
Wszystkie narzędzia oraz pomoce niezbędne do wykonania dzisiejszych prac (przęsła ogrodzeniowe, sekator, nożyce do cięcia żywopłotu, farby, rozpuszczalniki, rękawice) zostały sfinansowane przez fundację w wysokości 6 tys. złotych. Dodatkową niespodzianką przygotowaną przez członków Fundacji okazały się pomoce dydaktyczne, plansze i makieta edukacyjna, instrumenty muzyczne oraz inne upominki, którymi nasza placówka została obdarowana. Z pewnością okażą się dla nas przydatne i posłużą dzieciom.
Wolontariuszom w pracy pomagali także rodzice naszych wychowanków. Podczas, gdy tatusiowie pracowali fizycznie, mamy częstowały ciepłą kawą i herbatą oraz pysznym ciastem. Cieszymy się, że nasi rodzice potrafią być tak życzliwi i z radością przyjść z pomocą. A każda radość, jaką niesiemy innym z pewnością do nas powróci. Przedszkolaki, reprezentowane przez oddział III, swoją wdzięczność za okazane serce wyraziły w tańcu z pomponami, piosence oraz własnoręcznie wykonanych laurkach. (info: Przedszkole, więcej zdjęć KLIKNIJ).

Puchar z głowy

Fot. Agnieszka Nowak.
Nie jest dobrze w Orliczu, jeżeli seniorzy z okręgówki przegrywają z juniorami. A tak się stało w rozgrywkach o Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim. Biało-niebiescy przegrali w Ostrowcu z KSZO, występującym na co dzień w Centralnej Lidze Juniorów Starszych 0:4. Tym samym puchar mamy z głowy i możemy się skupić na walce o ligowe punkty.

Pożegnanie z autobusami MKS

Na wczorajszej sesji, radni rozpatrywali projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Gminą Skarżysko-Kamienna dotyczącego powierzenia organizowania publicznego transportu zbiorowego. Inaczej mówiąc, chodziło o to, czy nasza gmina ma dofinansowywać autobusy MKS.  Dotychczasowe koszty ponoszone przez Suchedniów wynosiły ok. 30 tys. złotych, natomiast te proponowane to 175 tys. złotych. Aby mieć pełniejszy obraz, jak dużo osób korzysta z autobusów MKS przeprowadzono w miesiącu czerwcu - a więc wtedy, kiedy jeszcze do szkół dojeżdżali uczniowie - liczenie wsiadających i wysiadających na przystankach umiejscowionych na terenie gminy Suchedniów.
Badania pokazały, że z komunikacji MKS korzysta znikoma liczba podróżnych. Nie będę tu przytaczał wszystkich danych, ale dla przykładu do autobusu linii nr 11 jadącego po godzinie 15 ze Skarżyska do Łącznej (14 przystanków) wsiadły 2 osoby, a wysiadło 9. Natomiast do autobusu z Łącznej do Skarżyska jadącego ok. godz. 7 wsiadło 12 osób, a 5 wysiadło. Były to największe obłożenia.
Całkiem inaczej wygląda to na linii nr 2, gdzie na trasie Skarżysko - Suchedniów (9 przystanków) najwięcej osób wsiadło o godz. 7 - 19 i wysiadło - 21. Były jednak kursy bez pasażerów (!). Natomiast na trasie Suchedniów - Skarżysko najwięcej osób wsiadło w kursie przed godz. 15 - 18, i wysiadło - 16. Jednak i tutaj były kursy, gdzie pasażerów można policzyć na palcach jednej ręki.
W trakcie dyskusji radni wskazywali, że na wspomnianych trasach kursują "busiki" prywatnych przewoźników, do których nie trzeba dopłacać. Po rozpatrzeniu argumentów za i przeciw, radni przegłosowali nie podjęcie wspomnianej uchwały. Tak więc, po długich latach mieszkańcy miasta i gminy Suchedniów korzystający do tej pory z tej formy komunikacji będą mieli do wyboru przewoźników prywatnych, kolei lub własne samochody. 

Stara "7" pozostaje drogą gminną

Ulica Kielecka.
Mieszkańcy miasta i gminy Suchedniów z pewnością pamiętają, jak uciążliwą drogą była E-7 przebiegająca przez nasz teren. Po wybudowaniu obwodnicy, ruch przeniósł się poza miasto, ale w zamian gmina przejęła na utrzymanie wspomnianą "siódemkę". W czerwcu tego roku weszła w życie ustawa o drogach publicznych, na mocy której samorządy mogą przekazywać swoje drogi do powiatu lub województwa.
I właśnie na czwartkowej sesji Rady Miejskiej, jeden z punktów, który rozpatrywali radni brzmiał "Projekt uchwały w sprawie pozbawienia drogi kategorii drogi gminnej". Podjęcie takiej uchwały dałoby oszczędności w budżecie gminnym, ale były pewne wątpliwości, które przedstawił burmistrz Cezary Błach, gdy radni podejmą decyzję o przekazaniu starej siódemki do województwa. Sejmik województwa w przeciągu 30 dni może przejąć "siódemkę" na własne utrzymanie, co jest raczej mało prawdopodobne. Może w zamian przekształcić inną drogę wojewódzką przechodzącą przez gminę (nr 751) i oddać ją na nasze utrzymanie lub wspomnianą "siódemkę" przekazać do powiatu. Z kolei powiat w przeciągu 30 dni może przeprowadzić takie same procedury jak województwo.
Konkludując, nie opłaca się przekazywać starej siódemki do województwa, ponieważ możemy na tym stracić. Po pierwsze trzeba się liczyć z tym, że województwo lub powiat nie wezmą wspomnianej drogi na własny garnuszek, a jeżeli tak to przekażą nam w zamian inne drogi. I czy to się opłaci, z pewnością nie, ponieważ droga E-7 wytrzyma jeszcze ok. 30 lat (ekspertyzy), a więc nie będzie potrzebowała kosztownych remontów. Natomiast drogi, które mogłyby trafić na nasze utrzymanie, a więc Mickiewicza, Bodzentyńska, Żeromskiego, Langiewicza (w zależności, kto by je przekazał) wiemy w jakim są stanie. Wtedy miasto na własny koszt musiałoby podjąć ich remonty.
Wobec takich argumentów użytych w czasie dyskusji radni nie podjęli uchwały o pozbawieni drogi E-7 kategorii drogi gminnej, tym samy pozostanie na utrzymaniu miasta i gminy Suchedniów.

czwartek, 24 września 2015

Tajemnicza rzeźba w parku

W nocy w suchedniowskim parku wyrósł pomnik. Nieznany "sprawca", czy raczej "sprawcy" postawili go w miejscu, gdzie dawniej była rzeźba psa. Pomnik poświęcony jest deskorolkarzowi Devisowi. Natomiast na plecach sympatycznego chłopca jest napis "Takiego świata ja nie chcę, więc go sobie ulepszę" O.S.T.R. Czyżby twórca tego pomnika chciał nam dać przekaz - cytując słowa O.S.T.R z piosenki "Brzydki, Zły i Szczery" - że ma dość aktualnego wyglądu naszego miasta i go upiększa na własną rękę?

Oblężenie Biedronki

Po ponad miesięcznej przerwie, w dniu dzisiejszym została otwarta suchedniowska Biedronka. Market został przebudowany, powiększony i unowocześniony. O tym jak popularnym miejscem zakupów jest ten punkt, najlepiej świadczyły dzisiejsze tłumy. Wszystkie okoliczne parkingi były zapełnione samochodami, nie mówiąc już o kupujących, na który czekały niespodzianki. Przed marketem stały również okolicznościowe kramy, a na mieście wracający z zakupów wyróżniali się po niesionych balonach. Szkoda tylko, że przy okazji remontu Biedronki nie zrobiono bezpośredniego wjazdu dla samochodów dostawczych z ul. Kieleckiej, a tak muszą się przeciskać ul. Fabryczną obok Urzędu Miasta.

Rozstanie z Żydami

W poniedziałek 21.09.1942 r. w "Sądny Dzień" na placu obecnego parku na przeciw Poczty w Suchedniowie, w godzinach przedpołudniowych spędzili Niemcy kilka tysięcy Żydów z Suchedniowa, Bliżyna, Bodzentyna, Bielin, Nowej Słupi, Wzdołu i Płocka. Pilnowali ich strażnicy Żydzi, Niemcy i Łotysze na służbie niemieckiej. Podobno ci ostatni odnosili się do przetrzymywanych tu Żydów ze szczególnym okrucieństwem. Bili ich i zabijali przy każdej okazji, np. tych, którzy o własnych siłach nie mogli iść już dalej.
Po skompletowaniu odpowiednio dużej grupy Żydów, część z nich młodych i zdrowych skierowali Niemcy do fabryki "Hasag" w Skarżysku-Kam., pozostałych, a głównie kobiety i dzieci załadowali do wagonów towarowych, na stacji kolejowej w Suchedniowie. Podłogi wagonów wysypali wapnem chlorowanym, a drzwi szczelnie zamknęli. Do Polaków próbujących dla spragnionych podać wodę Niemcy często strzelali. Po kilku godzinach postoju na stacji pociąg odjechał przez Skarżysko, Radom, Dęblin - prawdopodobnie do Majdanka.
Z suchedniowskich Żydów kilkunastu ukrywało się w domach prywatnych i kryjówkach urządzonych z narażeniem własnego życia przez dr Witolda Poziomskiego, sędziego Aleksandra Jankowskiego, leśniczego Józefa Kostyrkę, Nikodema Majewskiego, Jerzego Grygora, Teofila Dulębę w młynie, Marka Stobieckiego z Ogonowa, Cieślika z Krzyżki. Przetrzymali tylko nieliczni mężczyźni, np. bracia Herlingowie, Lejzerowicz i inni.
Wśród opiekunów prześladowanych Żydów byli często ludzie oddani sprawie, ale i tacy, którzy żywili ich do czasu, dopóki wytrzymali nerwowo lub mieli czym płacić, a później ujawniali ich Niemcom. Takie postępowanie ścigała i piętnowała wojskowa organizacja AK. (kronika Franciszka Gładysza).

środa, 23 września 2015

Wypadek na Berezowie


Dzisiaj ok. godz. 21 na ulicy Berezów doszło do wypadku. Kierujący samochodem osobowym marki Volkswagen Polo, prawdopodobnie nie zachował odpowiedniej prędkości i na zakręcie uderzył w drzewo. Na miejscu zdarzenia interweniowała suchedniowska straż, a poszkodowanego kierowcę zabrało pogotowie
Policja na miejscu wyjaśnia przyczynę wypadku.

Witamy jesień!

Witamy polską złotą jesień! Od północy mamy jesień kalendarzową, natomiast od godziny 10.20, kiedy Słońce znalazło się w punkcie Wagi (obecnie znajduje się w gwiazdozbiorze Panny), nastała ta astronomiczna. Tej jesieni już 28 września, będzie okazja zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. Jesienią będzie można także zobaczyć na niebie spadające gwiazdy z rojów meteorów takich, jak Drakonidy (około 9 października), Orionidy (ok. 21 października), Leonidy (ok. 18 listopada), a przede wszystkim Geminidy (ok. 14 grudnia). 

Walki partyzanckie w suchedniowskich lasach

Pomnik w Zaleziance.
Przebywające na naszych terenach oddziały partyzanckie podejmowały już od 1942 r. śmiałe ale i niebezpieczne akcje bojowe. Napadały na niemieckie pociągi wojskowe, samochody, banki, posterunki żandarmerii, odbijały transporty więźniów, likwidowały uciążliwych zdrajców.
Na szosie na Baranowskiej Górze 26 lutego 1942 roku patrol Kedywu złożony z 13 partyzantów pod dowództwem ppor. Waldemara Szwieca "Robota" i por. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego "Nurta" zatrzymał kilka samochodów niemieckich, a między nimi i samochód dyrektora "Hasagu" w Skarżysku, nastraszył Niemców, zdobył 118000 złotych, umundurowanie wojskowe, broń i amunicję.
Patrol Gwardii Ludowej zlikwidował w restauracji Wacława Włodarczyka na Bugaju w dniu 5 lutego 1943 roku 2 Vorschutzów znanych ze szczególnej brutalności wobec ludności polskiej. W zamieszaniu zginął tam znany przemysłowiec drzewny Walenty Kozłowski.
W Zaleziance - Wyciąg z Komunikatów Dowództwa Głównego GL i AL: W dniu 14 V 1943r. oddział partyzancki GL im. M. Langiewicza (dawniej im. Ziemi Kieleckiej) pod dowództwem oficera Sztabu Głównego Franciszka Księżarczyka "Michała" stoczył bitwę z hitlerowcami koło wsi Zalezianka. Hitlerowcy stracili wtedy ponad 30 zabitych, partyzanci 3 zabitych i 3 rannych. Do zabitych należał Mieczysław Kowalski - Sekretarz Komitetu Okręgowego PPR w Kielcach. (kronika Franciszka Gładysza).

wtorek, 22 września 2015

Zaproszenie na event naukowy w "Jedynce"

Eksperymenty naukowe, ścianka wspinaczkowa, wirtualne hełmy, pokazy robotów, czy drukarka 3D... To tylko niektóre atrakcje jakie swoim uczniom ufunduje w najbliższą niedzielę Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchedniowie. 27 września odbędzie się na jej terenie piknik naukowy organizowany przez cenionego w całej Polsce edukatora – firmę Roboty i Spółka.
Firma Roboty i Spółka już od kilku lat promuje w całym kraju nauki ścisłe, zarażając dzieci i młodzież miłością do fizyki, chemii, biologii, informatyki, a w szczególności do robotyki. Znana jest także z występów medialnych, m. in. w Dzień Dobry TVN i w Pytaniu na Śniadanie.
27 września jej młodzi edukatorzy odwiedzą Suchedniów i będą wciągać w naukową przygodę uczniów tamtejszej szkoły.
Event potrwa od 14.00 – 18.00. W tym czasie dzieciaki będą mogły odwiedzić otwarte stoiska warsztatowe, na których będą miały niepowtarzalną szansę zbudowania własnych inteligentnych robotów. Kulminacyjnym punktem warsztatów będzie olimpiada stworzonych przez dzieci maszyn.
Te z nich, których energia nie zostanie spożytkowana przez zajęcia intelektualne, będą mogły powspinać się po olbrzymiej ściance wspinaczkowej w kształcie robota.
Ci, którzy w realu unikają dużych wysokości, będą mogli przenieść się także w wirtualną rzeczywistość. Dzięki najnowocześniejszemu sprzętowi 3D – hełmom Oculus Rift. każdy chętny poczuje się jak pilot myśliwca, albo przejedzie się wirtualną kolejką górską... Jak przystało na dziecięcy event nie zabraknie także waty cukrowej. 
- Bardzo nas cieszy, że już niebawem spotkamy się z dzieciakami ze szkoły w Suchedniowie. Słyszeliśmy, że to placówka z 80 letnią tradycją, której uczniowie chętnie angażują się w życie szkoły i wykazują ogromny pęd do nauki. Zapewniam, że w czasie 4 godzin spędzonych z nami nie będą się nudzić i przekonają się, że nauka wcale nie jest nudna – mówi Krzysztof Bieńkowski, właściciel firmy Roboty i Spółka.
A więc w najbliższą niedzielę czekają na uczniów atrakcje, jakich jeszcze w Suchedniowie nie było. W imieniu organizatorów zapraszam!

"Pomocne dłonie" w Przedszkolu

Wolontariusze.
"Trzeba bowiem życzliwości i dobroci, aby pomagać.
Trzeba wielkości ducha, aby pomagać bezinteresownie.
Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody,
wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń".
W świecie pogoni za własnymi sprawami, w świecie pośpiechu i braku czasu często nawet dla najbliższych, można odnaleźć kogoś, kto zauważy problemy innych. Kogoś, kto wyciągnie dłoń, by nieść bezinteresowną pomoc. Tak też było w sobotę, 19 września, kiedy to do naszego przedszkola zawitali członkowie Działu Komunikacji i Mediów Firmy ASSECO POLAND. Przyjechali, by w ramach wolontariatu wykonać prace użytkowe na rzecz naszej małej społeczności. Śmiało można stwierdzić, iż są to "wielcy ludzie" z terenu całej Polski, wchodzący w skład fundacji Nowe Perspektywy. Pracowali zarówno mężczyźni, jak i kobiety, w myśl zasady "żadna praca nie hańbi". W ciągu kilku godzin oczyścili urządzenia na placu zabaw, aby mogły zostać z kolei na nowo pomalowane. Oczyścili plac ze starych betonowych fundamentów, gdzie niegdyś znajdowały się metalowe urządzenia. Wywieźli stary, brudny już piach, przygotowując tym samym piaskownice na przywiezienie nowego piasku. Jeśli tylko pogoda pozwoli, przedszkolaki będą mogły jeszcze w tym roku stawiać babki w czystym już piasku. Kolejną inwestycją wykonaną w dniu dzisiejszym przez wolontariuszy ASSECO było gruntowne przygotowanie 21 m chodnika pod ułożenie kostki brukowej. 
Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni, że to właśnie nasze przedszkole zostało wybrane do współpracy. Jesteśmy dumni z tego, że ktoś okazał nam wielkie serce oraz zwykłą ludzką życzliwość. W tym miejscu można z uśmiechem na twarzy powiedzieć, iż sobotni dzień jest jedynie początkiem krzewienia dobra. (info: Przedszkole, więcej zdjęć KLIKNIJ).

Szlachetna paczka w Suchedniowie

Dołącz do Drużyny SuperW – zostań wolontariuszem!
Co roku do SZLACHETNEJ PACZKI i AKADEMII PRZYSZŁOŚCI zgłaszają się osoby zainspirowane ideą mądrej pomocy – bohaterowie zmiany społecznej. Tworzą Drużynę SuperW, łączą biednych i bogatych.
W tym roku walczymy z biedą ze zdwojoną siłą – zapraszamy Cię do zostania wolontariuszem AKADEMII PRZYSZŁOŚCI lub SZLACHETNEJ PACZKI, co oznacza, że sam wybierasz rolę, w jakiej zmieniasz świat. Jako SuperW Akademii pomożesz dziecku przejść od porażki w szkole do sukcesu w życiu, a jako SuperW Paczki przekażesz impuls do zmiany potrzebującej rodzinie.

poniedziałek, 21 września 2015

Biegali w Daleszycach

W sobotę, 19 września w Daleszycach odbył się II Cross o Puchar Nadleśniczego. Na malowniczej trasie o długości 7,3 km, prowadzącej przez tamtejsze lasy biegali również suchedniowianie, a wśród nich Michał Gałczyński, Dariusz Barański, Damian Orzechowski. Niestety nie posiadam wyników, ale uczestnicy podkreślali, że właśnie w tym biegu nie chodziło im o czasy i miejsca ale o dobrą zabawę i taka była.

Jest co wspominać... Wakacyjne relacje

Chociaż w powietrzu czuć już nadchodzącą jesień, a dzieci zasiadły w szkolnych ławkach, wrócimy do wakacyjnych wspomnień. W bieżącym roku - podobnie jak w latach poprzednich - Świetlica Środowiskowa przy Parafii Św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie zorganizowała dla dzieci letnie półkolonie. Przez 6 tygodni –  od 2 lipca do 7 sierpnia, w godzinach od 10.00 do 15.00  dzieci miały zapewnioną opiekę. Uczestniczyły w różnorodnych zajęciach  artystyczno -  rekreacyjnych i uczyły się  jak bezpiecznie, ciekawie i twórczo spędzać wolny czas. Z radością brały udział w bliższych i dalszych wyprawach turystycznych, odkrywały ciekawe zakątki rodzinnego miasta i regionu, poznawały jego kulturę i historię.
Gry, zabawy, ogniska i liczne wycieczki codziennie przyciągały nowe twarze  i miło było słychać często pytania: „czy można się jeszcze zapisać?”. Gdy tylko dopisywała pogoda były organizowane piesze i rowerowe wycieczki oraz wyjścia nad zalew. W naszym mieście dzieci zwiedziły  między innymi: Leśną Klasę przy Leśniczówce na Kruku, stadninę koni u Pana Grzesia Pytonia,  Domek Myśliwski na Opalu, Źródełko na Burzącym Stoku, Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich oraz Centrum Kształceniowo Integracyjne w Michniowie, Rezerwat Przyrody „Kamień Michnowski”, „Skałki” na Stokowcu oraz zalew na Rejowie. Młodzi piechurzy pokonywali kilkukilometrowe trasy bez najmniejszych kłopotów.

niedziela, 20 września 2015

Derby dla Granatu

Juniorzy z GKS Górno.
W dniu dzisiejszym w Skarżysku w meczu o mistrzostwo klasy okręgowej miejscowy Granat wygrał z Orliczem 2:0. Spotkanie było wyrównane, a miejscowi zwyciężyli tylko dlatego, że w naszej drużynie brakowało zawodnika potrafiącego strzelić gola. Najbliżej tego był Szymon Gryz, kiedy po jego uderzeniu piłka trafiła w słupek. W pierwszej połowie więcej z gry mieli skarżyszczanie, ale pare groźnych kontr w wykonaniu biało-niebieskich ostudziło ich zapędy. Kto wie, czy nie decydującym momentem na boisku było ukaranie drugą żółtą, a w konsekwencji czerwona kartką Łukasza Tuśnio. Tutaj pikanterii dodaje fakt, że nikt na trybunach ani sam piłkarz nie widział pierwszej żółtej kartki. Nasza drużyna mimo osłabienia dążyła do strzelenia bramki, ale pod koniec meczu gospodarze skontrowali i zapewnili sobie trzy punkty.
Granat - Orlicz 2:0 (0:0)
1:0 Witkowski Mateusz (47')
2:0 Rogoziński Karol (84')
Orlicz: Ścisłowicz - Bator, Górecki, Nowak (88' Banaczkowski Marek), Banaczkowski Maciej (67. Skarbek) - Świtowski Karol, Rzeszowski, Gryz, Tuśnio - Słoń (84' Grudniewski), Moskal (59' Sikora).
W sobotę juniorzy Orlicza przegrali na własnym boisku z GKS Górno 2:3. Dużo gorzej wypadli trampkarze, którzy również w Suchedniowie grali z ŁKS Łagów i ponieśli klęskę 0:8. Nie mogło być inaczej, skoro na murawę wybiega 9 (słownie dziewięciu) zawodników, w tym dwóch bramkarzy. Jedynie młodzicy starsi przywieźli komplet punktów, gdyż wygrali w Rykoszynie z tamtejszym Sokołem 6:1. W Skarżysku grali jeszcze orlicy, ale na chwilę obecną nie posiadam wyników.

Rywalizacja na Endomondo

Powoli sezon biegowo-rowerowy dobiega końca. Pisałem o startach Suchedniowian w zawodach lokalnych i ogólnopolskich, ale najbardziej cieszy coraz większa liczba biegających i jeżdżących na rowerach w naszym mieście. Z myślą o tych wszystkich uprawiających sport przez duże "S" i amatorów powstała aplikacja Endomondo na urządzenia mobilne, za pomocą której można między innymi mierzyć dystans i czas jego pokonania i porównywać z innymi użytkownikami smartfonów. Właśnie na Endomondo założyłem grupę Suchedniowski Sport, której uczestnicy rywalizują w kategorii "spalanie kalorii". Rywalizacja trwa do końca roku, a wśród jej uczestników zostanie rozlosowana nagroda niespodzianka. Traktujmy to jako zabawę, do której zapraszam!

Spotkanie przedsiębiorców z powiatu skarżyskiego

Pierwsza z lewej Magdalena Radomska.
W piątek, 18 września w skarżyskim hotelu "Promień" odbyło się spotkanie przedsiębiorców ze Stowarzyszenia Przedsiębiorców Powiatu Skarżyskiego (SPPS), wśród których byli również Suchedniowianie. Pomiędzy zaproszonymi gośćmi był burmistrz Cezary Błach, który w swoim wystąpieniu poparł inicjatywę powstania SPPS. Ponadto w Zarządzie Stowarzyszenia zasiada Magdalena Radomska, która pełni funkcję skarbnika. W swoim wystąpieniu p. Radomska między innymi poprosiła o poparcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych, gdzie będzie kandydować do Sejmu RP z Nowoczesnej.pl Ryszarda Petru. A przy okazji, pewnie mało kto wie, że sekretarzem okręgowym Nowoczesnej.pl jest suchedniowianin Eugeniusz Marek Cichoński, prywatnie mój szkolny kolega.

A może by tak w Suchedniowie

Trasa w Kielcach.
W ten weekend w Kielcach i Końskich otwarto nowe ścieżki rowerowe, które mogą służyć również biegającym jak i spacerującym. Tak się złożyło, że przed ich oficjalnym otwarciem przejechałem obie trasy rowerem.
Trasa z Końskich do Sielpi wchodzi w skład Wschodniego Szlaku Rowerowego "Green Velo" i wynosi ponad 10 kilometrów. Mam do niej swoje uwagi, ponieważ przebiega cały czas wzdłuż ruchliwej drogi i rowerzyści zamiast wdychać świeże powietrze wdychają spaliny. Przy wjazdach na prywatne posesje są zagłębienia i jedzie się jak na morskich falach, co z czasem człowieka irytuje, a ponadto przecinając inne ulice napotykamy na krawężniki, co też nie poprawia komfortu jazdy.
Natomiast ścieżka rowerowa w Kielcach zaczyna się nieopodal leśniczówki Dyminy, a kończy na ul. Kusocińskiego. Nie jest to nowy szlak, tylko poprawiony przez Nadleśnictwo Kielce odcinek przebiegający przez ich teren. I tutaj można mieć wiele zastrzeżeń, ale najważniejsze, że droga została zniwelowana i jest w miarę przejezdna. Gdy jechałem tam wiosną to były straszne kolejny wypełnione wodą, teraz jest dużo lepiej.
Pisałem już wielokrotnie o nieistniejących ścieżkach rowerowych w naszym mieście i gminie. Jednak jest miejsce w naszych lasach, które zmodernizowane małym nakładem sił może służyć mieszkańcom jako teren rekreacyjny. Mam na myśli trasę: Tesco - leśniczówka Kruk - składnica - droga do leśniczówki Osieczno - krzyżówka - ul. Żeromskiego - droga serwitutowa (lub stara siódemka) - Tesco. Być może Nadleśnictwo Suchedniów, podobnie jak Kieleckie wyjdzie naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców i udrożni leśną drogę biegnącą od ul. Żeromskiego do wspomnianej drogi do leśniczówki Osieczno. Kielce sięgnęły po środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Droga o której wspomniałem jest częściowo przejezdna, ale nie na całej długości. Inną trasę można poprowadzić starą kolejką, gdzie według mnie wystarczy przyciąć drzewa i zniwelować niektóre odcinki, aby ścieżka była przejezdna (starą kolejkę wykorzystano np. w lesie za Barczą i Wilkowem).

sobota, 19 września 2015

Terminarz orlików Orlicza

Wydział Gier Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej w Kielcach opracował terminarz rozgrywek w kategorii Orlik starszy (rocznik 2005 i młodsi). Orlicz znalazł się w grupie V, i będzie rywalizował z drużynami: PAS Skarżysko, Spartakus Daleszyce, MSS Masłów, Łysica Bodzentyn. Mecze rozgrywane są w formie turniejów, tzn. każdy klub jest organizatorem turnieju. Pierwsze mecze już dzisiaj w Skarżysku, a później w Daleszycach (27 września), Masłowie (4 października), Bodzentynie (11 października) i w Suchedniowie (18 października).

Wieczór autorski Tomasza Piwko


W piątkowy wieczór, 4 września w sandomierskim Ratuszu odbyło się spotkanie autorskie z Tomaszem Stanisławem Piwko, stanowiące premierę wydawniczą tomiku poetyckiego "Lepszy".
Poeta opowiadał o swojej poetyce oraz źródłach inspiracji. - Jestem autorem tego tomiku, sam wszystko napisałem, lecz nie wszystko sam przeżyłem. Jestem autorem, a może nawet czasami poetą. Poetą, bo ponoć poeci niosą przesłanie. Mam nadzieję, że to, co piszę, może kogoś wzruszyć, zastanowić, pobudzić do refleksji, nawiązać jakiś dialog. Te wiersze nieraz są mądrzejsze ode mnie - mówił o swojej twórczości poetyckiej Tomasz Stanisław Piwko. -Inspirują mnie przede wszystkim sytuacje, sytuacje życiowe. Uważam, że trzeba być blisko życia, blisko przeżyć ludzkich, nastrojów, emocji, zdarzeń, wydarzeń, przerażeń i różnych takich historii... W ostatnim tomiku zostało to mocno zaakcentowane - dodał, opowiadając o swoim najnowszym tomiku pt. "Lepszy".
Uzupełnieniem rozmowy z poetą, które poprowadziła dr hab. Elżbieta M. Kur, były występy muzyczne artystów z Wiednia - Ayako Ono (fortepian) oraz Tomasza Piętaka (baryton). W ich repertuarze były m.in. pieśni Mieczysława Karłowicza i Fryderyka Chopina.
Tomasz Stanisław Piwko - debiutował tomikiem poezji "Lepiej" w 2012 r. Poeta konserwator. Mieszka w Suchedniowie. Absolwent Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zawodowo związany z sektorem finansów i bankowości.

piątek, 18 września 2015

Sportowy weekend

W niedzielę, 20 września o godz. 16 w Skarżysku na stadionie Granatu zostaną rozegrane derby powiatu skarżyskiego. Granat podejmie Orlicz Suchedniów w meczu o mistrzostwo klasy okręgowej. Jeszcze nie tak dawno rozgrywano derby w III lidze, ale kluby przechodzą ciężkie dni. Aktualnie w gorszej sytuacji jest suchedniowski, ponieważ w pięciu spotkaniach wygrał tylko jedno, a cztery przegrał. Odwrotnie Granat, cztery wygrał i tylko jedno zremisował. Tak więc faworytem najbliższego meczu są skarżyszczanie, ale póki piłka w grze... Dotychczas pierwsze drużyny tych klubów rozegrały 36 meczów mistrzowskich, z czego Granat wygrał 19, 8 zakończyło się remisem, a 9 zwycięstwem Orlicza, bramki 80:46 dla Granatu. Ostatnie starcie tych zespołów miało miejsce w III lidze w sezonie 2011/2012 i zakończyło się wysokimi wygranymi Granatu (3:0, 5:0).
Junior starszy:
19 września (sobota) godz. 13 Orlicz - GKS Górno
Trampkarz starszy:
19 września (sobota) godz. 11 Orlicz - ŁKS Łagów
Młodzik starszy:
19 września (sobota) godz. 10 Sokół Rykoszyn - Orlicz
Orlik starszy:
19 września (sobota) godz. 10 turniej w Skarżysku

Uczniowie z Suchedniowa poznają żydowską historię swojego miasta

W czwartek, 17 września 2015 r. uczniowie z Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Suchedniowie rozpoczęli warsztaty w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.Warsztaty odbyły się dotychczas z ogromnym sukcesem w ponad 200 szkołach w około 130 miejscowościach całej Polski.
Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.
Podczas czterech warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską, a następnie pod opieką trenerów Forum przygotują trasę spaceru upamiętniającego przedwojenną historię ludności żydowskiej z Suchedniowa. Efekty tej pracy zaprezentują mieszkańcom miasta podczas wycieczki finałowej. Sprawozdanie z wycieczki weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni na początku stycznia 2016 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu w Warszawie.

Zaproszenie na sesję Rady Miejskiej

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się w czwartek, 24 września o godz. 14 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica". Tematyka obrad dotyczyć będzie m.in.:
- informacja o przygotowaniu placówek oświatowych do roku szkolnego 2015/2016.
- informacja Burmistrza MiG o przebiegu wykonania budżetu Gminy Suchedniów za I półrocze 2015r.,
- informacja o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym o przebiegu realizacji przedsięwzięć, o których mowa w art.226 ust.3 ustawy o finansach publicznych i informacja o przebiegu wykonania planu finansowego instytucji kultury za I półrocze 2015r.
- projektu uchwały w sprawie ustawienia pomnika z napisem „W Hołdzie Nauczycielom Tajnego Nauczania na Ziemi Suchedniowskiej w latach 1939-1945”.
- trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli, prowadzonych na terenie Gminy Suchedniów oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji.
- zmian w budżecie Gminy Suchedniów na 2015r.
- projektu uchwały w sprawie pozbawienia drogi kategorii drogi gminnej (dot. „starej E-7”)
- projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odpłatne nabycie nieruchomości gruntowej.
- projektu uchwały w sprawie wyznaczenia dodatkowego przedstawiciela Gminy Suchedniów do Zgromadzenia Członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.