Strony

poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Wyniki biegów na Kruku

Zgodnie z obietnica zamieszczam wyniki z biegów o "Puchar Kruka". Rafał Czarnecki z Bliżyna, zwycięzca tegorocznej edycji na dystansie 11 kilometrów uzyskał czas 40.10, co plasuje go na 4 miejscu w tabeli wszech czasów. Zwyciężczyni w kategorii kobiet, Katarzyna Domańska z Majkowa wynikiem 49.10 zajmuje 2 miejsce w tabeli wszech czasów i co ciekawe sympatycznej Kasi przypada trzecia lokata z czasem 51.43 uzyskanym rok temu.
Inaczej sytuacja wygląda na dystansie 5 kilometrów, gdzie zwycięzca Aleksander Dragan z Kielc uzyskał czas 16.13 i otwiera nim listę wszech czasów. Na drugim miejscu jest dotychczasowy lider list Damian Wysocki (Podlesie) 16.17, a na trzecim ponownie Dragan - 16.21. Wśród kobiet Olga Pierzak z Morawicy z czasem 21.43 zajmuje 2 miejsce na liście wszech czasów.
Na podstawie tego podsumowania można śmiało stwierdzić, że upalna pogoda nie przeszkadzała w uzyskaniu bardzo dobrych wyników, które są do sprawdzenia TUTAJ. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Jest umowa na projekt drogi wojewódzkiej

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach zawarł umowę na opracowanie projektu przebudowy drogi wojewódzkiej nr 751 przebiegającej na terenie gminy Suchedniów (ulice Mickiewicza, Bodzentyńska, Berezów oraz droga przez wieś Michniów).
Projekt obejmował będzie m.in. przebudowę skrzyżowania ul. Mickiewicza ze starą trasą S-7 w okolicach Tesco w formie ronda oraz ulicy Mickiewicza z ul. Bodzentyńską, budowę ścieżki rowerowej z Suchedniowa do Michniowa, przebudowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz budowę kanalizacji deszczowej.
W marcu 2015 roku na Sesji Rady Miejskiej uroczyście parafowane zostało porozumienie dotyczące realizacji tej inwestycji pomiędzy Burmistrzem Suchedniowa Cezarym Błachem a Panem Janem Maćkowiakiem Wicemarszałkiem Województwa Świętokrzyskiego. Porozumienie to zostało również podpisane przez Marszałka Województwa Pana Adama Jarubasa.
W ramach porozumienia Gmina Suchedniów zobowiązała się do udzielenia województwu pomocy finansowej w wysokości 200.000 zł na opracowanie projektu przebudowy drogi.
Po przeprowadzonym w miesiącu czerwcu postępowaniu przetargowym na wybór firmy projektowej okazało się, że najtańsza oferta znacznie przekroczyła kwotę określoną w porozumieniu i podjęcie dalszych działań stanęło pod znakiem zapytania. Jednakże rozmowy Burmistrza z Marszałkiem i Wicemarszałkiem Województwa doprowadziły do dołożenia brakującej kwoty przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.
Ostatecznie została podpisana umowa na opracowanie dokumentacji projektowej na kwotę 552.885 zł z terminem realizacji do 30.11.2016.  Podjęcie prac budowlanych nastąpi najwcześniej w 2017 roku i finansowane one będą przez budżet województwa świętokrzyskiego i fundusze unijne.
Do tego czasu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i starej E-7 Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich podejmie działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa do czasu docelowej przebudowy skrzyżowania. Ustalenie takie zostało podjęte po odbytej w dniu 26 sierpnia Komisji Bezpieczeństwa, zwołanej na wniosek Burmistrza skierowany do Dyrektora Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Turniej Charytatywny w Wąchocku

Burmistrz Błach w jednej z konkurencji
(fot. jacenty Kita).
W sobotę, 29 sierpnia w Wąchocku został przeprowadzony Pierwszy Międzygminny Turniej Charytatywny. Imprezę zorganizowała Świętokrzyska Akademia Sportu. W turnieju piłkarskim uczestniczyły również dzieci z Suchedniowa.  W ramach wspomnianego Turnieju odbył się Pierwszy Trójbój Samorządowy z udziałem przedstawicieli naszej gminy na czele w burmistrzem Suchedniowa Cezarym Błachem. Finał odbędzie się w Suchedniowie 12 września. (więcej zdjęć na fanpage).

Dożynki powiatowe

Na dożynkach (fot. Jacenty Kita).
W niedzielę, 30 sierpnia w Skarżysku-Kamiennej odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne z udziałem przedstawicieli naszej gminy. Po Mszy św. dziękczynnej odbytej w kościele św. Brata Alberta, korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na plac Staffa, gdzie odbyła się część obrzędowo-artystyczna.
Po przemówieniach zaproszonych gości, włodarze gmin, w tym burmistrz Suchedniowa Cezary Błach podzielili się z mieszkańcami chlebem. W części artystycznej zaprezentowali się przedstawiciele poszczególnych gmin, naszą reprezentowały Michniowianki z Michniowa. Wystąpiła również Suchedniowska Orkiestra Dęta, a swoje stoisko miała Janina Młodawska z Michniowa. Ponadto przeprowadzono wiele konkursów, w tym na najpiękniejszy wieniec i potrawę regionalną. W tym drugim konkursie druga lokata przypadła dla KGW z Mostek za przepyszne "Pyzy Mosteckie". (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Wjechał rowerem na Malino Brdo

G. Michnowski na jednej z górskich tras.
Ten weekend obfitował w wydarzenia sportowe z udziałem Suchedniowian. Pisałem już o biegach o Puchar Kruka (będą jeszcze wyniki i fotki) i meczu Orlicza. Są w naszym mieście pasjonaci sportu, do takich z pewnością należy dyrektor Zespołu Szkół Grzegorz Michnowski, który w niedzielę wybrał się na Słowację aby uczestniczyć tam w nietypowym wyścigu kolarskim.
W okolicach Ruzomberoka jest rozgrywany wyścig o frapującej nazwie "Vlkolinsky drapak", który polega na wjechaniu odsłoniętym górskim stokiem z pięknej (wpisanej na listę UNESCO) górskiej wioski Vlkolinec do popularnej stacji narciarskiej Malino Brdo. I właśnie z tym podjazdem długości 5,7 kilometra zmierzył się Grzegorz Michnowski, dodam tylko, że w niesamowitym upale. Zajęło mu to 28 minut, ale jak się okazało był to dobry wynik, ponieważ w klasyfikacji Open zajął 12 miejsce, a swojej kategorii wiekowej 4.
Prezes Suchedniowskiego Stowarzyszenia Cyklistów, bo i taką funkcję sprawuje Grzegorz Michnowski przejechał samochodem ponad 700 kilometrów, by przejechać się na rowerze w niecałe pół godziny i zająć czwartą lokatę, najbardziej nielubianą przez sportowców. Jednego można zazdrościć p. Grzegorzowi - pięknych widoków - o ile miał czas je podziwiać.

niedziela, 30 sierpnia 2015

Udana impreza biegowa na Kruku

Suchedniowianie na mecie.
Niech żałują Ci, którzy nie byli w niedzielę na biegach o "Puchar Kruka". Impreza z roku na rok jest coraz lepsza i nie mam tu na myśli samej organizacji, ale również poziom sportowy. Uczestnicy zjechali dosłownie z całej Polski, byli wśród nich mieszkańcy między innymi Olsztyna, Warszawy, Kielc, Skarżyska nie wspominając już o licznej reprezentacji z Suchedniowa. W gronie startujących było bardzo dużo kobiet, co tylko może cieszyć. Ogółem zawody ukończyło 127. uczestników, w tym 40 kobiet (!). Na dystansie 5 kilometrów rywalizowało 54 zawodników, a na dłuższym 73.
Najlepsze trójki odebrały puchary i dywaniki od Kleen-Tex, a wszyscy pamiątkowe medale. Po biegach na jego uczestników czekał ciepły posiłek oraz napoje, z których mogli skorzystać również widzowie, a tych jak zawsze nie zabrakło. Korzystając z pięknej pogody na zawody wybrały się całe rodziny z dziećmi. I własnie wśród najmłodszych największym powodzeniem cieszył się słodki poczęstunek w postaci tortu. W części artystycznej, na zakończenie imprezy wystąpił zespół NicTuPoNas ze Skarżyska oraz Klaudia Tumulec i Kamil Brzoza z Suchedniowa.

270 minut bez gola!

Orlicz w tym sezonie jeszcze nie strzelił gola. Dzisiaj podejmował na własnym boisku Spartę Dwikozy i niespodziewanie przegrał 0;1. Piszę niespodziewanie, ponieważ rywale sąsiadowali z naszą drużyną w tabeli (zero punktów), a w poprzednim sezonie tylko fuksem utrzymali się w okręgówce. Szkoda straconych punktów, tym bardziej, że biało-niebiescy nie zachwycili swoją gra, ale z pewnością nie byli gorsi. Rywale mieli dwie okazje, z czego jedną wykorzystali. Nasi piłkarze nie mieli tego szczęścia. Najlepsze okazje mieli w 46 minucie, gdy piłka po główce Słonia przeszła nad poprzeczką, w 62' po strzale Rzeszowskiego bramkarz wybił piłkę na róg, w 82' Tusznio strzelił tuż nad poprzeczką. Goście mogą podziękować swojemu golkiperowi za wyjęcie piłki z samego okienka po uderzeniu Gryza w 90 minucie. No cóż, trzeci mecz bez punktów i bramek, ale jest mała progresja i być może za tydzień w Miedzianej Górze zapunktują.
Orlicz - Sparta Dwikozy 0:1 (0:1)
0:1 Marzec Patryk (16')
Orlicz: Ścisłowicz - Bator, Górecki, Nowak, Grudniewski (37' Banaczkowski) - Świtowski Karol (77' Jackowski), Rzeszowski, Gryz, Tuśnio - Słoń (83' Moskal), Notzel (68' Sikora).
Juniorzy starsi bez punktów
Moravia Morawica - Orlicz 6:1

Na Kruku biegali w upale

W dniu dzisiejszym odbyły się biegi o "Puchar Kruka". To już trzecia edycja tych coraz popularniejszych zawodów rozgrywanych na trasach biegnących przez las za leśniczówką przy ulicy Zagórskiej. Tym razem uczestnicy musieli się zmierzyć nie tylko z własnymi słabościami, ale i z upałami towarzyszącymi im na całej trasie.
Bieg na 11 kilometrów wygrał Rafał Czarnecki z Bliżyna w czasie 40.10, wśród kobiet najszybsza była Kasia Domańska z Majkowa w czasie 49.10.
Na trasie 5 kilometrowej triumfowali: Aleksander Dragan z Kielc - 16.13 i Olga Pierzak z Morawicy - 21.43.
Wkrótce podam kompletne wyniki i foto relację.

Młyn i stawidła w Jędrowie

Przejeżdżając przez Suchedniów rowerem w miarę możliwości staram się odwiedzić Jędrów, a w szczególności stary młyn. Jak już wielokrotnie pisałem aktualnie poddawany jest generalnemu remontowi i trzeba przyznać, że odzyskuje dawny błysk. Zmienia się również otoczenie młyna, jak chociażby powracają zniszczone murki. Zmieniło się również na samej Kamionce, gdzie powstały nowe stawidła. Tym samym młyn na Jędrowie staje się jednym z nielicznych obiektów w Suchedniowie, które udało się ocalić od zniszczenia.

Apel Nadleśnictwa i Straży Pożarnej

Mijający miesiąc Sierpień jest dla rolników miesiącem wzmożonej pracy związanej ze zbiorem żniw i płodów rolnych, w związku z powyższym
Nadleśnictwo Suchedniów, Skarżysko jak i Komenda Straży Pożarnej w Skarżysku, zwraca się z apelem do rolników z powiatu Skarżysko-Kamienna o zachowanie ostrożności przy pracach rolnych oraz szczególną uwagę przy obchodzeniu się ogniem otwartym.
Mając na uwadze bezpieczeństwo zwracamy się z apelem do rolników z terenu naszego powiatu o zwiększenie ostrożności przy pracach związanych z żniwami oraz zwrócenie szczególnej uwagi na obchodzenie się z ogniem. Jeśli jesteśmy świadkami, że ktoś podpala trawy lub pozostałości po zebranych płodach rolnych – reagujmy, ponieważ utrzymująca się w ciągu bieżącego miesiąca niska wilgotności gleby oraz ściółki leśnej może doprowadzić do powstania bardzo dużego zagrożenia pożarowego i tragicznych następstw. Pożary lasów rozwijają się z niesamowitą szybkości jak i dynamiką, a niska wilgotność ściółki dodatkowo powoduje, że opanowanie takiego pożaru jest niezwykle trudne.
Dlatego pamiętajmy, że:
wypalanie traw jest niebezpieczne,

sobota, 29 sierpnia 2015

Jutro biegamy na Kruku

W niedzielę po raz trzeci będziemy świadkami rywalizacji biegaczy podczas biegów o "Puchar Kruka". Impreza zorganizowana przez Emila Naszydłowskiego zdobywa z roku na rok coraz większą popularność. W 2013 roku na starcie stanęło 64 uczestników, rok temu 110, a na dzień dzisiejszy zapisało się i wpłaciło startowe już 84, a wszystkich zgłoszonych jest 145.
Ciekawe, czy padnę rekordy, które wynoszą:
11 kilometrów - Marcin Stokowiec (Kielce) - 37.12
11 kilometrów - Sabina Jarząbek (Niestachów) - 46.47
5 kilometrów - Damian Wysocki (Podlesie) - 16.17
5 kilometrów - Klaudia Kotańska (Skarżysko) - 20.44
W zawodach weźmie udział duża grupa Suchedniowian, którzy również mają szansę pobić rekordy naszego miasta.
11 kilometrów - Michał Janduła - 46.25
11 kilometrów - Luiza Bolechowska - 59.53
5 kilometrów - Kamil Jasiński - 20.59
5 kilometrów - Magdalena Rębak - 28.30
Jednak wszystkim, którzy ukończą rywalizację należą się gratulacje. A więc do zobaczenia na trasach.

Świetne wyniki egzaminów zawodowych

Na sali egzaminacyjnej.
W piątek, 28 sierpnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznych egzaminów zawodowych w szkołach ponadgimnazjalnych. Jak co roku, bardzo dobrze wypadli uczniowie Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza, zmagający się z niełatwymi zadaniami z zakresu gastronomii, fryzjerstwa oraz mechaniki samochodowej. Przez gęste sito egzaminacyjne pomyślnie przebrnęło 28 spośród 34 zdających, a warto przypomnieć, że jest to egzamin trudniejszy, niż np. matura – aby go zdać, na etapie pisemnym należy uzyskać 50%, zaś na praktycznym 75% punktów. O jakości kształcenia zawodowego w naszej szkole świadczy fakt, iż  siedmiu naszych uczniów zdobyło maksymalną ilość punktów z części praktycznej, a średni wynik tego etapu to 94%(!).
100% punktów uzyskali: Patrycja Dziędziela, Ewelina Korpacka, Wiktor Linek, Bartosz Miernik, Katarzyna Pajdo, Maria Sochacka, Sebastian Szafraniec. Gratulujemy uczniom oraz wychowawcom.
To jest kolejny argument dla Powiatu, aby szkoły nie przenosić do Skarżyska, a tym bardziej likwidować!

Sportowy weekend

W niedzielę, 30 sierpnia w Suchedniowie mamy dwie imprezy sportowe, najpierw w godzinach przedpołudniowych biegi o "Puchar Kruka", a po południu mecz Orlicza.
Biało-niebiescy podejmują o godz. 17 Spartę Dwikozy, z którą mają dodatni bilans spotkań mistrzowskich. Obie drużyny spotkały się 12 razy, z czego Orlicz wygrał 7 meczów, a 5 przegrał, stosunek bramek: 38:20. Co ciekawe pojedynki tych zespołów nigdy nie zakończyły się remisem.
Wcześniej, o godz. 11 obok leśniczówki przy ul. Zagórskiej odbędą się biegi na 5 i 11 kilometrów. Będzie to już trzecia edycja tej imprezy.
Natomiast w sobotę o godz. 13 swój pierwszy mecz rozegrają juniorzy starsi Orlicza. W Morawicy zmierzą się z Moravią.
W niedzielę w Łącznej na starcie staną kolarze rywalizujący w MTBCross Maraton. Początek zawodów o godz. 10.30.

piątek, 28 sierpnia 2015

Z Orliczem na mecz

Zarząd Klubu Sportowego "Orlicz Suchedniów" organizuje wyjazd na mecz U-21 Polska -Szwecja dnia 08.09.2015 (wtorek) godz 18.00 na Kolporter Arena Kielce.
Koszt wyjazdu: bilet ulgowy 5 zł, bilet normalny 10 zł, plus koszt przejazdu autokarem 7 zł.
Wyjazd autokaru spod hali przy ulicy Sportowej dnia 08.09.2015 między godziną 15.00 a 16.00.
Zapisy do dnia 02.09.2015 pod nr telefonu 604 241 446.
Prosimy o przygotowanie danych osobowych oraz numer pesel osoby zapisywanej.

Zaproszenie na spływ Kamienną

W sobotę, 12 września odbędzie się V Spływ Aleksandryjski rzeką Kamienną między Skarżyskiem a Starachowicami 
Trasa: Olszanka – próg z palami, zwany też Starym Młynem - Stara Przystań w Starachowicach, przed zalewem Pasternik.
Dystans – ok.12 km. 
Charakterystyka trasy - odcinek urokliwy, a rzeka na początku dzika. Sporadycznie mogą pojawić się zwalone drzewa w nurcie wymagające obniesienia lub pokonania. Obowiązkowa przenoska w Wąchocku - niestety długa. Kamienna na tej trasie nie jest trudna, jednak przy obecnym stanie wody może okazać się uciążliwa z uwagi na płycizny, ostre kamienie, konieczność brodzenia czy przeciągania kajaka. W trakcie lub końcu spływu prawdopodobnie ognisko.

Po akcji policji "Alkohol - Narkotyki"

W środę na terenie powiatu skarżyskiego policja przeprowadziła działania pod nazwą "Alkohol - Narkotyki". Funkcjonariusze w czasie tej akcji sprawdzili 299 kierujących, i tylko jeden z nich kierował pojazdem po alkoholu. Patrole można było spotkać również na terenie naszej gminy, jak chociażby w Ostojowie (foto).

czwartek, 27 sierpnia 2015

Będzie rondo obok Tesco?

Z Biura Poselskiego Marii Zuby otrzymaliśmy informację o kolejnych rozmowach prowadzonych przez posłankę w sprawie poprawy bezpieczeństwa na wylotach ulicy Mickiewicza (od strony ulic Bodzentyńskiej oraz Warszawskiej, przy TESCO).
W sierpniu, podczas spotkania z dyrektorem Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damianem Urbanowskim, posłance udało się doprowadzić do zmiany jego stanowiska odnośnie możliwości wykonania ronda przy TESCO oraz wysepki ułatwiającej ruch na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza z Bodzentyńską. Do tej pory władze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg nie dostrzegały bowiem potrzeby wykonania tych inwestycji, a za całkowicie wystarczające dla bezpieczeństwa uważały umieszczenie pulsujących znaków „Stop”. Takie stanowisko wyrażono m.in. w odpowiedzi na interwencję posłanki w tej sprawie jeszcze w 2012 roku.
Teraz sytuacja uległa zmianie. Dyrektor Urbanowski dostrzegł potrzebę budowy ronda przy TESCO, a także wysepki ułatwiającej ruch na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza z Bodzentyńską. Dyrektor Urbanowski zastrzegł jednak, że wykonanie tych inwestycji możliwe będzie przy aktywnym udziale gminy i starostwa. - Burmistrz Błach wyraził zainteresowanie sprawą i mam nadzieję, że szybko uda się doprowadzić do budowy ronda – mówi Maria Zuba. - Wybudowanie podobnego ronda bezpieczeństwa w Łagowie bardzo poprawiło bezpieczeństwo, a kosztowało poniżej stu tys. zł.
Kolejne tragiczne wypadki przy TESCO dowodzą, że modernizacja niebezpiecznego skrzyżowania jest konieczna. Doskonale rozumieją to mieszkańcy, którzy muszą jeździć starą siódemką przez feralne skrzyżowanie.
ps.
Czy w Zarządzie Dróg Wojewódzkich nie można było tego załatwić wcześniej, dopiero wtedy, gdy zdarzył się tragiczny wypadek?

Półkolonie w Ostojowie

Ekoterapia, karmelkowy relaks, lekcja wrażliwości, kosmiczny ład – taka była tematyka półkolonii letniej zorganizowanej w SSP w Ostojowie w dniach 17-21 sierpnia. Program półkolonii obejmował: Pływalnię krytą Koral w Morawicy, Centrum Geoedukacji w Kielcach, Szkołę wrażliwości w Kapkazach, Manufakturę Słodyczy w Kielcach, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach oraz warsztaty astronomiczne połączone z obserwacjami i prezentacją sprzętu astronomicznego prowadzone przez pracownika UJK w Kielcach.

Atrakcje na Jarmarku Suchedniowskim

W niedzielę, 23 sierpnia na placu przed Suchedniowskim Ośrodkiem Kultury „Kuźnica” odbył się tradycyjny „Jarmark Suchedniowski”. Piękna, letnia pogoda zachęciła liczne grono naszych mieszkańców do wyjścia z domu i obejrzenia ciekawej imprezy w jednym z najbardziej urokliwych zakątków naszego miasta.
Wystąpiły miejscowe zespoły, takie jak Zespół Pieśni i Tańca “Skokotliwi” z Mostek, suchedniowska orkiestra dęta pod dyrekcją Stefana Malinowskiego, oraz goście - Teatr Muzyczny “Nad Kamienną” ze Starachowic oraz Młodzieżowa Orkiestra Hut Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka pod dyrekcją p. Alicji Urbanowicz ze Staszowa. Ta ostatnia zrobiła prawdziwą furorę - szczególnie popisy solistów - rodzeństwa Urbanowicz. Widać, że odpowiednio zmotywowani młodzi ludzie mogą zdziałać wiele dobrego. Przyjemnie słuchało się tego zespołu oraz ich ciekawych aranży. Organizator przygotował wiele atrakcji również dla najmłodszych. Była zjeżdżalnia, dmuchańce, trampolina, stoiska z zabawkami.
Swoje stoiska mieli oczywiście rękodzielnicy. Nie zabrakło pszczelarzy oraz pań z Koła Gospodyń Wiejskich "Michniowianki" z Michniowa, przy których stoisku nie sposób było nie zatrzymać się choćby na chwilę i nie skosztować jadła świętokrzyskiego. Festyn mający na celu propagowanie rękodzielnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz ochrony środowiska naturalnego nie obyłby się bez konkursów ekologicznych przygotowanych przez Nadleśnictwo Suchedniów, które jednocześnie wspomogło finansowo imprezę. Odbyły się również konkursy dla najmłodszych i dorosłych, w których nagrody ufundował niezawodny Piotr Karbownik i jego firma. Imprezę zakończyła zabawa taneczna. Jarmark był okazją do rozstrzygnięcia tegorocznej edycji konkursu karaoke o czym już pisałem.
Organizator, czyli Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” w Suchedniowie pragnie podziękować wszystkim zespołom artystycznym występującym podczas Jarmarku, suchedniowskiej Policji, Grupie GT, Pani Bożenie Zegadło sprawującej opiekę medyczną, Panu Rafałowi Ciurze oraz firmom, które wsparły nas finansowo, czyli Nadleśnictwu Suchedniów oraz Sklepowi RTV/AGD Pana Piotra Karbownika. W dobry klimat imprezy dobrze wkomponował się mobilny catering pana Edwarda Krawczyka. (info i zdjęcia: SOK, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

środa, 26 sierpnia 2015

Zaproszenie na bezpłatny kurs z języka angielskiego

Od września, w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” planowane jest zorganizowanie - przygotowującego młodzież do egzaminu maturalnego – bezpłatnego kursu konwersacyjnego z języka angielskiego.
Kurs poprowadzi wieloletni praktyk, nauczyciel przygotowujący uczniów do egzaminów: FCE, CAE oraz egzaminów maturalnych z języka angielskiego -  Pani Małgorzata Wędrychowska-Pajek, wykładowca z Politechniki Świętokrzyskiej.
Pierwsze zebranie dla chętnych odbędzie się  na początku września i każdy kto będzie chciał skorzystać z kursu otrzyma do rozwiązania test oraz przeprowadzona będzie z nim rozmowa kwalifikacyjna. Spotkania będą się odbywać raz w tygodniu, w godzinach popołudniowych.
Osoby zainteresowane kursem proszone są o zgłaszanie się do Urzędu Miasta i Gminy  do 30 sierpnia.
Zachęcamy młodzież do skorzystania z tak atrakcyjnej oferty. Ilość miejsc ograniczona!
Szczegółowych informacji udziela:
Beata Kaszuba
Inspektor ds. Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy Suchedniów
tel.41/25-43-186 w.60
e-mail: beata.kaszuba@suchedniow.pl

wtorek, 25 sierpnia 2015

Co z przejazdem?

Pisałem o pracach na przejeździe kolejowym na Bugaju. Zdawałoby się, że temat jest już zamknięty, ale mieszkańcy naszego miasta nadesłali fotki z informacją, że powstała tam niezła fuszerka. No bo jak można nazwać takie prace, gdy cztery tory zostały zmodernizowane, a dwa od strony ulicy Langiewicza nawet nie ruszone. Użytkownicy twierdzą, że nawet pogorszyły się warunki przejazdu przez torowisko. Warto, aby ktoś się tym zainteresował. Być może i te pozostałe tory będą zmodernizowane, ale na dzień dzisiejszy wygląda to kiepsko.

Tajemnicza fotka

Jeszcze jedna fotka tajemniczego miejsca w Suchedniowie. Aż szkoda, że zamienia się w ruinę.

Finał Karaoke dla Klaudii

W niedzielne popołudnie w ramach Jarmarku Suchedniowskiego odbył się finałowy konkurs Karaoke, który był przeprowadzony pod patronatem burmistrza Cezarego Błacha. W finałowej rozgrywce wystąpili: Kinga Matla, Milena Michnowska, Klaudia Misztal, Kasia Moskal, Ilona Stachura, Maja Wcisło i Grzegorz Różak. Konkursy eliminacyjne jak i finałowy poprowadziła Katarzyna Michta-Połeć, a Renata Ślusarczyk uwieczniła je w bogatej foto relacji.
Jury w składzie: Magdalena Piasta - Bolechowska, Zenon Juchniewicz i Dariusz Miernik wytypowała pierwszą trójkę: 
I miejsce - Klaudia Misztal
II miejsce - Milena Michnowska
III miejsce - Maja Wcisło
Zwycięzcy oraz wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. 
Organizatorzy dziękują sponsorom: p. Annie Michcie, p. Dariuszowi Wolniakowi oraz firmom:
TELDOM, Pizza Fun, Rubin, Optymal, MJ Sound Mateusz Jeziorski i Wojciech Połeć. (więcej zdjęć autorstwa Renaty Ślusarczyk KLIKNIJ).

Będzie mecz Polska - Szwecja

Polski Związek Piłki Nożnej, Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej w Kielcach i Miasto Kielce są organizatorami meczu reprezentacji U-21 Polska – Szwecja, który w dniu 8 września (wtorek) o o godzinie 18:00 zostanie rozegrany na stadionie Kolporter Arena w Kielcach.
Polska reprezentacja pod wodzą Marcina Dorny rozpoczyna przygotowania do finału  EURO 2017 w kategorii U-21, których gospodarzem będzie Polska, a współorganizatorem Miasto Kielce. Nasz najbliższy przeciwnik - Szwecja to aktualny mistrz Europy w tej kategorii wiekowej.
Organizatorzy chcą, by ten mecz był wielkim piknikiem dla całej świętokrzyskiej piłkarskiej rodziny. Mamy nadzieję, że będziemy wspólnie dopingować naszych piłkarzy, dlatego od dnia 24 sierpnia godzina 12:00, uruchamia możliwość zakupu grupowych biletów w cenie:
- 5 zł./osobę ulgowe (grupy zorganizowane dzieci i młodzieży);
- 10 zł./osobę normalne.
Rezerwacją na bilety, w tym dla grup zorganizowanych (minimum 10 osób) zajmuje się Biuro Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Listy z danymi osobowymi:
imię, nazwisko i numer PESEL, należy przesyłać na adres e-mail: bbator@szpnkielce.pl lub biuro@szpnkielce.pl.
Dla grup zorganizowanych zapewniamy nieodpłatne miejsce parkingowe dla autokarów. 
Indywidualna sprzedaż biletów będzie prowadzona od dnia 26.08.2015 roku w Sklepie Kibica ul. Ściegiennego 8 oraz w dniu meczu w kasach klubu Korona Kielce.

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Opuszczone i zapomniane

Jest takie miejsce w Suchedniowie, gdzie nie uświadczysz żywego ducha. Opuszczone, zapomniane przez ludzi i Boga, a szkoda, ponieważ..., ale to opiszę innym razem. Tymczasem mam dla Was zagadkę, gdzie została zrobiona ta fotka.

Będzie zamknięty przejazd na Stokowcu

W tym roku zmotoryzowani mieszkańcy Suchedniowa, ale również osoby przejeżdżające przez nasze miasto nie mają łatwego życia. O pracach na przejeździe kolejowym na Bugaju już pisałem. Teraz w związku z trwającą modernizacją na linii kolejowej nr 8, w dniach 27-31 sierpnia będzie zamknięty przejazd kolejowy w ciągu ulicy Stokowiec.

niedziela, 23 sierpnia 2015

Sklep z herbem

W Suchedniowie jest sklepik, jakich wiele w naszym mieście, ale ten jeden ma specyficzną atmosferę stworzoną dzięki jego właścicielowi Zygmuntowi Miernikowi. Po wejściu do środka od razu w oczy rzuca się plansza z historią powstawania suchedniowskiego herbu. Przypominam, że to właśnie p. Zygmunt był jednym z współtwórców naszego herbu. I właśnie w tym sklepiku można porozmawiać z jego właścicielem nie tylko o herbie, ale i o przeszłości Suchedniowa. A takową wiedzę p. Zygmunt posiada, ponieważ w latach siedemdziesiątych był Naczelnikiem (odpowiednik burmistrza).

Magdziarz najszybszy z Suchedniowian

Też byliśmy na biegach.
W sobotę, 22 sierpnia w Skarżysku odbył się XV Półmaraton Wtórpolu zorganizowany przez Tomasza Wąsowskiego. Oprócz biegu głównego na 21 kilometrów, przeprowadzono rekreacyjny  minipółmaraton na 2,1 km. Gośćmi honorowymi byli znani olimpijczycy Jacek Wszoła i Władysław Kozakiewicz. Główną nagrodę, samochód osobowy trafił do Roberta Prokopiuka.
Pięć pierwszych miejsc zajęli reprezentanci Kenii, wygrał Wambua Mbithi Robert z czasem 1.03,27, kolejne lokaty zajęli Ukraińcy i dopiero na dziesiątym miejscu zameldował się pierwszy Polak - Rafał Czarnecki z Bliżyna. Na mecie sklasyfikowano 461 uczestników biegu, w tym 17 Suchedniowian.

sobota, 22 sierpnia 2015

Orlicz przegrał w Stopnicy

Orły jeszcze bez strzelonej bramki.
Piast Stopnica był 149. drużyną, z jaką grał Orlicz mecz mistrzowski. Podobnie jak w przypadku Moravii nie był to udany początek kontaktów tych klubów dla biało-niebieskich, ponieważ przegrali w Stopnicy 0:2 (0:0).
Orlicz zagrał w składzie: Ścisłowicz - Bator (80' Sikora), Górecki, Nowak, Grudniewski (65' Jackowski) - Świtowski Karol, Rzeszowski, Gryz, Tuśnio (70' Obara) - Słoń, Moskal (55' Notzel). Pozostałe mecze w okręgówce zostaną rozegrane w niedzielę.

Koncerty Lorein i Old Marinners

Old Marinners (fot. M. Bolechowski).
W dniu wczorajszym, na koncertach zaprezentowały się dwa suchedniowsko-skarżyskie zespoły. Nad zalewem w Bliżynie, a więc w klimatach odpowiadających muzyce Old Marinners, zespół promował swoją debiutancką płytę "Set Sail" zawierającą 14 utworów. Mnóstwo ludzi bawiło się przy świetnej muzyce, którą można słuchać również w domowym zaciszu na płycie zakupionej na koncertach zespołu lub w internecie na Allegro (w cenie 25 złotych).
Natomiast w Suchedniowie w kawiarnio-lodziarni Rozi Cafe wystąpił zespół Lorein, finalista 8 edycji Must Be The Music. Na koncert przybyli nie tylko fani tego zespołu, wśród słuchaczy można było dostrzec również dzieci jak i starszych mieszkańców naszego miasta, którzy również świetnie się bawili w rytmach tej grupy. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Biegający Suchedniów

O ile jeszcze pięć lat temu, osoby biegające po Suchedniowie były rzadkością i budziły zdziwienie, tak teraz jest to widok codzienny. Tylko w przeciągu pół godziny, gdy stałem obok Tesco przy ul. Kieleckiej minęło mnie ponad dziesięć osób, które biegały lub maszerowały wspomagając się kijkami (nordic walking). O ile wśród biegających przeważała młodzież, to wśród maszerujących osoby starsze. I o dziwo większość to kobiety i dziewczęta. Myślę, że nie muszę zachęcać do tej formy spędzania wolnego czasu, ponieważ Suchedniowianie już się o tym przekonali, a najwytrwalsi startują nawet w zawodach.

piątek, 21 sierpnia 2015

Spacerkiem przez miasto

Przemierzając Suchedniów z "buta", czyli pieszo zawsze można spotkać znajomych oraz zobaczyć co się dzieje na mieście. W ostatnim czasie zaliczyłem takie spacerki i zobaczyłem na osiedlu Bugaj firmę Suchpol, która montowała słupki odgradzające skwerki przy nowym parkingu. Z kolei na oś. Piłsudskiego firma Instal-Wod prowadziła prace mające na celu odwodnienie bloku, w którym znajduje się punkt banku PKO. Z dobrej pogody korzystają również mieszkańcy prowadząc prace remontowe w swoich posiadłościach, jak to miało miejsce między innymi przy ulicy Powstańców. Po drodze spotykałem się również z mieszkańcami, dzięki czemu mogłem powiększyć swoje archiwum, co zaowocuje kolejnymi ciekawymi zdjęciami i wpisami. No i niech mi ktoś powie, że jazda samochodem jest lepsza od chodzenia. Dzięki temu drugiemu pozostajemy w dalszym ciągu w kontakcie bezpośrednim ze znajomymi oraz poznajemy kolejnych, co jest bezcenne w przeciwieństwie do dzisiejszych czasów i kontaktów przez facebooka, skype'a i inne komunikatory.

Zapomniana ulica

Jest w Suchedniowie ulica, która nie należy do miasta. Czy to jest możliwe, okazało się, że tak. Jej stan jest opłakany. W czasie opadów trudno nią przejechać, a w czasie upałów przejeżdżającym samochodom towarzyszą tumany kurzu. Jeżeli dodamy do tego zarośnięte pobocza, w których znaleźli schronienie amatorzy mocnych trunków oraz stosy podkładów kolejowych z ich specyficznym "zapaszkiem" to mamy pełny obraz ulicy Źródłowej.
W czym rzecz. Otóż ta ulica leży na terenie należącym do PKP, a więc miasto nawet gdyby chciało przeprowadzić tam jakieś prace to musi mieć zgodę właściciela. Dziwna to sytuacja, mieszkańcy płacą podatki i mają prawo do lepszych warunków życia. Z kolei miasto jest w takiej sytuacji, że nie może prowadzić prac na nieswoim. Jedyna szansa jest w PKP, która prawdopodobnie obiecała wyremontowanie drogi po zakończeniu prac na linii kolejowej lub przejęcie jaj jako drogi gminnej.

czwartek, 20 sierpnia 2015

"Mistrzowie w pasach" w Suchedniowie

Zapraszamy serdecznie na PIT STOP ogólnopolskiej kampanii społecznej "Mistrzowie w pasach".
22 sierpnia spotykamy się w Suchedniowie - MOP, Stacja paliw, ul. Świerkowa 18B. Jak ważny jest nawyk zapinania pasów bezpieczeństwa w PRAWIDŁOWY sposób,  dowiedzą się ci, którzy odwiedzą PIT STOP-w godzinach 13.00 -19.00. Eksperci  będą także edukować, jak montować foteliki i bezpiecznie podróżować z dziećmi. Dla najmłodszych nie zabraknie nagród konkursowych i gadżetów.
Serdecznie zapraszamy do przybycia i realizacji materiałów oraz do wsparcia działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Zapraszamy MEDIA, mieszkańców, gości i turystów. Chwila poświęcona na rozmowę z ekspertem może uratować zdrowie a nawet życie!

Więcej KLIKNIJ.

Suchedniowskie reklamy









Reklama dźwignią handlu. Dobrze wiedzą o tym suchedniowscy przedsiębiorcy i starają się poprzez odpowiednią reklamę przyciągnąć potencjalnych klientów. Ostatnio takie zabiegi można było zaobserwować na ulicy Bugaj w sklepie pp. Więckowskich oraz na ulicy Powstańców w sklepie p. Mochockiego.

środa, 19 sierpnia 2015

Suchedniowianki na obozie kadry narodowej

Wiktoria, Iza i Zuzia w Giżycku.
Trzy zawodniczki Orlicza są w kadrze Polski w badmintonie. Wiktoria Dąbczyńska i Izabela Pajek, reprezentantki Polski w dniach 1-9 sierpnia rozpoczęły przygotowania do nowego sezonu na obozie kadry narodowej w Zakopanem.
Na drugim obozie w Giżycku, w dniach 11-18 sierpnia oprócz Wiktorii i Izy trenuje jeszcze Zuzanna Glijer. Po krótkim wypoczynku nasze trzy "muszkieterki" udadzą się na kolejne zgrupowanie kadry, tym razem w dniach 22-28 sierpnia w Białymstoku.
Niejako zwieńczeniem okresu przygotowawczego naszej trójki badmintonistek będzie ich udział w turnieju Yonex Langenfeld Cup w Niemczech. Wiktoria, Iza i Zuzia otrzymały powołanie na kolejny turniej Yonex Lithuanian Junior w Kłajpedzie w dniach 11-13 września.

Fotogaleria z pielgrzymki

Zdjęcie grupowe (fot. Renata Ślusarczyk).
Dzięki Renacie Ślusarczyk możemy prześledzić trasę suchedniowskich pielgrzymów na Jasną Górę. Droga nie była łatwa, wszak codziennie musieli pokonać 20 kilometrów w niesamowitym upale, jaki towarzyszył im przez wszystkie dni. Szli lasami i polami, niekiedy trzeba było przenosić na rękach wózki niepełnosprawnych. Jednak pomimo tych trudności szli z uśmiechem i śpiewem na ustach. (więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Dyrektor na beskidzkich trasach

Podjazd na Równicę.
W dniach 1-15 sierpnia odbyły się międzynarodowe zawody Uphill MTB Beskidy 2015. Jest to cykl imprez rowerowych organizowanych na pograniczu czesko-polsko-słowackim, polegających na zdobyciu wybranych szczytów w Beskidzie Śląskim i Śląsko-Morawskim, po wyznaczonej trasie z pomiarem czasu.
W zawodach, już po raz trzeci, wziął udział Grzegorz Michnowski, prezes Suchedniowskiego Stowarzyszenia Cyklistów, a prywatnie dyrektor Zespołu Szkół. Nasz reprezentant, 1 sierpnia wspinał się na trasie Ustroń Polana - Równica (długość trasy 7,3 km), dzień później pokonał trasę (12,9 km) Wędrynia - Wielka Czantoria w Czechach, 8 sierpnia Rakova - Wielki Połom (10,5 km), 9 sierpnia Istebna Zaolzie - Tyniok (4,6 km) i 15 sierpnia Bystrzyca - Ostry (10,7 km). Trasy może nie były długie, ale bardzo strome podjazdy, a ponadto w  tym roku dodatkową trudność stanowiły ekstremalne upały, szczególnie na finałowych zawodach w ostatnią sobotę, sprawiły, że zawody kończyli tylko najwytrwalsi. Był wśród nich Grzegorz Michnowski, który w klasyfikacji generalnej "w ostatniej chwili" po sobotnich zawodach wskoczył do pierwszej "10"  wyprzedzając kolejnego zawodnika o zaledwie 3 punkty. Pisałem już o "ludziach z żelaza", czyli triathlonistach, ale udział w Uphill jest również dużym wyzwaniem dla największych twardzieli. Gratulacje!

Remont przejazdu

Od pewnego czasu suchedniowianie muszą znosić trudności związane z remontem linii kolejowej nr 8 przebiegającej przez nasze miasto. Może nie tyle uciążliwe są prace na torowisku, co na przejeździe kolejowym. Największe problemy mają mieszkający za tzw. przejazdem, czyli z ulic Langiewicza i Stokowiec, którzy musza korzystać z objazdu tunelem obok cmentarza. Niełatwe życie mają również piesi, korzystając z tymczasowych przejść. (więcej zdjęć na fanpage).

Koncert poezji śpiewanej

W niedzielę 16 sierpnia 2015 r. w sali widowiskowej suchedniowskiej „Kuźnicy” odbył się koncert poezji śpiewanej pn: ”Delikatne Piosenki”. Wśród występujących mogliśmy zobaczyć Tomasza Juchniewicza, lidera grupy „Zwierze Natchnione” ze Skarżyska-Kamiennej, który zaprezentował utwory własnego autorstwa. Towarzyszyła mu grająca na skrzypcach Aleksandra Gospodarczyk. Następnie zaprezentowały się Paulina Chyc (wokal), oraz Ala Zawisza (gitara akustyczna), które wykonały znane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej we własnych aranżacjach. Mogliśmy usłyszeć takie utwory jak: „Sutra” zespołu Sistars, „Testosteron” Kayah, „Pod papugami” Czesława Niemena oraz wiele innych. Paulina Chyc pochodzi ze Staszowa jest studentką edukacji muzycznej na UJK w Kielcach. Była uczestniczką i laureatką wielu konkursów wokalnych, interesuje się również aktorstwem. Alicja Zawisza jest także studentką edukacji muzycznej UJK w Kielcach, gitarzystką w zespole Sound Rush, który to w 2014 r. został laureatem przeglądu Scena dla Ciebie organizowanym przez Dom Środowisk Twórczych w Kielcach. Ala jest multi-instrumentalistką, gra na pianinie, perkusji gitarze. Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Kuźniczy Krąg oraz SOK Kuźnica. (info: SOK, więcej zdjęć na fanpage KLIKNIJ).

Będą kosić trawę w rowach

Przy przejściu na ul. Kieleckiej, obok
ul. Żeromskiego.
Trawy rosną i rosną, nie tylko w przydrożnych rowach, ale również na chodnikach. Co prawda osoby zatrudnione w ramach prac społeczno-użytecznych oczyszczają ciągi piesze jak miało to miejsce w poniedziałek i wtorek na osiedlu Jasna, ale to za mało. Czytelnicy zwrócili uwagę na odcinki przed szkołami, tym bardziej, że już niedługo dzieci wrócą z wakacji.
W ostatnim czasie wiele się zmieniło w Zakładzie Gospodarki Komunalnej, o jego przekształceniu w zakład budżetowy już pisałem. W miesiącu lipcu został rozstrzygnięty nabór na stanowisko kierownika ZGK, został nim Stanisław Dymarczyk, który spełnił wymagania formalne określone w ogłoszeniu o naborze.
Wspomniany Zakład w sierpniu wzbogacił się o kosiarkę na wysięgniku, która będzie służyła przede wszystkim do koszenia traw w przydrożnych rowach. A jest co kosić, w szczególności wzdłuż starej siódemki. Pracownicy zostali już przeszkoleni, jeszcze należy wykonać prace zabezpieczające przy ciągniku (obciążenia) i będziemy mieli trawy wycięte.

Orlicz w okręgówce

Płyta bardzo dobra, gra...
Za nami już 58. sezonów klasy okręgowej, przypominam, że ta klasa rozgrywek w naszym województwie została utworzona w 1958 roku i do 2000 roku była najwyższą klasą. W dotychczasowej historii okręgówki wystąpiło w niej 107 drużyn, wiele już nie istnieje, jak chociażby SHL, Iskra, Błękitni z Kielc, Ruch Skarżysko, czy też KSZO Ostrowiec (dzisiejsze KSZO powstało na bazie Jandaru Bodzechów), a inne grają w ościennych województwach: Radomiak, Broń z Radomia, Pogoń Miechów. W tym czasie rozegrano 10.559 meczów (licząc walkowery), w których 8333 zakończyło się zwycięstwem jednej z drużyn, 4.450 zakończyło się remisem, a 8.335 porażką (różnica wynika z tego, że w jednym przypadku mecz zakończył się obustronnym walkowerem), stosunek bramek strzelonych do straconych również się różni (obustronny walkower) i wynosi 32.976:32.982. Tak więc już niedługo w okręgówce padnie bramka nr 33.000(!).
Nasz Orlicz spędził w okręgówce 22 sezony, w których rozegrał 548 meczów (w tym 29 za trzy punkty), zdobywając 599 punktów (201 zwycięstw - 168 remisów - 179 porażek), bramki: 691:664. Tak więc ten sezon będzie 23.
Należy pamiętać, że wcześniej za zwycięstwa przyznawano 2 punkty.

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Badmintoniści Orlicza w Bieszczadach

Okres wakacji to odpoczynek od nauki, ale nie od sportu, jak to ma miejsce z badmintonistami Orlicza. Co prawda nie jest to sport przez duże "S", ale czas ładowania akumulatorów, jak określa się obozy sportowe. W tym roku zawodniczki i zawodnicy Orlicza przebywali w dniach 4-14 sierpnia w Cisnej, gdzie pod okiem trenerów Aleksandry Dąbczyńskiej, Stefana Pawlukiewicza i Zdzisława Włodarczyka szlifowali formę na miejscowym Orliku.
Z pewnością biegi po bieszczadzkich połoninach przyniosą efekty. Ale pobyt w Bieszczadach to nie tylko trening. Własnie dzięki pieszym wycieczką mogli zwiedzać i podziwiać m.in. Połoninę Wetlińską, Kamień Dwernik, czy też rezerwat Sine Wiry. W czasie upałów próbowali swoich sił w pływaniu w czystej, ale zimnej rzece Wetlinie. (więcej zdjęć na fanpage).