Tadeusz Zubiński. |
Zresztą brawurowy życiorys księdza Wójcika posłużył dosłownie za kanwę udanego filmu z roku 2008 pt. „Złodziej w sutannie”, w reżyserii Pawła Woldana. W księdza Wójcika wcielił się Artur Żmijewski. Infułat Józef Wójcik, postać barokowa, mój sąsiad, trochę mentor i sponsor moich inflanckich wypraw, mój proboszcz i mój bohater literacki z „Rzymskiej Wojny.” Mam zdjęcie szpitalne infułata z tych chwil ostatnich:
smutne i bezradne w swej bezsilności wobec śmiertelnej choroby, ale i mam
opory aby je upubliczniać. Niechaj pozostanie w naszej pamięci taki krzepki i
rumiany junak z fryzurą na jeża( a la wczesny Gierek) w sutannie, który
wychylając się z samochodu pokrzykiwał : Kiedy Tadeusz wpadniesz na
plebanię po nieszporach pogadać o starych Polakach? Mam coś rozmownego w
butelce. Pokonał go rak w Kielcach w niedzielę 16 lutego 2014.
Ktoś bardziej z poetyckiego zaplecza to poeta ludowy Franciszek Rek. Następnie Szymon Piasta- kronikarz i dziennikarz sportowy, współautor monografii najstarszego klubu sportowego w województwie -właśnie suchedniowskiego Orlicza. Oraz ostatnio także autor bardzo pożytecznej pracy pt. Leksykon Suchedniowski.
Nie można pominąć w tej galerii Wiesława Miernika. Buddystę swego rodzaju, układacza i recytatora mantr, samorodka filozofa, rękodzielnika talizmanów, niszowego muzyka, w ogóle osobliwość produkującą się ochoczo na you tube, czyli jak mówią moi Rosjanie: bardzo interesującego człowieka.
W sumie plejada nie tuzinkowych ludzi, w którą ostatnio i z impetem na skalę oczywiście lokalną wpisał się Mariusz Pasek, dziennikarz aktywny jeszcze za poprzedniego reżimu i powierzchowny rejestrator codzienności, ale osoba zasobna w bardzo wysokie mniemania o samym sobie i obdarzona darem krótkiej acz wybiórczej pamięci.
Jeszcze wzmiankować należy, że sam Suchedniów jako taki wystąpił w filmie. Jego plenery- Góra Baranowska, i np. budynek zabytkowej poczty zagrały w lichym, ale zawsze filmie fabularnym z 1973 rok pt. „Opis obyczajów” w reżyserii Józefa Gębskiego i Antoniego Halora.
W cytacie Suchedniów pojawia się w 11 odcinku serialu Wojna Domowa- pt Co każdy chłopiec wiedzieć powinien. Ma to miejsce w związku z rozliczeniem delegacji do Kielc przez pana Kazimierza Jankowskiego vel Kazimierza Rudzkiego. W konkluzji uradowany pan Kazimierz z satysfakcją obwieszcza, że w Suchedniowie to jednak tamtejszy dyrektor zapłacił, oby tak było nadal.(tekst: Tadeusz Zubiński - Radostowa)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz