Strony

niedziela, 5 października 2014

Generał-major artylerii z Suchedniowa

Laweta Węgłowskiego.
Na początku XIX wieku w Suchedniowie mieszkał Jędrzej Węgłowski (prawidłowo Węglowski) urodzony w 1789 roku. 15 sierpnia 1824 roku odbył się jego ślub z Karoliną Iblak.
W 1806 roku wstąpił do armii francuskiej jako kanonier. W latach 1815-1830 służył jako artylerzysta w twierdzy Zamość. W kwietniu 1818 roku awansowany ze stopnia starszego sierżanta na stopień podporucznika w Pułku grenadierów. Następnie służył w Dyrekcji Arsenału Budowniczego, skąd w roku 1830 został przeniesiony do Dyrekcji Artylerii twierdzy Zamościa i awansowany na porucznika artylerii. 12 listopada 1830 roku por. Jędrzej Węglowski został promowany na kapitana klasy 2. W roku 1833 został skierowany do Arsenału Brańskiego w randze Sztabs-Kapitana artylerii. 16 lutego 1833 roku w nagrodę gorliwej służby mianowany Kawalerem Orderu Św. Włodzimierza 2-ej klasy. Rozkazem dziennym cesarskim z 1 lipca 1845 roku, jako znajdujący się w obowiązkach Sztab-oficera przy warszawskim arsenale, awansowany na pułkownika. Po upadku powstania listopadowego w armii carskiej doszedł do rangi generała-majora artylerii.
Jako podpułkownik był wynalazcą żelaznej lawety fortecznej tzw. lawety Węgłowskiego. Został pochowany na cmentarzu powązkowskim w Warszawie we wspólnym grobie ze swoim praprawnukiem, ppłk. Stanisławem Węglowskim. 27 listopada (9 grudnia) 1863 roku Rada Administracyjna Królestwa Polskiego zatwierdziła darowiznę 5% od sumy 300 rubli darowanych przez Jędrzeja Węglowskiego na utrzymanie w porządku jego grobu. Stało się to z przedłożenia Rządowej Komisji Sprawiedliwości.  (info: Wikipedia).
Prawdopodobnie wspomniany Węglowski brał udział w tłumieniu powstania listopadowego, co nie jest powodem do dumy, ale mieszkał w Suchedniowie i być może tutaj też się urodził. Suchedniowianie powinni o tym wiedzieć i dlatego zamieściłem powyższą informację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz