Strony

piątek, 31 października 2014

Ruch drogowy 1 listopada

Ulica Cmentarna.
W czasie zbliżającego się weekendu i w związku z dniem 1 listopada (Wszystkich Świętych) zostanie zmieniona organizacja w ruchu drogowym w rejonie suchedniowskiego cmentarza. W sobotę, 1 listopada w godz. 8:00 – 16:00 zamknięta zostanie dla ruchu pojazdów ulica Cmentarna w Suchedniowie na całym odcinku t.j. od ul. Bugaj do cmentarza. Będą o tym informowały stosowne zakazy skrętu z ul. Bugaj oraz wjazdu na ul. Cmentarną.
Parkingi dla pojazdów zlokalizowane będą przy torach wzdłuż ulicy Dworcowej jak i wzdłuż drogi dojazdowej do nowego cmentarza.

Ksiądz Włodzimierz Sedlak

Ks. Sedlak Włodzimierz.
Dzisiaj mija 103 rocznica urodzin ks. Włodzimierza Sedlaka, który w latach 1919-1920 mieszkał w Suchedniowie. Ksiądz Sedlak urodził się 31 października 1911 w Sosnowcu, a zmarł 17 lutego 1993 roku w Radomiu. Znany profesor i naukowiec, którego działalność obejmowała wiele różnych dyscyplin: bioelektronikę [której jest jednym z twórców], archeologię, geologię, paleontologię, paleobiochemię, paleobiofizykę i inne. Był autorem książek oraz ponad 250 rozpraw i artykułów oraz scenariusza do filmu pod tytułem „Krzem – pierwiastek młodości”.

"Moje Miasto"

Ukazał się kolejny numer "Mojego Miasta", gazetki Suchedniowskiej Korporacji Samorządowej. Znajdziemy tam między innymi informacje o działalności Korporacji w ostatnim czasie, jak również o zbliżających się wyborach samorządowych. Kliknij TUTAJ

Zapraszam do lektury

Zapraszam do lektury Kuriera Samorządowego Gminy Suchedniów wydany przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Znajdziemy tam między innymi program wyborczy tego Komitatu oraz sylwetki kandydatów na radnych do Rady Miejskiej w Suchedniowie i Rady Powiatu w Skarżysku, a przede wszystkim Marka Banaszka kandydata na burmistrza naszego miasta. Kliknij TUTAJ.

Posprzątali cmentarz

Akcja sprzątania i umieszczania
tabliczek na cmentarzu (fot. R. Ślusarczyk).
Na suchedniowskim cmentarzu parafialnym od kilku dni trwają przygotowania do obchodów dnia Wszystkich Świętych. Trwają porządki, mieszkańcy myją nagrobki najbliższych i porządkują ich otoczenie. Są jednak groby opuszczone, ale i one znalazły swoich opiekunów. Są to uczniowie suchedniowskich szkół, którzy jak co roku, tak i tym razem nie zawiedli i posprzątali te groby.
Ale to nie wszystko. Przewodniczący Suchedniowskiej Korporacji Samorządowej Cezary Błach, komendant strzelców Daniel Woś oraz gimnazjaliści pod opieką Anity Sołkiewicz zlokalizowali na suchedniowskim cmentarzu groby powstańców styczniowych, na których umieścili tabliczki upamiętniające obchodzoną w roku ubiegłym 150 rocznicę powstania styczniowego - "Weteranowi Powstania Styczniowego 1863-1864 Mieszkańcy Województwa Świętokrzyskiego". Tabliczki te stanowią element promocji książki "Powstanie styczniowe na ziemi świętokrzyskiej (1863-2013)" wydanej w 2014 roku przez Urząd Marszałkowski w Kielcach.

Co w gniazdku piszczy?

We wtorek, 28 października w Centrum Kształceniowo-Integracyjnym w Michniowie gościł Teatr Lalki i Aktora "Dzięcielinek". Była to już kolejna wizyta aktorów ze Skarżyska-Kamiennej, którzy tym razem zaprezentowali bajkę "O Kacperku i Świetliku, czyli co w gniazdku piszczy". Jak już sama nazwa wskazuje, była to bajka edukacyjna, którą z nie mniejszym zainteresowaniem od dzieci oglądali ich opiekunowie. Po spektaklu dzieci zobaczyły teatr od kulis, mogły spróbować trudnej sztuki animacji, a w tajniki pracy aktora wprowadził ich kierownik "Dzięcielinka" Zbigniew Zaczyński. Spektakl lalkowy był przygotowany w ramach programu edukacyjnego dla dzieci o bezpiecznym użytkowaniu enegrii elektrycznej. Inicjatorem akcji był skarżyski oddział PGE Dystrybucja. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).

Ponownie "Jedynka" na topie

Środowa sesja Rady Miejskiej przebiegała bez zbytnich zakłóceń. Radni podejmując uchwały doprecyzowali pytaniami wcześniejsze ustalenia poczynione podczas prac w komisjach. Z jednym wyjątkiem, gdy została przedstawiona informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w gminie Suchedniów. Konkretnie odnosiło się to do zapisu "Stan techniczny budynków oświatowych i urządzeń sportowo-rekreacyjnych, z wyjątkiem Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Suchedniowie, należy uznać za dobry". Jako pierwsza powyższy zapis zakwestionowała dyrektor szkoły Halina Tuśnio, informując, że posiada przeglądy i we wszystkich wykazano, że stan techniczny szkoły jest dobry i nie ma warunkowego użytkowania budynku, ponieważ takie służby jak elektrycy, gazownicy, kominiarze nakazują usuwać "od ręki" wszelkie usterki. W sprawie zabierali głos radni, między innymi Marek Banaszek, który stwierdził, że jeżeli stan szkoły jest zły, to nie powinno się tam posyłać dzieci. Radny Janusz Mik wnioskował, aby burmistrz uzupełnił tę informację o terminowych przeglądach i zaleceniach pokontrolnych w suchedniowskich szkołach podstawowych, co zostało zaakceptowane przez radnych.

czwartek, 30 października 2014

Centrum Kształcenia Na Odległość

WDK (fot. J. Dorobczyński).
Dzisiaj mija 6 lat od otwarcia w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach Centrum Kształcenia Na Odległość, które zapoczątkowało działalność 30 października 2008 roku. Projekt ten jest dofinansowywany z funduszy Unii Europejskiej. W ramach swojej działalności prowadzi bezpłatne szkolenia e-learningowe, m. in. z zakresu informatyki, zarządzania zasobami ludzkimi, szkolenie zawodowe oraz przedmiotowe dla mieszkańców Mostek i okolicy.

Będzie próg zwalniający

Na ul. Kościuszki w roku 1938
progi nie były potrzebne.
Na środowej sesji Rady Miejskiej, Dagmara Komoń Walkowicz odczytała petycję w imieniu mieszkańców ulic Kościuszki i Modrzewiowej dotyczącą bezpieczeństwa na tych ulicach. W piśmie, które było złożone w Urzędzie Miasta i Gminy już 1 lipca 2014 roku podpisało się 170 mieszkańców, których dotyczy ten problem. Zwrócili się z prośbą o zrobienie chodnika na ulicy Kościuszki oraz progów zwalniających na tych ulicach. Burmistrz Tadeusz Bałchanowski poinformował, że jeżeli chodzi o chodnik, to jest dłuższa procedura i z tym tematem będą się musieli zmierzyć radni po wyborach. Natomiast do wtorku, 4 listopada zostanie zainstalowany próg zwalniający, potocznie nazywany "śpiącym policjantem" na ulicy Kościuszki.

Ranking zadłużenia samorządów

Jak co roku i tym razem pismo samorządu terytorialnego Wspólnota ogłosiła ranking zadłużenia samorządów. Podstawowym wskaźnikiem jest wielkość zadłużenia w stosunku do rocznych dochodów samorządu. Jest to ważny wskaźnik, ale nie jest doskonałym narzędziem diagnostycznym sytuacji gminy. Dopiero zestawienie go z wielkością nadwyżki operacyjnej mówi nam znacznie więcej - jeśli przykładowo dług jest wysoki, a nadwyżki operacyjnej nie ma, to sytuacja jest faktycznie groźna. Ale jeśli nadwyżka jest wysoka i corocznie pozwala na spłatę znaczącej części zadłużenia, to nie ma powodów do niepokoju.
Jak w porównaniu z innymi wygląda gmina Suchedniów? Muszę przyznać, że nie najlepiej. W kategorii "inne miasta" zadłużenie w końcu 2013 roku jako procent dochodów budżetowych wynosiło 65,08, co plasowało miasto na 20 miejscu na 575 sklasyfikowanych jednostek. Co prawda jest mały postęp w stosunku do roku 2012 - 16 miejsce i roku 2011 - 12 miejsce, ale daleko do roku 2005, gdy Suchedniów zajmował 444 lokatę. A jak na naszym tle wyglądają sąsiedzi. 49. Wąchock (55.86), 101. Bodzentyn (49.34). W kategorii miast powiatowych Skarżysko-Kamienna jest na 2 miejscu (80,10) - na 267 sklasyfikowanych. W kategorii gmin wiejskich Bliżyn jest 36 (61,90), Zagnańsk 106 (52,80), a Łączna 212 (46,31) - na 1571 sklasyfikowanych.

Biegali nocą

Czy wiecie, że nocne biegania mają już 28 lat, oczywiście nie w Suchedniowie, gdzie ta forma spędzania wolnego czasu zadebiutowała dopiero we wtorek. Jak na pierwszy raz, była to fajna rekreacja. Ponad dziesięcioosobowa grupa przebiegła suchedniowskimi ulicami pokonując około 5 kilometrową trasę. Wspólnie z "zawodowcami", którzy uczestniczyli już w niejednym biegu, pobiegły osoby, które dopiero zaczynają biegać. Myślę, że uczestnicy tego biegu nawet nie wiedzą, że w czasie nocnego biegania odnosi się mniej kontuzji w porównaniu z innymi porami dnia. A więc udanego szurania w kolejne wtorki.

Podziękowania z "Trójki"

Portret Ireny Zielińskiej, autorstwa
artysty malarza J. Jędrzejskiego.
Aby w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 3 w Suchedniowie powstała pracownia polonistyczna im. Ireny Zielińskiej  potrzebna była: Miłość, Pamięć, Dobro. Właśnie za to składamy serdeczne podziękowanie panu  Sławomirowi Zielińskiemu, dyrektorowi Biura Koordynacji Programowej TVP, naszemu byłemu uczniowi.

Serdecznie dziękujemy panu Ryszardowi Zielińskiemu i  pani Małgorzacie Zielińskiej za wspólne przeżycia –gościć Państwa w murach naszej szkoły to dla nas zaszczyt.
Dyrektor, nauczyciele, rodzice, uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3
im. Stefana Żeromskiego w Suchedniowie.
„…Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni…”- J. Korczak
Dziękuję wszystkim, bez których uroczystość poświęcenia i otwarcia pracowni polonistycznej im. Ireny Zielińskiej w dniu 10.10.2014r nie miałaby tak pięknej oprawy. Bez Was nie przeżylibyśmy tylu wzruszeń :

środa, 29 października 2014

Będzie plac ks. Wójcika

Wystąpienie ks. proboszcza.
Nazwę "Plac imienia ks. infułata Józefa Wójcika" przegłosowali radni dla placu przed suchedniowskim kościołem. Wcześniej wnioskodawcy skonsultowali tę nazwę z ks. proboszczem Markiem Migockim, który zaakceptował powyższy pomysł. Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Miejskiej uchwała została podjęta jednogłośnie, a ks. proboszcz podziękował radnym za tę inicjatywę i poinformował, że będzie uroczyste otwarcie placu ks. infułata Józefa Wójcika. Dokładna data (luty lub maj) zostanie podana przez księdza, po jej ustaleniu z księdzem biskupem, który dokonałby poświęcenia placu.

Zaproszenie na "Cecyliadę"

Chór "Senior".
Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie zaprasza na "Cecyliadę", która odbędzie się w niedzielę, 23 listopada o godz. 16.00 w Kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie. W obchodach święta św. Cecylii, patronki śpiewu, muzyki kościelnej oraz chórów wystąpią: chór "Coro Cantorum" z Ostrowca Świętokrzyskiego, chór z Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, chór "Senior" z Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie. Serdecznie Zapraszamy!

Program wyborczy KWW Nasze Miasto i Gmina Suchedniów

Magdalena Radomska.
Prezentowałem już program wyborczy komitetu wyborczego Przyszłość i Rozwój Cezarego Błacha, dzisiaj kolej na komitet wyborczy Nasze Miasto i Gmina Suchedniów Magdaleny Radomskiej.
1. Stworzenie wieloletniego strategicznego planu rozwoju  Miasta i Gminy Suchedniów.
2. Kontynuacja inwestycji komunalnych: kanalizacja, przebudowa i modernizacja dróg, chodników itp.
3. Weryfikacja planów przestrzennego zagospodarowania jako podstawa dla pozyskania inwestorów i stworzenia nowych miejsc pracy.
4. Wykonywanie remontów i innych zadań w Mieście i Gminie pod nadzorem i kontrolą, zwracanie uwagi na jakość - koniec tandety i amatorszczyzny

Wyniki grup młodzieżowych

Fragment meczu juniorów starszych
Orlicza z Wierną (fot. A. Nowak).
Kończą się rozgrywki w grupach młodzieżowych w rundzie jesiennej sezonu 2014/2015. W sobotę, 25 października ostatni mecz rozegrali juniorzy starsi Orlicza, którzy podejmowali na własnym boisku lidera Wierną Małogoszcz. Podopieczni Dariusza Kowalika zremisowali ten mecz, ale byli bardzo bliscy zwycięstwa, ponieważ jeszcze w 82 minucie prowadzili 1:0 po bramce Pawła Działaka.
Orlicz: Ubysz - Jurczenia, Obara, Działak, Świtowski K. (46. Matla) - Kita, Świtowski Patryk, Lasota (70. Zolbach A.), Sikora (46. Nosek) - Herman (85. Gula), Relidzyński.

wtorek, 28 października 2014

Zaproszenie na Konkurs Recytatorski


Suchedniowski Ośrodek Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie, Wiejski Dom Kultury w Mostkach i Stowarzyszenie "Kuźniczy Krąg" zapraszają na XI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski polskiej literatury emigracyjnej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiegoktóry odbędzie się w dniach 14-15 listopada 2014 r. w Suchedniowskim Ośrodku Kultury "Kuźnica" w Suchedniowie pod patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów.

Remontują "Burzący Stok"

Prace remontowe (fot. M. Gałczyński).
Jak wiadomo źródło "Burzący Stok" jest Pomnikiem Przyrody na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się na niebieskim szlaku prowadzącym przez 15 km od stacji PKP  w Suchedniowie do Berezowa. Większość z okolicznych mieszkańców zna to miejsce od dawna. Wiele osób regularnie czerpie z niego wodę która jest krystalicznie czysta i cieszy się wśród wszystkich dobrą sławą. Temat "Burzącego Stoku" rozpoczął się 19 października 2014 roku, kiedy to po jednym ze spacerów okazało się iż altana znajdująca się nad nim jest w opłakanym stanie. Wśród mieszkańców Suchedniowa zawiązała się grupa osób która zainteresowała się tematem i postanowiła odbudować zgliszcza aby  przywrócić temu miejscu dawny charakter. Po pierwszych rozmowach z Nadleśnictwem Suchedniów okazało się iż obiekt znajduje się na terenie prywatnym. W związku z tym po poszukiwaniach dotarto do właściciela, którym jest Pan Waldemar Rabajczyk. Po rozmowie i przedstawieniu sytuacji Burzącego Stoku właściciel wyraził zgodę na odbudowę "altany". Pomoc ze swej strony zaoferował Nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów, Dyrektor Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych oraz grupa mieszkańców Suchedniowa.

Zaproszenie na nocne bieganie

Miło mi poinformować o nowej ciekawej akcji, z którą wyszli Suchedniowscy biegacze lub jak oni sami się określają szuracze, chodziarze, wędrownicy. Wspólnie ze Świętokrzyskim Stowarzyszeniem Biegaczy "sieBiega" organizują w Suchedniowie... nocne bieganie. Miejsce spotkań zostało wyznaczone przy fontannie obok Urzędu Miasta - we wtorki o godzinie 20.30. Zapraszają wszystkich chętnych, którzy biegają, jeszcze nie biegają ale chcieliby zacząć, na wspólny bieg po ulicach naszego miasta. Tempo będzie luźne, tak aby każdy mógł spokojnie pobiec w grupie. Na początek, niejako dla rozgrzewki organizatorzy proponują trasę "siódemką" do Jasnej, Bodzentyńską, Pasternik, Ogrodowa, Bodzentyńska i Powstańców, a więc około 5 kilometrów. Do zobaczenia we wtorek!

Osiedlowy remont

Remont parkingu na Bugaju.
W Suchedniowie w złym stanie jest wiele uliczek, chodników i parkingów. Jednak w jednym przypadku to się zmieni. Na Bugaju, na parkingu gdzie są bazary rozpoczął się właśnie remont. W miejscu zniszczonej nawierzchni będzie położona kostka, ponadto parking będzie poszerzony od strony stacji  trafo i obok sklepu wędkarskiego. Na tym samym osiedlu będzie wyremontowany kolejny parking. Jest sporządzany projekt przy Dawidowicza 8 oraz na wykonanie opaski wokół tego bloku. 
Podobny remont był przygotowany na oś. Piłsudskiego (obok PKO), był już nawet wyłoniony wykonawca, ale mieszkańcy nie wyrazili zgody, opowiadając się za ociepleniem budynku.

Zaproszenie na sesję Rady Miejskiej

W środę, 29 października o godz. 14 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy odbędzie się 47 sesja Rady Miejskiej. Tematyka obrad dotyczyć będzie m.in.:
- nadania nazwy urzędowej placowi przed kościołem w Suchedniowie
- informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Suchedniów za rok szkolny 2013/2014
- przyjęcia Programu współpracy Gminy Suchedniów z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2015
- zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2014
- zmian w budżecie Gminu Suchedniów na rok 2014
- określenia wysokości stawek opłaty targowej, opłaty od posiadania psów, określenia poboru tych opłat oraz określenia inkasentów
- wyrażenia zgody na odpłatne nabycie nieruchomości gruntowej

poniedziałek, 27 października 2014

Biegali w Krakowie

Robert, Wioletta, Mariusz i Kamil
po biegu.
W niedzielę, 26 października w Krakowie odbył się I Półmaraton Królewski, w którym wystartowało prawie cztery tysiące osób, w tym grupa biegaczy z Suchedniowa. Zawodnicy  wyruszyli o godzinie 11 z Rynku Głównego na bardzo dobrze przygotowaną trasę, która przebiegała ulicami miasta. Meta znajdowała się na krakowskich błoniach. Mimo zimna i dosyć dużej mgły bieg należy uznać za udany w wykonaniu suchedniowian, gdyż większość z nich pobiła swoje rekordy życiowe i wywiozła z Krakowa miłe wspomnienia.

Trzy medale badmintonistek

Nasz debel Zuzia i Iza.
Kolejny bardzo dobry występ zanotowały badmintonistki Orlicza. Tym razem nasze zawodniczki przywiozły trzy medale z Międzynarodowych Mistrzostw Mazowsza "Mazovia Junior Cup 2014", które odbyły się w Płońsku w dniach 24-26 października. Złoty krążek wywalczyła Wiktoria Dąbczyńska w grze singlowej pokonując swoje rywali w decydujących bojach w pięciosetowych grach, w półfinale Oliwię Sochę (Jelenia Góra) 3:2 (11:8, 11:7, 7:11, 3-11, 11-7), a w finale Karolinę Władzińską (Piotrków) 3:2 (11:10, 4:11, 5:11, 11:3, 11:10). Srebrny medal Wiktoria wywalczyła w grze mieszanej z Robertem Cybulskim, przegrywając w finale z
Magdaleną Świerczyńską /Michałem Kikosickim (Przeźmierowo/Łódź) 1:3 (11:9, 8:11, 5:11, 9:11). Brązowy medal zdobyły deblistki Zuzanna Glijer/Izabela Pajek, które w drodze do finału uległy w piątym secie jedną lotką kadrowiczkom: Magdalenie Świerczyńskiej/Karolinie Władzińskiej 2:3 (11:8, 6:11, 11:10, 4:11, 10:11). Do strefy medalowej nie udało się awansować Katarzynie Ziębie.

Trasy "Biegów ku zdrowiu"

Bieg organizowany przez SOK "Kuźnica" w dniu 11 listopada o godz. 14.00 ma na celu wzmożenie aktywności ruchowej dzieci, młodzieży i osób dorosłych, jak również propagowanie zdrowego stylu życia z dala od napojów alkoholowych, środków odurzających, psychotropowych oraz innych substancji o podobnym, destrukcyjnym działaniu.
Dla najmłodszego oraz najstarszego uczestnika biegu, mającego charakter rodzinny, masowy, przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Suchedniowska młodzież przed wyborami

Suchedniowska młodzież aktywuje się przed zbliżającymi wyborami samorządowymi. Potwierdzeniem tego jest tekst, jaki dostałem do opublikowania, który zamieszczam w oryginale.
CUD NAD URNĄ
Na początku pragniemy zaznaczyć, że nie należymy do żadnej opcji politycznej, ani grupy związanej z jakąkolwiek władzą. Niniejszy apel jest swego rodzaju "głosem rozpaczy". Jesteśmy młodymi ludźmi, wielu z czytających jest naszymi kolegami, znajomymi czy sąsiadami. Kiedy obecny Burmistrz wygrał pierwsze wybory byliśmy jeszcze dziećmi. Aktualnie zatem, należymy do młodego pokolenia mieszkańców Suchedniowa, którzy chcieliby coś zmienić.

Sesja poświęcona Gajzlerowi

Gajzler Jan.
Osiem lat temu, 27 października 2006 roku w Domu Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II odbyła się uroczysta sesja poświęcona pamięci Jana Gajzlera. Uczestniczyli w niej licznie przybyli goście: pisarze, dziennikarze, leśnicy i mieszkańcy Suchedniowa. Szczególnie serdecznie powitano rodzinę poety. Organizatorem sesji była Rada Miejska z przewodniczącym Janem Komoniem oraz Komitet Obchodów Roku Pamięci. Uroczystość rozpoczęła się  Mszą św., którą w intencji Jana Gajzlera i jego rodziny sprawował ks. infułat dr Józef Wójcik. W homilii podkreślił: „Jana Gajzlera Bóg obdarzył wrażliwością na piękno otaczającego nas świata. Swój zachwyt oddawał wierszem i pędzlem – jemu zawdzięczamy wiersze o Łysicy, Gołoborzu, Suchedniowie, Klonowie... o naszej świętokrzyskiej ziemi”.
Uczestnicy sesji z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat: „Jan Gajzler – poeta niespełniony”, wygłoszonego przez  znanego kieleckiego dziennikarza Jerzego Daniela. Wnuczka poety Ewa Chyb-Konopczyńska podziękowała organizatorom za uroczystą sesję poświęconą jej Dziadkowi, red. J.Danielowi za opracowanie zbioru poezji, społeczeństwu Suchedniowa za uczczenie pamięci i za grób-pomnik.
Na cmentarzu parafialnym odbyło się poświęcenie grobu-pomnika Jana Gajzlera. Leśnicy z Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Pielesz” zagrali pożegnalny hejnał; przejmująca melodia rozniosła się szeroko nad „ziemią obłoczną”.

Lekcja historii o Żydach

Wyjątkowa wirtualna lekcja historii pt. „Opowieść o Żydach polskich” odbyła się 23 października dla klas 4-6 SSP w Ostojowie.  Lekcja została przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i poprzedza planowane na 28 października oficjalne otwarcie wystawy stałej opowiadającej o 1000-letniej historii społeczności żydowskiej w naszym kraju. W trakcie lekcji, w której przewodnikami byli bliźniacy, Andrzej i Kamil Tkacz, uczniowie poznali wystawę: przenieśli się do XVI-wiecznego Krakowa, stanęli pod ozdobnym sklepieniem XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu, odwiedzili tradycyjny żydowski dom, szkołę i podwórko. Poznali charakterystyczne dla kultury i religii żydowskiej przedmioty, święta i zwyczaje. Wysłuchali wspomnień z czasów dzieciństwa i II wojny światowej ocalałej z Holokaustu przedstawicielki społeczności żydowskiej w Polsce. Poznali, jak na tle historii naszego kraju wyglądało życie polskich Żydów i ich relacje z resztą społeczeństwa. Uczniowie przygotowali się do udziału w lekcji na żywo dzięki wykorzystaniu materiałów dydaktycznych udostępnionych przez Muzeum. Wirtualna lekcja była ciekawym sposobem na ożywienie lekcji historii i czerpania z bogatych zasobów muzeów polskich. Uczniowie zyskali świadomość wielokulturowości społeczeństwa polskiego na przestrzeni dziejów i wkładu społeczności żydowskiej w rozwój ziem polskich. Na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego, www.ninateka.pl, w dniach 20-26 października w ramach tematu tygodnia „Widokówki z Polin. Opowieści polsko-żydowskie” będzie można zapoznać się z filmami i audycjami poświęconymi polskiej kulturze żydowskiej.

niedziela, 26 października 2014

Bez punktów w Sędziszowie

Orlicz na kolanach.
Na tarczy wrócili suchedniowscy piłkarze z Sędziszowa. Tamtejsza Unia wygrała z Orliczem 2:0 w meczu o czwartoligowe punkty i był to najniższy wymiar. Nie mogło jednak być inaczej, ponieważ biało-niebiescy pojechali na mecz osłabieni kadrowo. Gospodarze bramki strzelili po składnych akcjach, których daremnie było szukać w naszej drużynie. Szkoda straconych punktów, tym bardziej, że Unia w tym sezonie spisuje się słabo i nawet po zwycięstwie nad Orłami zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. 

Tiry na ulicy Mickiewicza

Tu nie da się żyć - alarmują mieszkańcy domów przy trasie nr 751. Skarżą się na hałas i wibracje powodowane przez jeżdżące ulicą Mickiewicza samochody. Najbardziej uciążliwe są pędzące tiry z kruszywem, wywołując niemiłosierny hałas.
45 decybeli może być groźne dla zdrowia. Ale w mieście taki hałas to właściwie cisza - na ulicy narażeni jesteśmy na 70-80 db. Tymczasem normy w terenie zabudowanym w dzień dopuszczają 60 db, a w nocy 50 db. Na ulicy Mickiewicza przejeżdżające tiry wytwarzają hałas do 111 decybeli(!), a to jest już granicą bólu - dokonano tego pomiaru ze specjalistyczną firmą, gdzie odczyty nie pozostawiły żadnej wątpliwości o przekroczeniu norm hałasu.

Terminarz siatkarzy Kajrox Orlicz

Rozpoczęły się rozgrywki w III lidze siatkówki z udziałem suchedniowskiego Kajrox MKS Orlicza. Podobnie jak w poprzednim sezonie i teraz o punkty będzie walczyło 10 zespołów. W kadrze naszej drużyny zaszło kilka zmian, skład podam w terminie późniejszym, dzisiaj natomiast zamieszczam terminarz rozgrywek. Pierwszy mecz miał być rozegrany 21 października, ale z przyczyn technicznych został przesunięty na inny termin.

sobota, 25 października 2014

Śpimy godzinę dłużej

W tę niedzielę pośpimy dłużej. Dzisiejszej nocy zmienimy bowiem czas z letniego na zimowy, przesuwając wskazówki zegara z godziny 3 na 2 (a raczej zrobią to nasze smartfony, tablety...). Ktoś, kto lubi dłużej pospać, dostanie godzinę gratis. Zmiana na czas zimowy będzie dokonana w całej Unii Europejskiej, a skończy się w ostatnią niedzielę marca. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964, obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.

Świętowali złote gody

Złote Gody w gminie Suchedniów, w piątek, 24 października obchodziło 10 par, które zawarły związek małżeński przed 50-ciu laty. Uroczystość odbyła się w gościnnych murach Przedszkola. Jubilatów i przybyłych gości powitał kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Paweł Lisowski.
Na uroczystość przybyli: burmistrz Tadeusz Bałchanowski, przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Bugała, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu i Turystyki Piotr Herman. Po złożeniu życzeń przez burmistrza Bałchanowskiego i przewodniczącego Bugałę nastąpiła uroczysta chwila odznaczenia jubilatów "Medalami Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" przyznanymi przez Prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego oraz wręczenie listów gratulacyjnych, legitymacji i kwiatów.
Na uroczystości stawili się: Janina i Edward Kuszewscy, Halina Łutczyk (bez męża Mariana), Maria i Franciszek Niemczyk, Barbara i Alojzy Pańczyk, Maria i Stefan Piasta, Krystyna i Czesław Szmalec, Janina i Bogusław Wikło.

Biesiada Literacka z "Wikliną"

W piątek w sali lustrzanej Suchedniowskiego Ośrodka Kultury "Kuźnica" odbyła się Biesiada Literacka. Gościem tegorocznej edycji była Grupa Literacka "Wiklina" ze Skarżyska-Kamiennej, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia swojego istnienia. Członkami grupy są pasjonaci literatury i poezji z terenu województwa świętokrzyskiego posiadający osiągnięcia w ogólnopolskich konkursach oraz wydający własne tomiki poezji.
Uczniowie suchedniowskich szkół podstawowych oraz gimnazjum mogli zapoznać się z twórczością Elżbiety Jach, Anny Zakrzewskiej, Bernadetty Bąkowskiej, Ewy Michałowska-Walkiewicz, Marianny Józefczak-Sasińskiej, Jacka Kwietnia i Sławomira Bogusiewicza. Ten ostatni zaprezentował się śpiewając swoje wiersze przy akompaniamencie gitary. Goście zachęcali młodzież do pisania własnych wierszy i jak się okazało na sali znalazły się uczennice, które mają już pierwsze dokonania w tej sferze. Również Anna Pasek, emerytowana polonistka zachęcała nie tyle do pisania ale obcowania z poezją i bardzo ciepło wyraziła się o gościach tego spotkania. Andrzej Karpiński podziękował literatom i zaprosił ich na konkurs recytatorski polskiej literatury emigracyjnej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów w albumie Biesiada Literacka).

piątek, 24 października 2014

Niszczą banery wyborcze

Kampania wyborcza na dobre jeszcze się nie rozpoczęła, a już mamy pierwsze przypadki niszczenia banerów wyborczych o czym poinformował nas Komitet Wyborczy Wyborców Przyszłość i Rozwój:
W dniu dzisiejszym, na posterunku Policji w Suchedniowie dokonałem zgłoszenia kradzieży dwóch banerów wyborczych, które ostatniej nocy zniknęły z ogrodzeń posesji na Ostojowie.
Ubolewam nad takim przebiegiem kampanii wyborczej, która zaczyna przybierać formę negatywną z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji włącznie.
Na takie działania można reagować jedynie w przypadku, gdy znajdą się świadkowie tych sytuacji.
Dlatego też  zwracam się do Mieszkańców Suchedniowa o pomoc w przeciwdziałaniu tej negatywnej kampanii.
Cezary Błach, Kandydat na Burmistrza Miasta i Gminy Suchedniów

Sportowy weekend

Fragment meczu juniorów młodszych
z Astrą Piekoszów (fot. A. Nowak). 
Biało-niebiescy w niedzielę o godz. 13 zagrają z Unią w Sędziszowie. W dotychczasowej historii spotkań o punkty tych zespołów lepszy jest Orlicz. Na 16 meczów biało-niebiescy wygrali 7, remisów było 5, a 4 wygrali sędziszowianie, bramki 27:18. W Sędziszowie wygląda to następująco: 2 - 4 - 2, bramki: 13:13, a więc status quo. W tym sezonie Unia zajmuje przedostatnie miejsce mając tylko 8 punktów (2 - 2 - 7) bramki: 12:19, a Orlicz jest na 11 miejscu - 13 punktów (4 - 1 - 6) bramki: 17:18.


Przedszkolaki w krainie bombek choinkowych

21 października dzieci z dwóch najstarszych grup wraz z rodzicami oraz wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Muzeum i Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Uczestnicy wycieczki z przewodnikiem zwiedzili fabrykę, w której produkcja odbywa się ręcznie, poznali historię powstania kolejnych kolekcji bombek a także zapoznali się z procesem powstawania ozdób choinkowych- od szklanej rurki do gotowej ozdoby. Dzieci odwiedziły też dekoratornie, gdzie obserwować mogły panie podczas  procesu ręcznego malowania i ozdabiania bombek. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem zdolności i precyzji, z jaką malowane są ozdoby. Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których można było wykazać się pomysłowością i kreatywnością malując własne bombki. Mali i duzi tworzyli fantazyjne wzory własnego pomysłu. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży. Czekając aż  arcydzieła wyschną wszyscy udali się do sklepu, gdzie oglądali i kupowali ozdoby o przeróżnych kształtach i kolorach. Na pamiątkę pobytu w fabryce dzieci otrzymały własnoręcznie ozdobioną bombkę oraz bombkę z własnym imieniem. I choć  to jeszcze nie czas świąteczny, wspaniałe wystawy i klimat pozwoliły poczuć magię Bożego Narodzenia. (info: Przedszkole).

Dzień Papieski w szkole w Ostojowie

Rozumienie symbolu światła w religii chrześcijańskiej - Płomień dla św. Jana Pawła II
W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w Szkole Podstawowej w Ostojowie odbyła się uroczystość przeprowadzona w konwencji spotkania Papieża z dziećmi. Scenka, którą odegrali młodzi aktorzy przypomniała nam ponadczasowe prawdy. Uczniowie mistrzowsko wcielili się w role: prowadzili wywiad z Janem Pawłem II, opowiadali o życiu naszego Rodaka, czytali autorskie wiersze  i list do Ojca Świętego, śpiewali pieśni, wspominali zabawne anegdoty z życia Papieża.
Nawiązując do tegorocznego hasła XIV Dnia Papieskiego Jan Paweł II – Świętymi bądźcie i szkolnego przesłania: Płomień dla św. Jana Pawła II płomień świecy rozjaśnił szkolną scenę i do dziś płonie przy Jodle Papieskiej na szkolnym placu będąc symbolem naszej wdzięczności za dziedzictwo duchowe pozostawione przez Papieża w jego słowach, które zobowiązują nas do zrozumienia i pochylenia się nad drugim człowiekiem. (info: SP Ostojów).

czwartek, 23 października 2014

Mieszkańcy Suchedniowa chcą zmian!

Radomska Magdalena.
Niedawno zakończyła się internetowa ankieta przygotowana przez KWW Nasze Miasto i Gmina Suchedniów, w której mieszkańcy Suchedniowa mogli wskazać, co wymaga zmian na lepsze w Suchedniowie a z czego są zadowoleni.
Wyniki ankiety pokazują jak coraz bardziej świadome swoich potrzeb jest społeczeństwo Suchedniowa i jak staje się bardziej wymagające wobec włodarzy gminy. Wyniki ankiety są bardzo krytyczne. Większość mieszkańców nie najlepiej ocenia otoczenie, w którym mieszka i wyraźnie widzi potrzebę zmian. Prawie wszystkie osoby, które wzięły udział w ankiecie to mieszkańcy gminy lub osoby, które stąd pochodzą.

Najlepiej i najgorzej rozwinięte …
Za najlepiej rozwinięte dziedziny życia, Suchedniowianie uważają sport i rekreację oraz turystykę. Dobrze jest również z oświatą i usługami komunalnymi. Najgorzej natomiast wypadło wspomaganie rozwoju gospodarczego. Mieszkańcy zauważają także potrzebę poprawy wizerunku i estetyki miasta. To właśnie na poprawę estetyki (13,2%), ich zdaniem, miasto i gmina powinna przeznaczać najwięcej środków. W dalszej kolejności poprawy wymaga infrastruktura techniczna i opieka zdrowotna.

Banaszek przed Radomską

Marek Banaszek.
Zakończyła się ankieta "Na najpopularniejszego kandydata na burmistrza Suchedniowa w/g Nasz Suchedniów". Oddano 2769 głosów. Najwięcej zebrał Marek Banaszek 899 (32%), wyprzedzając Magdalenę Radomską 775 (27%), Cezarego Błacha 663 (23%) i Tadeusza Bałchanowskiego 432 (15%). Gdyby taki układ był po 16 listopada, doszłoby do ponownego głosowania z udziałem Banaszka i Radomskiej, ponieważ żaden z kandydatów nie przekroczył progu 50%.
Jak już pisałem wcześniej ankieta nie oddaje w pełni przekonań i preferencji Suchedniowian, a więc nie jest do końca miarodajna, lecz powinna dać wiele do myślenia kandydatom na burmistrza jak i osobom, które udadzą się do urn wyborczych w naszej gminie. Odpowiedź na pytanie, kto zostanie burmistrzem Suchedniowa poznamy 16 lub 30 listopada.

Pasowanie na ucznia w szkole nr 3

'Idą pierwszaki dawne maluchy
Jeden w drugiego to same zuchy
Z bijącym sercem stoją przed szkołą
Jak im tu będzie?
Chyba wesoło'
Szczególnie uroczyście i wesoło było w "Trójce" 17 października. 71 pierwszaków zostało przyjętych w poczet społeczności uczniowskiej. Na ślubowanie przybyli liczni goście z burmistrzem Tadeuszem Bałachanowskim na czele. Dzieci usłyszały wiele ciepłych życzeń, które zapadły im głęboko w pamięć.
Dzieci z wielkim przejęciem pięknie i głośno recytowały i śpiewały. Uroczyście wypowiadały słowa ślubowania. Otrzymały swój pierwszy dokument - legitymację szkolną. Dyrektor i wicedyrektor szkoły musiały być czujne aby nikt z 71 uczniów nie pozostał pominięty w pasowaniu.

środa, 22 października 2014

Zapisy do SLF

Informujemy, że przyjmowane są zapisy do Suchedniowskiej Ligi Futsalu pod adresem mailowym mksorlicz@gmail.com. Należy podać nazwę drużyny, imię i nazwisko zgłaszającego oraz telefon kontaktowy. Pierwsza kolejka ligowa zaplanowana jest na niedzielę, 16 listopada. Zapraszamy!

Wiktoria ze srebrem w Odense

Wiktoria (z prawej strony).
Radosne wieści napłynęły z Odense (Dania), gdzie w dniach 16-18 października w turnieju YONEX DENMARK JUNIOR ELITA U-17 grała suchedniowska badmintonistka Wiktoria Dąbczyńska, reprezentująca barwy Polski. O ile w grach pojedynczych naszej zawodniczce nie udało się wyjść z grupy, po jednym zwycięstwie i dwóch przegranych (między innymi z późniejszą triumfatorką Sia Berg), to w grach podwójnych Wiktoria z Aleksandrą Goszczyńską dotarły do finału. W decydującym spotkaniu uległy Dunkom Sia Berg/Michelle Skodstrup 16:21, 18:21. Przegrana z Dunkami nie przynosi ujmy, ponieważ gospodynie turnieju są najlepsze w Europie, a Skodstrup to podwójna brązowa medalistka ostatnich mistrzostw Europy z Bazylei. Wiktoria Dąbczyńska potwierdziła, że piąte miejsce we wspomnianych mistrzostwach, to nie był przypadek i że w tej kategorii wiekowej należy do ścisłej czołówki europejskich badmintonistek. Gratulujemy!

Kandydaci do Sejmiku i Powiatu

O kandydatach do Rady Miejskiej już pisałem. Teraz pora przedstawić kandydatów na radnych do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i do Rady Powiatu. Z gminy Suchedniów do Sejmiku kandydują tylko cztery osoby: Buras Agnieszka (KW Prawo i Sprawiedliwość), Garbala Jolanta, Kuźdub Agata (KW Platforma Obywatelska RP), Szumielewicz Małgorzata (KKW SLD Lewica Razem). Do Powiatu kandyduje 29 osób, nie sposób ich tu wszystkich wymienić, ale warto zwrócić uwagę na "jedynki" Jerzego Żmijewskiego (Suchedniów) i Janusza Kuźduba (Ostojów).
Kandydaci do Rady Miejskiej, Rady Powiatu i Sejmiku Wojewódzkiego z terenu miasta i gminy Suchedniów są TUTAJ.

93 lata organizacji żydowskiej

Dawny Dom Rabina.
W dniu dzisiejszym mijają 93 lata od założenia w Suchedniowie Centralnej Organizacji Żydów Ortodoksów „Pokój Wiernych Izraelitów”, która skupiała ludność wyznania mojżeszowego. Oddział Prowincjonalny w Suchedniowie powstał 22 października 1921 roku. Prezesem Oddziału był Majer Szpiro, zastępcą Chil Lejman, a sekretarzem Lejb Ejzenman.

wtorek, 21 października 2014

Suchedniowscy uczniowie w Sejmiku

Blisko 180 gimnazjalistów z całego regionu uczestniczyło we wtorek, 21 października w Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, który już po raz siódmy zorganizował Urząd Marszałkowski. W tym gronie było piętnastu uczniów z suchedniowskich szkół, którzy są nominowani do stypendium w Programie Stypendialnym im. dr Witolda Poziomskiego "Lepszy Świat - szacunek talent aktywność" przyznawane przez Suchedniowską Korporację Samorządową. W trakcie Sejmiku zwiedzano Centrum Nauki w Podzamczu. Uczniowie pod opieką Anity Sołkiewicz i Cezarego Błacha obejrzała wystawę „Świat Leonarda”, przeprowadzała eksperymenty chemiczne oraz oglądała innowacyjne pokazy robotów. Na zakończenie Sejmiku Młodzieżowego odbyły się konkursy z wiedzy o województwie świętokrzyskim, o samorządzie, o Internecie i nowoczesnych technologiach. Dla zmęczonych ale zadowolonych uczniów czekał słodki poczęstunek oraz upominek. (więcej zdjęć na Facebooku Nasz Suchedniów).

Zaproszenie na seans

W kinie "Kuźnica" w środę, 22 października o godzinie 19 będzie wyświetlony film "Kolumbia. Świadectwo dla świata". Był to najlepszy film dokumentalny na tegorocznym XVI Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie. Film został nagrodzony I nagrodą za pokazanie prawdziwego oblicza dzisiejszej Kolumbii, gdzie wiara katolicka i odważne wyznawanie jej przez rządzących prowadzi do eliminowania przestępczych marksistowskich mafii narkotykowych. Wstęp wolny!

Minęło 9 lat

Właśnie mija 9 lat od odsłonięcia pomnika poświęconego Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu. 22 października 2005 roku Rada Miejska, której przewodniczącym był Jan Komoń, zorganizowała uroczystą sesję popularno-naukową podsumowującą Suchedniowski Rok Pamięci o Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Sesja zakończyła się przemarszem organizatorów i gości pod Pomnik Pamięci. Odsłonięcia pomnika-obelisku, przecięcia wstęgi dokonali: Maria Zuba, Adam Massalski i Ryszard Miernik.