Strony

wtorek, 20 maja 2014

Historia Średniej Szkoły Zawodowej Żeńskiej (5)

Podczas lekcji /1934-35/.
W ramach reorganizacji szkół zawodowych w 1937 roku szkoła została zamieniona na czteroletnie Prywatne Żeńskie Gimnazjum Krawieckie Stowarzyszenia „Nauka i Praca”, którym od 1939 roku kierowała s. Irena Katarzyna Bautrun.
Podczas okupacji hitlerowskiej szkoła funkcjonowała bez przerwy aż do wyzwolenia pod nazwą Prywatnej Rzemieślniczej Szkoły Żeńskiej. 15 grudnia 1939 roku zarząd Stowarzyszenia „Nauka i Praca” na zwyczajnym zebraniu przekazał szkołę jej dyrektorce s. Irenie Katarzynie
Bautrun jako osobie prywatnej. Działalność jej była jednakże w znacznym stopniu
Lekcja gimnastyki /1934-35/.
ograniczona, a liczba uczennic zaniżyła się w tym czasie do 70 osób. Ograniczenie to spowodował brak odpowiedniego lokalu i narażenie uczennic na duże niebezpieczeństwo z tego względu, że część budynku szkolnego była zajęta przez oddział niemieckiej policji SS, który stacjonował tu przez cały okres okupacji. Absolwentki przed egzaminem mistrzowskim odbywały praktykę w pracowni krawieckiej w placówce zgromadzenia w Skarzysku-Kam.
Po wyzwoleniu dyrektorka, siostra Bautrun po przeniesieniu
Podczas lekcji /1934-35/.
osieroconych dzieci do nowej placówki przy ulicy Długiej 19, niezwłocznie wznowiła działalność Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum Krawieckiego Stowarzyszenia "Nauka i Praca" w przedwojennym wymiarze programowym, które we wrześniu 1945 roku liczyło 150 uczennic. Nauka była bezpłatna, a opłata była tylko za internat. Przy szkole utworzono Prywatne Liceum Przemysłu Odzieżowego I st. Towarzystwa "Nauka i Praca". 30 marca 1950 roku Okręg Szkolenia Zawodowego w Kielcach zamknął obie placówki.

Rocznik 1935/36.
Na przełomie 1956/1957 Stowarzyszenie Kształcenia Zawodowego Młodych Dziewcząt próbowało reaktywować szkołę zawodową w Suchedniowie, ale bezskutecznie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz