Strony

czwartek, 15 maja 2014

Historia Średniej Szkoły Zawodowej Żeńskiej (3)

Maturzystki dz. czapniczego /VI 1929/.
Po uzyskaniu w MWRiOP koncesji 16 grudnia 1929 roku, zgromadzenie prowadziło szkołę do 1931 roku pod kierunkiem dotychczasowej dyrektorki Janiny Wędrychowskiej przy pomocy świeckiego grona nauczycielskiego, które odnosiło się do sióstr bardzo życzliwie i chętnie włączało się w realizację wszystkich ich wymagań w zakresie nauczania i wychowania. Już w roku 1929 utworzono przy szkole Radę Opiekuńczą, która między innymi miała za zadanie pomagać materialnie w prowadzeniu szkoły.

W roku 1931 obowiązki dyrektorki objęła s. Paula Zofia Niedźwiecka i pełniła je do 1939
Uczennice /maj 1929/.
roku, a siostry stopniowo zastępowały nauczycielki świeckie, przejmując nauczanie przedmiotów zawodowych. W 1932 roku powołano komitet budowy szkoły, złożony z zamożnych obywateli Suchedniowa i mających wpływy, którzy mogli nie tylko służyć radą, ale spieszyć z pomocą materialną.
Te zabiegi zgromadzenia spotkały się z pełną aprobatą MWRiOP, które również zabiegało o utrzymanie szkoły na terenie Suchedniowa. Dlatego postarało się w krótkim czasie o opracowanie, według własnego wzorca, planu drewnianego
Uczennice /1929/.
budynku, a ponadto w 1933 roku udzieliło dotacji na ukończenie rozpoczętej w 1932 roku jego budowy, którą siostry prowadziły dzięki pożyczkom, zaciągniętym u osób prywatnych i przy pomocy materialnej ze strony członków komitetu budowy szkoły. Budynek szkolny mimo trudności i braków materialnych, jakie towarzyszyły jego budowie został oddany szkole w październiku 1933 roku. Fakt ten, łącznie z wybudowaniem nowego domu dla internatu w 1936 roku, miał niewątpliwie duży wpływ na liczebny rozwój szkoły, której liczba wynosząca w 1933 roku 122 uczennice wzrosła w roku szkolnym 1936/1937 do 202 osób.
Rozwój liczebny szkoły, która w momencie jej przejęcia przez zgromadzenie miała tylko 96 uczennic, zdaje się wyraźnie świadczyć nie tylko o wysokim poziomie naukowo-wychowawczym zakładu, ale również o dużym społecznym zapotrzebowaniu województwa kieleckiego na tego rodzaju szkolenia zawodowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz